Przesadzamy rośliny doniczkowe na wiosnę

Kończy się luty, za chwilę będzie marzec, a to najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych.

Właściwie można przesadzać je przez cały rok (z wyjątkiem tych, które kwitną), ale wiosna to najlepszy moment regeneracyjny dla naszych roślin.

Czas przesadzania

 • Rośliny młode, szybko rosnące takie jak: anturium, asparagus, bilbergia, difenbachia, bluszcze, kroton, filodendrony możemy przesadzać każdego roku.
 • Kwiaty starsze oraz takie jak: dracena, fatsja, fikus, róża chińska, kamelia, szeflera, paprotka, grubosz wymagają przesadzenia co 2 lata.
 • Co 4 lata powinniśmy wymienić ziemię (najlepiej usuńmy tylko górną warstwę ziemi, aby nie uszkodzić korzeni ) dużym roślinom takim jak: palmy, oleandry, fikusy i innym podobnym.
 • Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym rośliny o ozdobnych liściach najlepiej przesadzać 18-20 i 28-31 marca, a rośliny o ozdobnych kwiatach 16-18 i 27-28 marca

Krok po kroku …jak to robić?

 1. pamiętajmy, aby przed przesadzeniem obficie podlać roślinę
 2. następnie delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni wyjmijmy roślinkę ze starej doniczki
 3. ostrożnie usuwamy starą ziemię i powinniśmy przyciąć korzenie stare, połamane
 4. na dnie nowej donicy ( zaleca się aby jej średnica była o 2 cm większa ) układamy najlepiej skorupki ze starej donicy lub kamyczki,
 5. sypiemy cienką warstwę żwiru
 6. sypiemy cienką warstwę piasku
 7. kolejną warstwą jest już właściwa ziemia ( najlepiej kupić gotową ziemię w sklepach ogrodniczych). Sypiemy jej cienką warstwę i wsadzamy bryłę korzeniową naszej rośliny
 8. następnie uzupełniamy ziemię do krawędzi i dokładnie dociskamy ziemię wokół korzeni.
 9. po przesadzeniu roślinę obficie podlewamy.

Ważne przy przesadzaniu !

 1. donice gliniane trzeba przed przesadzeniem moczyć w wodzie przez 24 godziny (usuwamy w ten sposób szkodliwe związki i nawadniamy przestrzenie powietrzne donicy )
 2. na kilka dni przed przesadzaniem należy wyprażyć (nawet zakupioną gotową) ziemię przez około 20-30 minut w piekarniku nagrzanym do 100 stopni. Da nam to pewność, że pozbyliśmy się wszelkich grzybów i szkodników.

I jeszcze jedno 🙂 …

roślinka ogrodnika

Dowiedz się też jak zachować GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ na kolejny rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =