Zła przemiana materii to choroba naszej cywilizacji

Brak zębów sęczkowatych, właściwych zwierzętom mięsożernym wskazuje poza wszelka wątpliwość na to, że człowiek jest raczej istota roślinożerną.

Prace K.Funka, Mendela, Osborna, Hopkinsa i innych badaczy stwierdziły niezbicie, że organizmowi ludzkiemu potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania – obok białek, węglowodanów i tłuszczów – pewne osobliwe pierwiastki tzw. mikroelementy, chlorofil (zielone liście), karoteny (jarzyny, zioła) flawony, garbniki, goryczki, śluzy itp. będące składnikiem jarzyn, warzyw, owoców, przypraw i większości ludowych ziół leczniczych.
Stąd też nasuwa się nieodparty wniosek, że w/w składniki pokarmowe muszą zawierać jakieś niezbędne dla ustroju związki, będące uzupełnieniem naszej codziennej diety.

Należy podkreślić, że liście i soczyste pędy roślin są tym cudownym laboratorium, w którym roślina przy pomocy energii słonecznej buduje z kilku najprostszych związków nieorganicznych nieskończoną ilość związków organicznych, niezbędnych nie tylko dla rośliny lecz i dla naszego ustroju, który nastawiony jest na pokarm roślinny.

Pokarm mięsny natomiast różni się składem soli mineralnych od składu soli występujących w roślinach.

Poza tym ustrój nasz nie potrafi całkowicie ”spalać” i wykorzystywać białek zwierzęcych, wskutek czego w ustroju powstają szkodliwe ”resztki” ( Muszyński, Bircher-Benner, Waerland).

Ponieważ wątroba jest w naszym ustroju filtrem oczyszczającym przetrawione w przewodzie pokarmowym soki odżywcze, przeto ona pierwsza zazwyczaj pada ofiara zbyt jednostronnego i niewłaściwego pożywienia.

Gdy filtr wątrobowy nie potrafi już zatrzymać i zobojętnić szkodliwych resztek pokarmowych, zaczynają się one przedostawać do ogólnego krwiobiegu, zatruwając kolejno serce, stawy, nerki.

W ten sposób powstaje niezmiernie urozmaicony łańcuch niedomagań i cierpień, który nazywamy chorobami przemiany materii.

Czynnikiem powodującym zaburzenia w przemianie materii jest nierównowaga kwasów i zasad w ustroju.

Taka chorobliwa dysproporcja może doprowadzić do zatrzymania całkowitego lub częściowego rozpadu produktów, szczególnie białka i do gromadzenia się w poszczególnych komórkach toksycznych substancji (Górski)
W. Roberts stwierdził, że w ustroju ludzkim istnieje pewien rytm w przemianie materii.

Według uczynionych przez niego testów:

  • kwasy dominują w ustroju od około godziny 11 do 23.
  • natomiast od godziny 23 do 11 decydująca przewaga znajduje się po stronie zasad.

Przy czym największe ich nasilenie występuje około godziny 9.00.

Jakkolwiek nieregularność w tej cykliczności powoduje zaburzenia w spalaniu, wymianie, magazynowaniu związków komórko-twórczych i energetycznych, w stopniu zagęszczania różnych soli mineralnych i witamin we krwi, czynności obronnej ustroju i przyjmowaniu przewodnictwa impulsów.
Odżywianie ma przeto ogromny wpływ na przebieg przemiany materii.

Przyjmowanie nadmiernej ilości albo zbyt kalorycznych pokarmów, szczególnie wtedy, kiedy nie uwzględnia się dopływu właściwej ilości witamin i soli mineralnych, prowadzi do najrozmaitszych schorzeń (Górski )
Rodzaj, czas trwania, objawy i schorzenia są zależne od konstrukcji ustroju i wielu innych czynników.

Mogą one objawiać się:

  • otyłością,
  • bólami stawów, kości, mięśni i nerwów,
  • brakiem snu lub sennością ,
  • cukrzycą,
  • zaburzeniami czynnościowymi gruczołów o wewnętrznym wydzielaniu i  innymi.

Brak ruchu powoduje zwolnienie przemiany materii.

Praca lub gimnastyka na świeżym powietrzu jest w wielu przypadkach doskonałym, od dawna znanym lekarstwem przeciwko zaburzeniom w przemianie materii.

Również hydroterapia jest doskonałym środkiem pomocniczym.

Przy nadmiernym zakwaszeniu ustroju (pot o wyraźnie kwaśnym i nieprzyjemnym zapachu ) stosuje się oprócz diety i ziół 2-3 kąpiele tygodniowo z dodatkiem odwaru z igliwia (500 g na wannę), które w znacznym stopniu przyśpieszają leczenie
Stosuje się także:

  • kłącza tataraku ( 150 g),ziele tymianku (150g), nasiona gorczycy (50 g).
  • całość gotować ½ godziny.
  • odwar dodać do właściwej kąpieli.

Również kąpiele w odwarze ze słomy owsianej i prószu siana dają dobre rezultaty przy bólach typu gośćcowego (500 g gotować przez ½ godziny )

We wszystkich przypadkach chorobowych spowodowanych zaburzeniem w przemianie materii zaleca się dietę ubogą w sól, białko, tłuszcze.

Należy przejść na pokarmy roślinne, surówki, owoce, jarzyny, przetwory mleczne i zbożowe pełnowartościowe.

Oto wyśmienity przepis na wypiek chleba pełnoziarnistego:

  • 100 g drożdży piekarniczych
  • 300 g maki krupczatki lub
  • 150 g krupczatki + 150 g maki śrutowej
  • 150 g otrąb pszennych
  • 150 g płatków owsianych
  • 100g kaszy jęczmiennej
  • 1 łyżka soli kamiennej
  • 1-2 łyżek cukru

Z drożdży, cukru ok1/2 szklanki mleka i kilu łyżek maki zrobić rozczyn i postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.

Potem dodać pozostałe składniki i dobrze przerobić ciasto ( nie może być ścisłe ) powtórnie postawić do wyrośnięcia, następnie włożyć do wysokich, wąskich foremek, które wysmarowano oliwą i posypano otrębami.

Pozwolić na powtórne wyrośniecie do ¾ objętości formy. Piec na wolnym ogniu w piekarniku ok. 45 minut.

Właściwa dieta powinna być małokaloryczna ( 35-40 Kal/kg wagi ), małosolna.

Ilość płynów ograniczyć. Surowe owoce, jarzyny, sałatki, ziemniaki w łupinach powinny trzykrotnie przewyższać wagowo kasze, potrawy mączne, jarzyny strączkowe.

Ma to na celu nie tylko utrzymanie niskiej kaloryczności pożywienia, lecz przede wszystkim odkwaszanie organizmu i przywrócenie mu równowagi mineralnej.

W odkwaszonym organizmie ciśnienie osmotyczne w tkankach wraca do normy.

Bezwzględny zakaz spożywania słodyczy, oraz bardzo poważne ograniczenie tłuszczów i potraw mącznych musza być respektowane

 tekst jest fragmentem z: “Leki z Bożej Apteki”, autorstwa Jana Schulz’a i Edyty Uberhuber (ChIW “Znaki Czasu” 1990r)

CZYTAJ >>> Wpływ zakwaszenia

4 komentarze do “Zła przemiana materii to choroba naszej cywilizacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − dziesięć =