Ciekawe rośliny, które zobaczysz głównie w Rosji.
Spis treści
Ciekawe rośliny występują też w Polsce
Są rośliny, które są bardzo unikalne. Które wymagają szczególnej ochrony.
W Polsce nie ma osoby, która nie słyszałaby o mikołajku nadmorskim (Eryngium maritimum).
Mikołajek nadmorski pojawia się w książkach, legendach i filmach.
W Polsce, w latach 70. XX w. największe skupiska znajdowały się pomiędzy Mielnem i Ustką na wybrzeżu środkowym oraz na Mierzei Wiślanej na wybrzeżu wschodnim.
Na obszarze 1 km wybrzeża podziwiać można było tylko 100 egzemplarzy. Erozja, zalesianie wydm i turystyka to niewątpliwie przyczyny, które prowadzą do jego zmniejszenia jego występowania.
Mikołajka nadmorskiego spotkamy jednak też w innych krajach.
W Rosji są natomiast rośliny, które spotyka się bardzo rzadko poza Rosją.
Są to unikalne – prawdziwe skarby przyrody.
Spośród kilkunastu interesujących wybraliśmy pięć – są to naszym zdaniem niezwykle Ciekawe rośliny 🙂
Ciekawe rośliny w Rosji:
Mijakeya Миякея (Miyakea integrifolia)
Jest to jedna z najrzadszych, oryginalnych i pięknych roślin. Występuje na wyspie Sachalin.
Uwagę przykuwają jej duże, niebieskawo-liliowe, kudłate kwiaty, a także piękne ciemnozielone liście, ‘’obszyte’’ białą obwódką puszystych włosków.
Te niezwykle ciekawe rośliny rosną otwartych, dobrze oświetlonych, słabo zadarnionych obszarach skalistych na wysokości 800-1600 m.
Rzadziej spotykamy ją w lasach modrzewiowych na wysokości nie większej niż 200 m.
Naliczono 10 lokalizacji tej ciekawej rośliny. Łączna liczba to 5-20 tysięcy osobników.
Kwitnie w kwietniu, zaraz po stopieniu śniegu. Nasiona dojrzewają w lipcu.
Po raz pierwszy została opisana w 1935roku przez japońskich botaników Kingo Miyabe i Misao Tatewaki.
Roślina została wymieniona w Czerwonej Księdze RFSRR (1988). Gatunek znajduje się w Czerwonej Księdze Regionu Sachalin. (2005).
Borodinia Бородиния (Borodinia macrophylla)
Przy odrobinie szczęścia spotkamy te ciekawe rośliny na terenie Buriacji. Rośnie wśród kamieni w pasie alpejskim. Kwiaty są drobne, białe lub żółte, w gęstym gronie, bardzo wydłużone z owocami. Jej strąki są duże, do 5 cm długości, liniowe, czasem łukowate, czerwonawe. Kwitnie od maja do czerwca, a jej nasiona dojrzewają w lipcu – sierpniu.
Nazwana została na cześć Iwana Parfenewicza Borodina- – rosyjskiego botanika , popularyzatora nauki, pioniera rosyjskiego ruchu ochrony przyrody, jednego z twórców etycznego i estetycznego podejścia do ochrony przyrody. Roślina znajduje się w Czerwonej Księdze Rosji, a także w regionalnych Czerwonych Księgach Obwodów Buriacji, Irkucka.
Mühlenbergella (Myulenbergella (łac. Muehlbergella )
Gatunek ten występuje endemicznie na obszarze ok. 40 km 2 w Dagestanie , gdzie rośnie między szczelinami a wapiennym, skalistym podłożem. Jest krytycznie zagrożony
Rodzaj pochodzi od nazwiska szwajcarskiego geologa i botanika Friedricha Mühlberga
Redowskia sophiifolia
Roślina endemiczna dla środkowej Jakucji. Znajdziemy ją tylko na prawym brzegu rzeki Leny. Cała roślina pokryta jest dwoma rodzajami włosków: gęstymi, miękkimi włosami prostymi o długości 0,5 mm i znacznie krótszymi, rozgałęzionymi. Kwiaty są czysto białe, zebrane w gęste kwiatostany. Rośnie wzdłuż szczelin i niewielkich skoków wzdłuż wychodni skał, głównie wapiennych, a także w grupach stepowych na zboczach.
Magadania
Magadania (>> link do filmu oraz zdjęcie wprowadzające – stop klatka z filmu) to rodzaj roślin kwitnących należących do rodziny Apiaceae.
Rośnie na otwartych obszarach, na szczytach masywów płaskowyżu Olskoje, często występuje na wilgotnych łąkach lub wzdłuż dolin rzecznych i potoków lub powyżej górnej granicy kosodrzewiny. W tundrze porostowo-żwirowej, powyżej granicy drzew karłowatych. Na terytorium Chabarowska znaleziono ją na szczycie góry.
Znanych jest tylko kilka stanowisk tego gatunku.
Roślina została wymieniona w Czerwonej Księdze RFSRR (1988). Gatunek jest także wymieniony w Czerwonej Księdze Terytorium Chabarowskiego (2000). Południowa odosobniona lokalizacja jest chroniona w rezerwacie przyrody Drzugdrzurskij.
Artykuł powstał w ramach:
Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Zdalnych Przedsięwzięć na rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich