Dekoracje wnętrz – sznurek jutowy dla sufitów i ścian
Dekoracje wnętrz – nowy trend sznurek jutowy
Dekoracje wnętrz – sznurek jutowy jako ścianka z liny ?
Sznurek (inaczej: lina) syntetyczna, naturalna, kolorowa rozjaśnia wnętrza i ogrody, tworząc niezwykłe kombinacje i zaskakujące efekty. Nadaje się zarówno do wnętrz o bardziej eleganckim designie jak i wnętrz w stylu shabby chic. ponadto nadaje się idealnie do urozmaicenia każdego mebla: ramy, lustra, huśtawki, półki i sofy i inne detale.
Jako absolutny bohater, liny jutowe mogą określać przegrody na pokazy mody i warsztaty na otwartej przestrzeni, blaty dla sklepów i restauracji.
Sznurek jutowy uwielbiają majsterkowicze, projektanci wnętrz i wiele firm produkujących dekoracje wnętrz, ponieważ potrafi zadziwiać swoją prostotą i eksperymentalnym pięknem.
Wykorzystując splątanie naturalnych lub syntetycznych włókien i możliwość komponowania trójwymiarowych tekstur o różnych kolorach zawsze uzyskuje się efekty oryginalne i zadziwiające.
Sznurek jutowy ozdobny – zasłony i przegrody
Zachwyt przy minimalnym wysiłku: to ściany wykonane z lin i drewnianych podpór, które można łączyć z zasłonami wykonanymi z roślin pnących, aby uzyskać tymczasowe rozwiązania o lekkim i naturalnym efekcie.
Shelly Leer z ModHomeEc podzieliła swój sklep / studio w Indianapolis rozstawionymi linkami, aby odróżnić “prywatne” obszary, takie jak poczekalnia i biuro, od obszarów roboczych (był to Jej pomysł na dekoracje wnętrz).
Alternatywne rozwiązanie – dekoracje wnętrz oparte o sznurek jutowy jest idealne z różnych powodów: niski budżet, a także duża otwarta przestrzeń z zasłonami z lin na drewnianych podporach przepuszcza światło i daje pełną widoczność całej powierzchni. Kolejną wielką zaletą jest to, że ciepła “tekstura” kontrastuje z zimnym i surowym środowiskiem przemysłowym (industrialnym).
Proces projektowania i budowy jest dość prosty, ale trochę żmudny: krawędziaki z drewna, wykonane na zamówienie, są mocowane do podłogi i sufitu, z równymi otworami, w które wkłada się liny. Gwintowane w górnej części i wiązane na dole, są naprężone dzięki węzłom na końcu, które pozostają jednak ukryte wewnątrz ramek.
Podobny pomysł tworzy Alwill Studio w Sydney, z tą tylko różnicą, że sznury są powiązane z podporą na suficie i swobodnie się opuszczają.
Scena “Shadow Lands” stworzona podczas pokazu mody w 2013 roku była imponująca jako dekoracje wnętrz.
Sznurek jutowy kolorowy – sploty linowe i sufity
Kolorowe i splecione sznurki zawieszane są w restauracjach i luksusowych sklepach, aby podtrzymywać oświetlenie lub tworzyć małe wnęki dla Klientów. Pomyślane jako kreatywne instalacje, reprezentują chaotyczną lub regularną „drugą skórę”, która charakteryzuje płaskie i monotonne sufity.
Wreszcie eksplozja radości i sugestywnej atmosfery w restauracji “Pakta”, gdzie sufity i przegrody między stolikami charakteryzują się ogromnymi ramami, które rozciągają kolorowe nici.
“Pakta” w języku peruwiańskim oznacza “połączenie dwóch kultur”, a w rzeczywistości restauracja reprezentuje połączenie dwóch gastronomii i dwóch stylów architektonicznych, japońskiego i peruwiańskiego.
Pracownia El Equipo Creativo projektuje bar, kuchnię i meble z wyraźnym nawiązaniem do tradycyjnych japońskich tawern.
Tradycyjne peruwiańskie krosna tkackie to drewniane mechanizmy, w których kolorowe nici są tkane w różnych kierunkach, wykorzystywane przez projektantów do tworzenia ekstrawaganckiej przestrzeni trójwymiarowej.
Wykorzystując trzy różne rodzaje przekrojów, wraz z niektórymi podłużnie ułożonymi elementami, ramy obejmują przestrzeń tworząc kolorowy i zmieniający się rytm” Jest to reinterpretacja tradycyjnych elementów najbardziej reprezentatywnych dla obu kultur, podkreślana mocnymi wizualnymi efektami świetlnymi, generowanymi przez oświetlenie.
Materiał:
Elisa Stellacci (architetturaecosostenibile.it )
Elisa pochodzi z Bari (Włochy), zajmuje się zawodowo architekturą i grafiką w Berlinie, gdzie pracuje. Pracuje w studiu krajobrazowym, uwielbia cienie, koncerty indie-rockowe i ilustracje dla dzieci. Zmienna i ciekawa, gubi się w szczegółach i nierówno dzieli swój czas między pracę, przyjaciół i pasje 🙂
Licencja (CC BY-NC-ND 4.0)