Przełom w ogrzewaniu – kocioł na wodór

Kocioł na wodór – BDR Thermea Group

Firma ta od wielu lat pracuje nad rozwojem i wdrożeniem nowych produktów, które umożliwią niezbędną transformację energetyczną.

Obok ogniw paliwowych czy kogeneracji, są to także urządzenia zasilane paliwem wodorowym.

Niderlandzka Remeha, będąca częścią grupy BDR Thermea, jest pierwszą na świecie firmą branży grzewczej, która skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny na wodór –  przystosowany do spalania 100% wodoru.

Pierwszy kocioł na 100% wodór w Razenburgu

Od 2019 roku w mieście Rozenburg, w Niderlandach, jest prowadzony pilotażowy program obejmujący praktyczne zastosowanie wysokowydajnych kotłów zasilanych w 100% wodorem.

Cały projekt powstał ze wspólnej inicjatywy operatora sieci gazowej Stedin,  odpowiedzialnego za produkcję i dostawy wodoru wytwarzanego w sposób zrównoważony, gminy Rotterdam i spółdzielni mieszkaniowej Ressort Wonen.

Opracowaniem kotłów zajęło się centrum kompetencyjne BDR Thermea Group w Bassano del Grappa we Włoszech.

Pierwszy kocioł na wodór został zainstalowany w kotłowni w Rozenburgu, obok istniejącego konwencjonalnego kotła na gaz ziemny, co zapewniło mieszkańcom wystarczającą ilość ciepła i ciepłej wody.

Poligon testowy

Obok kompleksu apartamentów w Rozenburgu znajduje się poligon testowy Power-To-Gas (P2G).

Różni partnerzy współpracują tu od kilku lat nad nowymi technologiami. Umiejscowiona jest tutaj kontenerowa wytwórnia wodoru z magazynem tego gazu, która do jego produkcji wykorzystuje energię elektryczną pozyskiwaną z małej farmy fotowoltaiki oraz wiatraków.

Wodór do zasilania kotłów dostarczany jest wydzielonym na potrzeby testów odcinkiem sieci gazowej, wcześniej przebadanej przez Instytut KIWA i łatwo przystosowanej do transportu wodoru.

Unikalny kocioł domowy na wodór firmy Remeha został zaprezentowany na targach ISH we Frankfurcie w 2018 roku.

Obecnie wszystkie nowe produkowane przez BDR Thermea kotły gazowe są poddawane procedurze badawczej zakończonej  Certyfikatem CE, uwzględniającej między innymi spalanie gazu ziemnego z domieszką  20% wodoru oraz spalanie 100% wodoru.

Nie tylko kocioł na wodór ale też kuchenki

Brytyjska firma Baxi Heating, należąca do BDR Thermea Group, opracowała i od 2020 roku testuje jeden z pierwszych w Wielkiej Brytanii kocioł na czysty wodór.

Ściśle współpracuje przy tym z rządem Wielkiej Brytanii, aby wypróbować inne technologie wodorowe i niskoemisyjne.

Niedawno miała miejsce prezentacja domu zeroemisyjnego, podczas której Baxi Heating przedstawiła swoje najnowsze urządzenie czerpiące energię z wodoru i zademonstrowała jego użycie w warunkach rzeczywistych.

Innowacyjne nieruchomości, w zabudowie bliźniaczej, w których zamontowano kotły wodorowe, zostały zbudowane we współpracy z Northern Gas Networks, rządowym Departamentem Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) oraz firmą Cadent zajmującą się dystrybucją gazu.

Są one zlokalizowane w Low Thornley w Northern Gas Network, niedaleko Gateshead. W ramach prac powstał nie tylko kocioł na wodór. Partnerzy współpracujący z BEIS nad projektem Hy4Heat stworzyli również prototypy pieców na wodór, kuchenek i płyt grzewczych.

Warto dodać, że zdjęcie kotła na wodór BAXI Heating znalazło się w oficjalnej Strategii Wodorowej Wielkiej Brytanii (UK Hydrogen Strategy) ogłoszonej w sierpniu tego roku.

kocioł na wodór

Projekt Ilot@ge

Z kolei we Francji, z inicjatywy burmistrza gminy Châteauneuf-sur-Loire, trwa wielokrotnie nagradzany projekt Ilot@ge.

W ramach tej inicjatywy w Châteauneuf – w domu dla około 1600 osób – zainstalowano 100% kocioł na wodór BDR Thermea Group – taki sam, który po raz pierwszy został uruchomiony w Niderlandach w 2019 roku.

Dzięki temu gmina jest pierwszym miejscem we Francji, w którym wypróbowano kocioł na czysty wodór.

Projekt Ilot@ge obejmuje wszystkie elementy łańcucha, w tym produkcję energii wiatrowej i słonecznej, akumulatory energii  i magazynowanie wodoru, dystrybucję i użytkowanie domowe w ogrzewaniu lub energii elektrycznej.

A w Polsce ?

Co prawda w Polsce kocioł na wodór to absolutna nowość, tego typu kotły nie są jeszcze stosowane, jednak już teraz można troszczyć się o środowisko dzięki nowoczesnym urządzeniom grzewczym.

BDR Thermea Poland z siedzibą we Wrocławiu oferuje wysokiej jakości, oparte na OZE, ekologiczne rozwiązania: hybrydy, pompy ciepła, kolektory słoneczne, zestawy z panelami fotowoltaicznymi czy rekuperację.

Oferowane urządzenia pozwalają spełniać Wymagania Techniczne 2021 stawiane nowo powstającym budynkom. Są też dobrym wyborem w przypadku modernizacji systemu grzewczego, np. z wykorzystaniem dotacji w programie “Czyste Powietrze”.

Czynnik R32

W roku 2022 BDR Thermea Poland planuje włączenie do oferty nowych modeli pomp ciepła, w których ma zastosowanie nowoczesny i ekologiczny czynnik R32. Wprowadzenie tych produktów na polski rynek jest następnym krokiem w kierunku  transformacji energetycznej i zapobieżenia katastrofalnym skutkom widocznych już zmian klimatycznych.   

Jednym z najnowszych urządzeń marki De Dietrich jest pompa ciepła Strateo – stworzona z myślą o naszej planecie oraz niskich rachunkach użytkowników. Wspomniana powietrzna pompa ciepła pracuje w sposób dyskretny i bardzo wydajny. Zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz dzięki zintegrowanemu podgrzewaczowi c.w.u. dba o stały dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Urządzenie dopasowane jest do programu PROSUMENT i Czyste Powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + cztery =