Toksyczne foteliki

fotelik

Foteliki mogą być toksyczne…

Autor:

Kara West

environmentalhealthnews.org

Środki zmniejszające palność są nadal szeroko stosowane w fotelikach samochodowych, pomimo braku danych wykazujących na korzyść bezpieczeństwa pożarowego dla dzieci, według nowego raportu z Centrum Ekologii w Michigan.
Środki zmniejszające palność są uważane za rakotwórcze, zaburzające pracę hormonów i sprzyjające rozwojowi toksyn. Niemowlęta i dzieci są szczególnie narażone na działanie chemicznych środków zmniejszających palność, ponieważ ich systemy ciągle się rozwijają, a większość spędza wiele godzin w fotelikach samochodowych.
Autorzy badania dziecięcych fotelików samochodowych w 2016 roku twierdzą że tegoroczne wyniki są lepsze od poprzednich lat, ale jest jeszcze wiele powodów do zaniepokojenia. Centrum Ekologii ostatnio testowało foteliki samochodowe w 2014 roku.

Po raz pierwszy żaden fotelik samochodowy nie zawierał chlorowanej tris lub powiązanych środków zmniejszających palność, które są uważane za szczególnie toksyczne. Jednak, środki zmniejszające palność stwierdzono we wszystkich 15 badanych fotelikach samochodowych ,a w bromowanych środkach zmniejszających palność (zazwyczaj duszących, bioakumulatywnych, często toksycznych, a w niektórych przypadkach, rakotwórczych) stwierdzono u 13 z 15.
Ponadto, podczas gdy niektórzy producenci zaprzestali stosowania niektórych środków zmniejszających palność ze znanymi zagrożeniami, jak te bromowane, skutki zdrowotne wielu substytutów nie są znane.

Środki zmniejszające palność zostały znalezione powszechnie w tkaninach siedzeń samochodowych, a nie tylko w wewnętrznej piance poduszek. Centrum Ekologii nie testowało tkanin siedzeń samochodowych w latach ubiegłych.
Jednak, dobrą stroną jest to że po raz pierwszy od rozpoczęcia badań w 2006 roku nie wykryto żadnych śladów ołowiu.
W marcu 2017 roku na rynek trafi również fotelik samochodowy całkowicie wolny od środków zmniejszających palność, powiedział autor badania Gillian Z. Miller. Fotelik Mesa Henry UPPABaby wykorzystuje wełnę naturalnie ognioodporną zamiast środków zmniejszających palność. Fotelik spełnia federalne wymogi dotyczące palności oraz testy prowadzone przez Centrum Ekologii które potwierdziło brak środków zmniejszających palność.
“Naszym celem jest zachęcenie firm do zmiany strategii projektowania oraz swoich wyborów chemicznych tak aby wytwarzać produkty mniej niebezpieczne. Brzemię jest na spółkach i zareagowała na to UPPABaby, “powiedział Miller. Przyznaje się że modele wolne od środków zmniejszających palność takie jak UPPABaby wiążą się z wyższą ceną.

Heather Stapleton, Uniwersyt Duke Nicholas School of the Environment,, obecnie koncentruje się w swoich badaniach na drogach narażenia ludzi na chemikalia ze środków zmniejszających palność. Była częścią zespołu, który testował 1400 produktów konsumenckich, w tym foteliki samochodowe, w tym roku. Badania opublikowane w sierpniu w Environmental Science & Technology odkryły również spadek wysoce toksycznych chlorowanych środków zmniejszających palność tris w ciągu ostatnich dwóch lat.
Stapleton, jak Miller, chciałaby zobaczyć nie tylko foteliki samochodowe, ale także inne produkty bezpieczne od ognia bez użycia dodatków zmniejszających palność. “Jestem bardziej zaniepokojona materacami i innymi elementami samochodów. Musimy także spojrzeć na wiele innych produktów “powiedziała.
Centrum Ekologii w swoim raporcie podkreśla, że pomimo chemikaliów, foteliki samochodowe są kluczowymi urządzeniami zabezpieczającymi.

“Istotne jest, żeby rodzice umieszczali swoje dzieci w prawidłowo zainstalowanych fotelikach samochodowych, które stanowią istotną ochronę w razie kolizji, niezależnie od zagrożenia chemicznego”, powiedział dyrektor badawczy Centrum Ekologii, Jeff Gearhart. “Jednak, istnieje kilka fotelików, które są zdrowsze od innych pod względem składu toksyczno- chemicznego.”

Co może zrobić zaniepokojony rodzic w przypadku kiedy fotelik  dziecka jest starszy, albo nie jest bardzo wysoko oceniany przez  raport?

Miller przedstawił kilka prostych czynności które rodzice mogą podjąć.

Po pierwsze, zminimalizuj czas który dziecko spędza w foteliku samochodowym, co oznacza brak drzemki w foteliku, w tym, jeżeli siedzenie jest przystosowane do systemu podróży fotelik-wózek.

Następnie klasyczna rada to myć często ręce Twoje i Twojego dziecka. Mycie rąk zmniejsza dostawanie się wszelkiego rodzaju toksyn do naszego organizmu przez kurz a u dzieci szczególnie przez trzymanie ich rąk ustach.

Wreszcie odkurzanie fotelika dziecka i samochodu tak często, jak to tylko możliwe.

Raport i wiecej informacji :>>>>

Zdjęcie : Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 18 =