BPA nadal faworytem w puszkach dobrych marek.

puszki z bisfenolem

Czyżby szkodliwy bisfenol był wszędzie ? Brian Bienkowski z Environmental Health News przedstawia najnowsze dane…

 Tekst Oryginalny

Brian Bienkowski
Environmental Health News

 

W badaniu ponad 250 marek żywności w puszkach, naukowcy odkryli, że ponad 44 procent używa bisfenolu pokrywając puszki niektórych lub wszystkich produktów.

109 marek nie odpowiedziało lub nie przedstawiło wystarczającej informacji, więc liczba może być dużo wyższa.

Sondaż opublikowany  przez Environmental Working Group, wykazał, że 78 marek używa pokrytych BPA puszek we wszystkich swoich produktach, 34 marek używa pokrytych BPA puszek w niektórych z ich produktów i 31 stosuje wolne od BPA puszki dla wszystkich swoich produktów. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku.

BPA jest używany do tworzyw poliwęglanowych i znajduje się w niektórych produktach spożywczych: w puszkach i napojach, paragonach papierowych i uszczelniaczach dentystycznych.

Badania pokazują, że prawie każdy ma ślady chemiczne w organizmie, a naukowcy uważają, dieta jest główną drogą narażenia na BPA. Związek może być wypłukiwany z okładziny puszki i może przedostać się do jedzenia.

Popularna fasola ( w USA –przypis tłumacza ) marki Bush była jedną z marek, przedstawionych w nowym raporcie, jako ta, która używa BPA w swoich puszkach.

Narażenie jest problemem, gdyż BPA został powiązany z wieloma skutkami dla zdrowia reprodukcyjnego i problemami rozwojowymi, otyłością, chorobami układu krążenia i nowotworami. Związek naśladuje hormony estrogenów i może zakłócać systemy endokrynologiczne u ludzi.

W zeszłym tygodniu Environmental Health News podała, że w nowych badaniach stwierdzono nawet u ludzi metabolizowanie BPA, a powstały związek może jeszcze pobudzać otyłość.

Niektóre z bardziej popularnych marek, które znalazł Environmental Working Group były całkowicie wolne od BPA: Amy’s Kitchen, Annie’s Homegrown and Sprouts Farmers Market
podczas gdy BPA zawierały marki: Pantry, Bush’s, Carnation, Dinty Moore and Eagle Brand.

Zobacz pełny raport tutaj.

Przepisy federalne nie wymagają ujawnienia w puszkach występowania okładzin opartych na BPA. Badacze Environmental Working Group musieli polegać na danych z LabelINSIGHT, spółki, która gromadzi informacje z rynku supermarketów w USA.

“Największym problemem jest to, że ludzie nie mają niezawodnego sposobu by dowiedzieć się, czy kupują żywność, która jest spleciona poprzez opakowanie z tym toksycznym związkiem chemicznym,” powiedziała Samara Geller, analityk baz danych z Environmental Working Group, w wydanym oświadczeniu.

“Udostępniając tę analizę, mamy nadzieję, przekazać ludziom  najważniejsze informacje, których potrzebują, aby uniknąć BPA i podejmować lepsze decyzje zakupowe.”

Według raportu, “firmy, które przyznały, że wyeliminowały BPA lub były w trakcie eliminacji nie ujawniły substytutów których użyły”, więc nie wiadomo, czy produkty BPA zostały wyeliminowane przy użyciu związków podobnych do BPA, jak bisfenolu S, który okazał się wykazywać podobne skutki zdrowotne jak BPA.

Badacze znaleźli BPS także w papierze paragonowym.

BPA nie jest już używany w butelkach dla niemowląt i kubkach niekapkach w Stanach Zjednoczonych.

Nadal jednak federalne FDA (Food and Drug Administration) utrzymuje że poziom wypłukiwania BPA z puszek do żywności nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.

Dyrektor ds. badań Environmental Working Group na Renee Sharp, twierdzi, że ustanowienie normy krajowej jest konieczne w celu ochrony zdrowia ludzi.

“Wiele osób ma napięty budżet lub niewielki dostęp do świeżej żywności i musi polegać na żywność w puszkach jako źródle składników odżywczych,” Sharp powiedział w oświadczeniu.

“Dlatego potrzebujemy tego prawa. Potrzebujemy jasnej normy krajowej, która ogranicza stosowanie BPA w konserwach i poprawia przejrzystość, tak, aby ludzie mogli wiedzieć, kiedy i czy spożywają tą szkodliwą chemię. “

 

Licencja (CC BY-SA 4.0 )

 

Warto przeczytać:

11 produktów z BPA, o których nie wiedziałeś.

Naukowcy nawołują do wycofania środków plamo i wodo-odpornych na bazie fluoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =