Dekoracje wnętrz – sznurek jutowy dla sufitów i ścian

Dekoracje wnętrz – nowy trend sznurek jutowy

Dekoracje wnętrz – sznurek jutowy jako ścianka z liny ?

Sznurek (inaczej: lina) syntetyczna, naturalna, kolorowa rozjaśnia wnętrza i ogrody, tworząc niezwykłe kombinacje i zaskakujące efekty. Nadaje się zarówno do wnętrz o bardziej eleganckim designie jak i wnętrz w stylu shabby chic. ponadto nadaje się idealnie do urozmaicenia każdego mebla: ramy, lustra, huśtawki, półki i sofy i inne detale.

dekoracje wnetrz 2
dekoracja wnętrza – sznurki jutowe wydzielają przestrzenie ww wnętrzu biura

Jako absolutny bohater, liny jutowe mogą określać przegrody na pokazy mody i warsztaty na otwartej przestrzeni, blaty dla sklepów i restauracji.
Sznurek jutowy uwielbiają majsterkowicze, projektanci wnętrz i wiele firm produkujących dekoracje wnętrz, ponieważ potrafi zadziwiać swoją prostotą i eksperymentalnym pięknem.

Wykorzystując splątanie naturalnych lub syntetycznych włókien i możliwość komponowania trójwymiarowych tekstur o różnych kolorach zawsze uzyskuje się efekty oryginalne i zadziwiające.

Sznurek jutowy ozdobny – zasłony i przegrody

Zachwyt przy minimalnym wysiłku: to ściany wykonane z lin i drewnianych podpór, które można łączyć z zasłonami wykonanymi z roślin pnących, aby uzyskać tymczasowe rozwiązania o lekkim i naturalnym efekcie.

Shelly Leer z ModHomeEc podzieliła swój sklep / studio w Indianapolis rozstawionymi linkami, aby odróżnić “prywatne” obszary, takie jak poczekalnia i biuro, od obszarów roboczych (był to Jej pomysł na dekoracje wnętrz).

Alternatywne rozwiązanie – dekoracje wnętrz oparte o sznurek jutowy jest idealne z różnych powodów: niski budżet, a także duża otwarta przestrzeń z zasłonami z lin na drewnianych podporach przepuszcza światło i daje pełną widoczność całej powierzchni. Kolejną wielką zaletą jest to, że ciepła “tekstura” kontrastuje z zimnym i surowym środowiskiem przemysłowym (industrialnym).

Proces projektowania i budowy jest dość prosty, ale trochę żmudny: krawędziaki z drewna, wykonane na zamówienie, są mocowane do podłogi i sufitu, z równymi otworami, w które wkłada się liny. Gwintowane w górnej części i wiązane na dole, są naprężone dzięki węzłom na końcu, które pozostają jednak ukryte wewnątrz ramek.

sznurek jutowy
na zdjęciu pokazano sposób mocowania sznurka jutowego do drewnianej ramy

Podobny pomysł tworzy Alwill Studio w Sydney, z tą tylko różnicą, że sznury są powiązane z podporą na suficie i swobodnie się opuszczają.

Scena “Shadow Lands” stworzona podczas pokazu mody w 2013 roku była imponująca jako dekoracje wnętrz.

sznurek jutowy 1
sznurek jutowy tworzy unikalną dekorację na pokazie mody

Sznurek jutowy kolorowy – sploty linowe i sufity

Kolorowe i splecione sznurki zawieszane są w restauracjach i luksusowych sklepach, aby podtrzymywać oświetlenie lub tworzyć małe wnęki dla Klientów. Pomyślane jako kreatywne instalacje, reprezentują chaotyczną lub regularną „drugą skórę”, która charakteryzuje płaskie i monotonne sufity.

sufit jutowy
sznury z juty jako ozdoba sufitów w lokalach gastronomicznych

Wreszcie eksplozja radości i sugestywnej atmosfery w restauracji “Pakta”, gdzie sufity i przegrody między stolikami charakteryzują się ogromnymi ramami, które rozciągają kolorowe nici.

sznurek jutowy 4
kolejny przykład wykorzystania jutowych sznurów w obiekcie typu restauracja

“Pakta” w języku peruwiańskim oznacza “połączenie dwóch kultur”, a w rzeczywistości restauracja reprezentuje połączenie dwóch gastronomii i dwóch stylów architektonicznych, japońskiego i peruwiańskiego.

Pracownia El Equipo Creativo projektuje bar, kuchnię i meble z wyraźnym nawiązaniem do tradycyjnych japońskich tawern.
Tradycyjne peruwiańskie krosna tkackie to drewniane mechanizmy, w których kolorowe nici są tkane w różnych kierunkach, wykorzystywane przez projektantów do tworzenia ekstrawaganckiej przestrzeni trójwymiarowej.

kolorowe sznury
kolorowe sznurki – niesamowity efekt barw we wnętrzu

Wykorzystując trzy różne rodzaje przekrojów, wraz z niektórymi podłużnie ułożonymi elementami, ramy obejmują przestrzeń tworząc kolorowy i zmieniający się rytm” Jest to reinterpretacja tradycyjnych elementów najbardziej reprezentatywnych dla obu kultur, podkreślana mocnymi wizualnymi efektami świetlnymi, generowanymi przez oświetlenie.

Materiał:

Elisa Stellacci (architetturaecosostenibile.it )

Elisa pochodzi z Bari (Włochy), zajmuje się zawodowo architekturą i grafiką w Berlinie, gdzie pracuje. Pracuje w studiu krajobrazowym, uwielbia cienie, koncerty indie-rockowe i ilustracje dla dzieci. Zmienna i ciekawa, gubi się w szczegółach i nierówno dzieli swój czas między pracę, przyjaciół i pasje 🙂

Licencja (CC BY-NC-ND 4.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + dwadzieścia =