Czekolada bez grzechu łakomstwa

czekolada

Czekolada cieszy się tak dużym zainteresowaniem – zwłaszcza w Polsce – że doczekała się swojego święta i to aż w dwóch terminach: 12 kwietnia i 4 września.

Dietetycy uważają, że warto ją czcić raz na tydzień i zjadać kilka kostek. Ale tej jak najbardziej gorzkiej, gdyż zbyt duży dodatek cukru ujemnie wpływa na poziom magnezu w organizmie.
Wspomniane wyżej silne zainteresowanie wyraża się w rosnącym apetycie – w 2015 roku –zjedliśmy jej o 4 % więcej niż w poprzednim roku. Polacy nie należą jednak do czekoladożerców – statystyczny rodak zjada raptem 5 kg rocznie, gdy tymczasem konsument w czołówce krajów Europy dwa razy tyle. Zwłaszcza w czasach rozbuchanej kreatywności czekoladziarzy i erupcji nowych pomysłów na łączenia z zaskakującymi dodatkami.

Pojawiają się opisy kojarzenia czekolady z bekonem, gęsiną, kawiorem, serem gorgonzola -to Janusz Profus – maestro wedlowskiej czekolady. A na dopisanie kurczaka, sardynek i kalafiora zdecydował się słynny Ferran Adria – hiszpański szef kuchni „El Bulli. Na liście innowacji widnieją jeszcze suszone pomidory, miód i słód podebrany producentom whisky (czekolada do piwa?!).

Ale najwdzięczniejszymi dodatkami są owoce, orzechy i kawa. O aż o 30 takich połączeniach wie wszystko Weronika Mroczkowska technolog z Manufaktury Doti będącej członkiem Stowarzyszenia „Polska Ekologia.

„ Już dwadzieścia pięć lat wytwarzamy smakowite owoce i orzechy w czekoladzie. Wykorzystujemy owoce kandyzowane i suszone oraz orzechy w czekoladach deserowej, mlecznej i białej. Klienci przepadają za migdałami w białej czekoladzie z dodatkiem cynamonu, a moim ostatnim pomysłem i wdrożeniem były orzechy laskowe stracciatella – słodkość orzecha w aksamitnej białej czekoladzie przełamana dodatkiem kawałków deserowej czekolady. Smak każdej z naszych czekoladek znajdzie swoich wielbicieli, nawet te najbardziej ekstrawaganckie jak jarzębina lub rabarbar w czekoladzie. Mamy bardzo dużo pomysłów i ciągle pracujemy nad rozwojem naszych produktów„

Perspektywy rozwoju takich manufaktur są świetliste. Prognozy analityków BGŻ BNP Paribas w odniesieniu do horyzontu czasowego do 2020 r. dają czekoladzie wielce pocieszające zwiększenie konsumpcji o 7,5%. Jednocześnie pojawia się sygnał dotyczący dużego znaczenia dla nabywców faktu wyprodukowania żywności w Polsce. Według badań firmy Mintel 21% konsumentów polskich uważa, że czekolada jest zdrowa.

Równolegle rośnie zainteresowanie klientów zawartością składników i ekologicznym sposobem produkcji.

Manufaktura Doti najnowszą linią owoców i orzechów BIO wpisuje się w oczekiwane trendy zdrowego odżywiania. Czekoladki oprócz certyfikatu BIO posiadają znak przekreślonego kłosa, który zapewnia że produkt jest bezpieczny i wolny od glutenu. Ekologiczną linię produktów stanowią produkty o najwyższej wartości biologicznej, wykonane z wyselekcjonowanych surowców. Producent gorąco poleca organiczną żurawinę, banany, imbir, nerkowce w belgijskiej czekoladzie BIO o głębokim smaku i wysokiej zawartości masy kakaowej – 70%. Dla prawdziwych wielbicieli czekolady Doti proponuje ekologiczne surowe ziarno kakao pokryte belgijską czekoladą. Pycha, a jakie zdrowe….

Kakao i czekolada to wręcz superfood – źródło magnezu, chromu, wapnia, żelaza, cynku, miedzi, a ponad to poprawia nastrój i dodaje wigoru. Zawiera też przeciwutleniacze ważne w antyrakowej profilaktyce.

Przybywa amatorów tego wybitnie leczniczego pokarmu, cenionego już przez Majów i Azteków. Przybywa też manufaktur, gdzie tak ważna jest ręczna obróbka. Zjadamy więcej zdrowej czekolady, a na bombę kaloryczną są sposoby: Dorota Mroczkowska właścicielka „Doti” radzi:

„ codziennie podjadam nasze owoce i orzechy w czekoladzie, a moimi ulubionymi smakami są czarne porzeczki, wiśnie, truskawki i agrest w czekoladzie. W ramach zbilansowanej diety 2000 kcal można spokojnie dziennie zjeść 40 g czekoladek ( ok. 200 kcal). Ale za to nie skuszę się już na ciastko, pączka, czy słodką bułkę. O słodzeniu kawy czy herbaty też należy zapomnieć. Co więcej owoc i orzech pokryty warstwą deserowej czekolady stanowi dużo zdrowszą i smaczniejszą alternatywę dla zwykłego cukru, zawartego w większości przetworzonych produktów. No i najważniejsza jest aktywność fizyczna, na którą warto poświęcić chwilę każdego dnia: ćwiczenia, jazda na rowerze, pływanie czy uprawianie marchewki w ogródku”.

 

Bohdan Juchniewicz

Stowarzyszenie Polska Ekologia

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych (!). Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez blisko 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą. Od 2015 roku realizuje 3-letnią kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.

Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 5 =