Ciekawe rośliny, które zobaczysz głównie w Rosji.

Ciekawe rośliny występują też w Polsce

Są rośliny, które są bardzo unikalne. Które wymagają szczególnej ochrony.  

W  Polsce nie ma osoby, która nie słyszałaby o mikołajku nadmorskim (Eryngium maritimum).

Mikołajek nadmorski pojawia się w książkach, legendach i filmach.

W Polsce,  w latach 70. XX w. największe skupiska znajdowały się pomiędzy Mielnem i Ustką na wybrzeżu środkowym oraz na Mierzei Wiślanej na wybrzeżu wschodnim.

Na obszarze 1 km wybrzeża podziwiać można było tylko 100 egzemplarzy. Erozja, zalesianie wydm i turystyka to niewątpliwie przyczyny, które prowadzą do jego zmniejszenia jego występowania.

Mikołajka nadmorskiego spotkamy jednak też w innych krajach.

W Rosji są natomiast rośliny, które spotyka się bardzo rzadko poza Rosją.  

Są to unikalne – prawdziwe skarby przyrody.

Spośród kilkunastu interesujących wybraliśmy pięć – są to naszym zdaniem niezwykle Ciekawe rośliny 🙂

Ciekawe rośliny w Rosji:

Mijakeya  Миякея  (Miyakea integrifolia)

Jest to jedna z najrzadszych, oryginalnych i pięknych roślin. Występuje na wyspie Sachalin.

Uwagę przykuwają  jej duże, niebieskawo-liliowe, kudłate kwiaty, a także piękne  ciemnozielone liście, ‘’obszyte’’ białą obwódką puszystych włosków.

Te niezwykle ciekawe rośliny rosną otwartych, dobrze oświetlonych, słabo zadarnionych obszarach  skalistych na wysokości 800-1600 m.

Rzadziej spotykamy ją w lasach modrzewiowych na wysokości nie większej niż 200 m.

Naliczono 10 lokalizacji tej ciekawej rośliny. Łączna liczba  to 5-20 tysięcy osobników.

Kwitnie w kwietniu, zaraz po stopieniu śniegu. Nasiona dojrzewają w lipcu.

Po raz pierwszy została opisana w 1935roku przez japońskich botaników Kingo Miyabe i Misao Tatewaki.

Roślina została wymieniona w Czerwonej Księdze RFSRR (1988). Gatunek znajduje się w Czerwonej Księdze Regionu Sachalin. (2005).

Borodinia  Бородиния (Borodinia macrophylla)

Borodinia
Borodinia (Серегин А. П. (ред.) Цифровой гербарий МГУ: Электронный ресурс. – М.: МГУ, 2021.)

Przy odrobinie szczęścia spotkamy te ciekawe rośliny na terenie Buriacji. Rośnie wśród kamieni w pasie alpejskim. Kwiaty są drobne, białe lub żółte, w gęstym gronie, bardzo wydłużone z owocami. Jej strąki są duże, do 5 cm długości, liniowe, czasem łukowate, czerwonawe. Kwitnie od maja do czerwca, a jej  nasiona dojrzewają w lipcu – sierpniu.

Nazwana została na cześć  Iwana Parfenewicza Borodina- – rosyjskiego botanika , popularyzatora nauki, pioniera rosyjskiego ruchu ochrony przyrody, jednego z twórców etycznego i estetycznego podejścia do ochrony przyrody. Roślina znajduje się w Czerwonej Księdze Rosji, a także w regionalnych Czerwonych Księgach Obwodów Buriacji, Irkucka.

Mühlenbergella (Myulenbergella (łac. Muehlbergella )

Gatunek ten występuje endemicznie na obszarze ok. 40 km 2 w Dagestanie , gdzie rośnie między szczelinami a wapiennym, skalistym podłożem. Jest krytycznie zagrożony

Rodzaj pochodzi od nazwiska szwajcarskiego geologa i botanika Friedricha Mühlberga

Redowskia sophiifolia

Roślina endemiczna dla środkowej Jakucji. Znajdziemy ją tylko  na prawym brzegu rzeki Leny. Cała roślina pokryta jest dwoma rodzajami włosków: gęstymi, miękkimi włosami prostymi o długości 0,5 mm i znacznie krótszymi, rozgałęzionymi. Kwiaty są czysto białe, zebrane w gęste kwiatostany. Rośnie wzdłuż szczelin i niewielkich skoków wzdłuż wychodni skał, głównie wapiennych, a także w grupach stepowych na zboczach.

Magadania

Magadania (>> link do filmu oraz zdjęcie wprowadzające – stop klatka z filmu) to rodzaj roślin kwitnących należących do rodziny Apiaceae.

Rośnie na otwartych obszarach,  na szczytach masywów płaskowyżu Olskoje, często występuje na wilgotnych łąkach  lub wzdłuż dolin rzecznych i potoków lub powyżej górnej granicy kosodrzewiny. W tundrze porostowo-żwirowej, powyżej granicy drzew karłowatych.  Na terytorium Chabarowska znaleziono ją  na szczycie góry.

Znanych jest tylko kilka stanowisk tego gatunku.

Roślina została wymieniona w Czerwonej Księdze RFSRR (1988). Gatunek jest także wymieniony w Czerwonej Księdze Terytorium Chabarowskiego (2000). Południowa odosobniona lokalizacja jest chroniona w rezerwacie przyrody Drzugdrzurskij.

Artykuł powstał w ramach:

CPRDiP

Projekt dofinansowany  ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Zdalnych Przedsięwzięć na rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =