Dom z ”misą”.

Brak wody jest odczuwalny na całym świecie.

W niektórych regionach sytuacja jest znacznie gorsza niż w innych. Irańska pracownia architektoniczna BMDesign Studios zaoferowała nieoczekiwane rozwiązanie dla osób mieszkających w suchym klimacie . W ten sposób narodził się projekt wklęsłego dachu – podwójny system dachowy dla domu, zaprojektowany do zbierania i magazynowania wody deszczowej, a także w celu ułatwienia naturalnego chłodzenia.
Wklęsły dach został zaprojektowany do bardzo suchych warunków klimatycznych, gdzie zbieranie wody deszczowej może być trudne ze względu na zbyt szybkie tempo parowania i niską ilość rocznych opadów.

System podwójnego dachu składa się z dachu w kształcie kopuły i misy zlewni. Lejki zainstalowane na nim są przeznaczone do zbierania nawet minimalnej ilości deszczu, który pada na dach i chroni go przed odparowaniem Ponadto, kombinacja dachu wklęsłego i wypukłego dachu sprzyja naturalnemu chłodzeniu przez cień i przepływ wiatru pomiędzy dwoma dachami.

Pod kątem, krople deszczu spływają w kierunku centralnego punktu, gdzie wpadają do specjalnego zbiornika. Zbiorniki wodne są umieszczone pomiędzy ścianami pomieszczenia, w celu regulacji temperatury w pomieszczeniu. Architekci mówią, że za pomocą takiego systemu, wklęsła powierzchnia dachu 923 metrów kwadratowych może przyczynić się do uzyskania około 28 metrów sześciennych wody.

BMDesign Studios w przyszłości zamierza kontynuować eksperymenty z wklęsłymi powierzchniami oraz opracować “wklęsłe” budynki i place, aby ułatwić naturalne chłodzenie. Ponadto, jednym z pomysłów jest budowa budynku przez Irańczyków z wykorzystaniem wklęsłego przedsionku w celu ułatwienia cyrkulacji powietrza w budynku.

źródło

Warto przeczytać:

Budynek przedszkola, który ”wyrasta z ziemi”

HUF HAUS ART 5 klasy (A +) o niskim zużyciu energii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × 4 =