Biblioteka Liyuan

Li-Xiaodong-Atelier-Liyuan-Library Biblioteka Liyuan

Na łamach Financial Times niedawno (2013r) pojawiła się wiadomość, że Chiny stały się pierwszym krajem na świecie, pod względem ilości produkcji, a tempo wzrostu przemysłowego nadal  wynosi ok.14%.

Minusem jednak jest fakt, że wielki chiński wzrost przemysłowy stał się zbyt gwałtowny i często niekontrolowany, dowodem na to jest, że 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje  się w tym kraju.

W ten scenariusz nie wpisuje się mała biblioteka w Liyuan, zbudowana przez Li Xiaodong Atelier, w miejscowości Jiaojiehe, tylko dwie godziny z dala od zgiełku Pekinu.

Społeczność Jiaojiehe jest wprost zanurzona we wspaniałej scenerii Shentangyu Natural Scenic Area, rezerwatu przyrody nieopodal Pekinu.

Sama biblioteka nie jest zbyt duża, ale jej wspaniałość polega na racjonalności, w jakiej wypełnia przestrzeń: czytelnia została umieszczona na dwóch poziomach centralnej części.

Li-Xiaodong-Atelier-Liyuan-Library-czytelnia

Niezwykły wybór, pozwolił na wykonanie schodów w miejscach, gdzie można również siedzieć, podczas gdy w dwóch obszarach bocznych są interesujące nisze w podłodze.

Li-Xiaodong-Atelier-Liyuan-Library-wnętrze

 Ta właściwość jest dostrzegana zarówno we wnętrzu, jak i w przestrzeni zewnętrznej, z powodu powiązań budynku z otaczającą przyrodą.

Krajobraz charakteryzują skały, które są na wzgórzach wokół doliny i są też wsparciem dla całej konstrukcji.

Fronty budynku wykonane są z drewnianych patyków.

Zobacz: Zielona biblioteka w Singapurze !

Li-Xiaodong-Atelier-Liyuan-Library-elewacja

Li-Xiaodong-Atelier-Liyuan-Library-biblioteka w naturze

Światło wpada do budynku poprzez nieregularną fakturę elewacji z patyków, daje to magiczną atmosferę wnętrzu biblioteki i jednoczesnie pomaga wkomponowaniu budynku w naturę.

Tak skomponowana biblioteka jest rewolucyjną wiadomością dla Chin, ponieważ obrazuje odrodzenie wartości ludzkich i naturalnych.

Li-Xiaodong-Atelier-Liyuan-Library-w przyrodzie

Autor tekstu: Manuel Vaccari, urodzony 18/02/1990 w Castelnuovo Rangone (MO), uczęszczał do szkoły średniej, humanistycznej “LA MURATORI” w Modenie, gdzie uzyskał dyplom. Następnie studiował  architekturę uniwersytetu w Parmie, który ukończył w 2013 roku. Teraz pisuje na Conceptbook oraz jako wolny strzelec.

Artykuł na licencji  (CC BY-NC-ND 3.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dziesięć =