Globalny Las monitoring już działa
20 lutego 2014r Światowy Instytut Zasobów (WRI), we współpracy z Google oraz Uniwersytetem Maryland i Programem Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych opracowali pierwszy globalny system monitorowania wylesiania (wycinania) lasów, on line, działający w czasie rzeczywistym.
Program pozwoli też na monitorowanie i wykrywanie nielegalnej działalności w tym zakresie.
Twórcy mają nadzieję, że system pomoże przede wszystkim rządom państw, organizacjom ochrony środowiska i lokalnym społecznościom bezpośrednio wpływać i przeciwdziałać wszelkim nielegalnym działaniom na obszarach leśnych (zwłaszcza dotyczy to nielegalnej wycinki i pozyskiwania w ten sposób drewna przez korporacje i duże firmy)
Satelitarny system nadzoru nad Globalnym Lasem daje użytkownikom możliwość monitorowania strat, które zarejestrowane nagrane w ciągu ostatnich 30 dni, poprzez wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne NASA, ale także poprzez fotografie georeferencyjne.
Informacja najważniejsza – system jest darmowy i prosty w użyciu.
Sprawia, że dane są dostępne dla każdego, w dowolnym miejscu.
KLIKNIJ w obrazek (powyżej) i zobacz jak działa ! 🙂
Rokowania co do skuteczności systemu i spełniania swojej funkcji są bardzo obiecujące, ponieważ mniej zaawansowane systemy monitoringowe, w Brazylii, według wysokich urzędników tego kraju przyczyniły się do 80 % zmniejszeniu wylesiania w brazylijskiej Amazonii od roku 2004r !
Dane te są jednak podważane w różnych publikacjach i przez różne organizacje.
Uważa się, że zdjęcia przedstawiane jako dowód zachowania zasobów lasów Amazonii są zdjęciami padającego cienia liści drzew amazońskich, zrobionych w odpowiedniej porze.
Nie ulega wątpliwości, że lasy Amazonii wciąż są zagrożone.
Przykładem jest Ekwador, gdzie wcześniej rząd tego kraju obiecał, że park narodowy Yasouni pozostanie nietknięty, to już teraz głośno mówi się o naftowym boomie w tym kraju, negocjacjach rządu Ekwadoru z chińskim koncernem naftowym i bankiem, a co za tym idzie prawdopodobnych odwiertach na terenie parku.
Również w Peru z uwagi na wielkie pokłady złota, trwa wciąż nielegalne jego wydobycie, a tym samym niszczone są obszerne tereny leśne.
W innych krajach na całym świecie sytuacja wygląda lepiej, ale nielegalne wycinki to praktycznie standard, a przecież społeczeństwo i gospodarka światowa są nierozerwalnie związane z lasami.
Lasy wpływają na klimat, dostarczają żywność , wodę, produkty drzewne i są skupiskiem niesamowitej bioróżnorodności.
Jednoznacznie stwierdza się, że egzystencja 1 miliarda ludzi jest uzależniona od lasów !
Według badań Światowego Instytutu Zasobów:
- 30 procent światowego zalesienia zostało zniszczone (wycięte)
- kolejne 20 procent zostało zdegradowane.
- większość pozostałych terenów leśnych została podzielona, pozostawiono tylko w ok. 15 % w stanie nienaruszonym.
- świat tracił prawie 13 milionów hektarów lasów (obszar mniej więcej wielkości Anglii) każdego roku, w latach 2000 – 2010.
- ostatnie badania wykazały, że 12 procent emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka pochodzą z wylesiania i degradacji lasów.
Ale najważniejsze !
Ponad 2 miliardy hektarów ziemi, gdzie kiedyś rosły lasy (obszar dwukrotnie większy od Chin) ma potencjał, aby zostać przywrócone naturze !
I to jest dobry kierunek działania, który powinien być wspierany na świecie przez każdego człowieka.
Zobacz też >> Natura to nie przedmiot, ma swoje prawa – pierwszy raz w konstytucji