Zbudowany ze śmieci

dom zbudowany ze smieci o

Zużyte szczoteczki do zębów, podarte dżinsy, kasety video czy wypełnienie z materaca to dla wielu z pewnością bezwartościowe odpady, ale mogą posłużyć także jako materiał budulcowy, z którego można wybudować dom dla rodziny i wszystkie te materiały aktualnie wykorzystywane są w budowie pierwszej w Wielkiej Brytanii nieruchomości wykonanej w całości z odpadów.

„Dom Kevina” wziął swoją nazwę od prototypu, który Kevin McCloud gospodarz autorskiego programu „Wielkie projekty” produkowanego dla telewizji Channel 4 (nazwa oficjalna: Channel Four Television Corporation – brytyjski nadawca telewizyjny, trzeci pod względem wielkości udziałów i zasięgu, największy podmiot na brytyjskim rynku telewizyjnym, po BBC i ITV plc. – przyp. tłum) złożył w zaledwie 6 dni podczas wystawy w Londynie w 2010 roku.

Finalizacja obecnego projektu, którego wartość wynosi 300 000 brytyjskich funtów zajmie nieco więcej czasu.

Projekt jest realizowany na Uniwersytecie w Brighton, a jego koncepcja była rozwijana przez 4 lata przy zaangażowaniu uczelni (która udostępniła działkę budowlaną), rady uczelnianej, lokalnych placówek edukacyjnych, działaczy na rzecz środowiska naturalnego oraz partnerów biznesowych.

Prace budowlane rozpoczęto ostatecznie w listopadzie 2012 roku.

dom zbudowany ze smieci op

Projekt pokazuje, co można osiągnąć przy wykorzystaniu odpadów w designie i konstrukcji budynku – mówi John Lee z Ecology
Building Society (Ekologiczne Towarzystwo Budowlane – przypis tłum.).

„To znaczący krok do przodu w zwróceniu uwagi na efektywność tego typu materiałów”.

Matką innowacyjnego projektu jest Duncan Baker-Brown, miejscowa architekt, która stoi za pierwszym tego rodzaju domem.

Obecnie wznoszony budynek o pow. 80m^2 będzie posiadał drewniany szkielet zawierający pozostałości szkieletów innych wcześniejszych konstrukcji sklejonych i zbitych gwoździami w jedną całość.

Interesującą część konstrukcji stanowią kasety – metalowe konstrukcje z prowadnicą (przyp. tłum.) zamontowane pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi ścianami.

Te ruchome komponenty zostaną wypełnione rożnego rodzaju materiałem – od butelek z tworzywa wypełnionych piaskiem,po fragmenty zużytych ubrań.

Pochodzenie odpadów można sprawdzić, a same odpady poddać testom.

To coś, co w tej konstrukcji lubię najbardziej – mówi Paul Kellaway z grupy budownictwa społecznego Mears – sponsor korporacyjny projektu.

Zdaniem Paula informacja o pochodzeniu odpadów jest równie istotna, jak ich parametry fizyczne.

Mears oddelegowało 20 pomocników do realizacji projektu.

Będą to nastoletni uczniowie – praktykanci, których zadaniem będzie pomoc przy pracach hydraulicznych, układaniu instalacji elektrycznej oraz innych elementów wyposażenia wraz ze studentami Uniwesytetu w Brighton.

Stażyści są istotnym czynnikiem w budowaniu lokalnej społeczności, a dla nich samych to niepowtarzalne i bardzo cenne doświadczenie.

Artykuł za: thisbigcity.net , licencja: (CC BY 3.0)
Niniejszy artykuł został oryginalnie opublikowany w Green Futures magazynie niezależnych ekspertów ds spraw zrównoważonego rozwoju Forum dla Przyszłości.

Zdjęcia – via Nefi

Tłumaczenie: Agnieszka

Jeden komentarz do “Zbudowany ze śmieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + szesnaście =