Zdalnie sterowany zapylacz
Mikrodrony zamiast pszczół i owadów ?
Według niektórych szacunków, zniknięcie pszczół i innych owadów zapylających będzie kosztować globalne rolnictwo 577 mld dolarów rocznie.Dlatego naukowcy szukają sposobu zaradzenia tej sytuacji.
Na przykład, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology w Japonii, według magazynu New Scientist opracował zdalnie sterowany zapylacz -mikrodron.
Dziesięć lat temu, chemik Aydzhiro Miyako badał ciecze jonowe, starając się znaleźć nowe rozpuszczalniki, które mają dobrą przewodność elektryczną. Przypadkowo opracował żel – lepki, jak wosk, ale okazało się bezużyteczny dla celów nad którymi pracował.
Miyako schował odkrycie w butelce, w szafie i zapomniał przez kilka lat, a kiedy przypomniał sobie, był zaskoczony, że nawet w otwartym pojemniku, żel ten nieznacznie odparowuje i wysycha.
Byliśmy zaskoczeni – mówi Miyako – że po ośmiu latach jonowy żel nie ulega destrukcji i jest lepki. Żele konwencjonalne składają się głównie z wody i nie mogą być używany przez długi okres czasu, więc postanowiliśmy wykorzystać ten materiał do dalszych badań.
Okazało się, że żel doskonale zbiera kurz. Doprowadziło to do pomysłu, aby używać go do zbierania pyłku. W doświadczeniu żelem pokryto mrówki, które przyniosły na sobie dużo więcej pyłku niż te bez żelu.
Podązajac tym tropem japońscy badacze zminiaturyzowali drony,aby można było nosić pyłek z kwiatka na kwiatek.

Chociaż takie drony są kontrolowane wyłącznie przez osobę i nadal wciąż drogie (około 100 dolarów )- naukowcy uważają, że przyszłe zmiany pomogą stworzyć samodzielne jednostki o większej efektywności energetycznej i zwrotności.
Nie ma odpowiedzi, na nie mniej ważne pytanie: jak odkleić pyłek z mikrodrona w nowym kwiatku?
Materiał i zdjęcia: green-city.su