Dziecko trojga rodziców..

childs eye by apdk Flickr CC By 2.0

Wielka Brytania będzie pierwszym krajem dopuszczającym genetyczne modyfikacje płodów ludzkich ?

Opinia publiczna w Wielkiej Brytani stoi przed trudnym pytaniem: Czy rodziny w których występuje ryzyko chorób genetycznych mogą mieć zezwolenie na użycie DNA trzeciej osoby?

Genetyczna modyfikacja płodu ludzkiego przyczyniłaby się do urodzenia zdrowego dziecka, które odziedziczyłoby cząstkę DNA dawcy.

Pozwoliłoby to na uratowanie kolejnych pokoleń np: przed chorobami mięśni.

Obecnie stosowanie tej techniki jako terapii jest zabronione w Wielkiej Brytanii.

SPOŁECZNA DEBATA

Aktualnie prowadzone są badania oponii publicznej mające na celu pomóc Jeremiemu Huntowi ministrowi zdrowia podjąć decyzję czy korzyści kliniczne przeważą nad obawami społecznymi. Modyfikowanie ludzkiego jajeczka albo zarodka budzi wiele wątpliwości i pytań:

  • począwszy od tego jaki wpływ będzie to miało na poczucie tożsamości dziecka,
  • kończąc na pytaniu czy powinno kontaktować się z dawcą w późniejszym życiu?

Właśnie do ministra Jeremiego Hunta należeć będzie decyzja czy już od przyszłego roku Wielka Brytania będzie pierwszym krajem w którym będą przeprowadzane genetyczne modyfikacje na ludziach.

20070120_TJ_TJ hands

Lisa Jardine przewodnicząca Brytyjskiej Agencji ds. Zapłodnienia i Embiologii (the Human Fertilisation and Embryology Authority HFEA), która prowadzi konsultacje, powiedziała iż ta sprawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dotkniętych chorobami genetycznymi rodzin.

Jej zdaniem znajdujemy się na ,,niezbadanym terytorium”, balansując między chęcią pomocy rodzinom w posiadaniu zdrowego potomstwa oraz wpływowi jaki decyzja o dopuszczeniu modyfikacji genetycznych płodu ludzkiego może mieć na dzieci oraz opinię publiczną.

Uważa ona iż prowadzenie badań nad genetyczną modyfikacją jajeczka jest ,,niezbadanym terytorium”. ,,Nie chodzi tu o nasze dzieci, ani nawet o wnuki. Chodzi o wiele kolejnych pokoleń”.

GENETYCZNE MODYFIKACJE – SUPER LUDZIE ?

Około 99,8% ludzkiego DNA, włączając cechy widoczne, zawarte jest w jądrze komórkowym i przekazywane jest od matki i ojca w jednakowej ilości.

Jednakże mały ułamek skłądający się z 37 genów, ulokowany jest w mitochondrium, są to małe struktury, które dostarczają energię do komórek i przekazywane są wyłącznie od matki.

Nowa technika opracowana przez badaczy z Newcastle University pozwala rozwiązać wielu chrób genetycznych przekazywanych dzieciom przez matki poprzez mutacje w tych genach.

Mutacje mogą spowodować usterki w komórce, w wyniku czego mogą powodować komplikacje, które są szczególnie dotkliwe dla części ciała zużywających najwięcej energii – mózgu, serca i mięśni.

Lekarze poprzez usunięcie jądra z jajeczka matki przed jego zapłodnieniem i umieszczeniu go w jajeczku dawczyni (z którego wcześniej usunięto jądro), a nstępnie stosując tradycyjną metodę in vitro IVF mogę wykluczyć uszkodzone mitochondria z rodu.

Podobna metoda mogłaby zostać zastosowana na zarodku poprzez usunięcie jądrowego DNA z jajeczka matki i spermy a następnie prowadzenia ich do zdrowego embrionu dawcy – z którgo uprzednio usunięto jądrowe DNA dawcy.

Debata publiczna nadzorowana przez jest przez Brytyjską Agencję ds. Zapłodnienia i Embriologii (Human Fertilisation and Embriology Authority – HFEA), potrwa do 7 grudnia, jej uczestnicy są zachęcani do wyrażania swoich opinii, po zalogowaniu, na specjalnej stronie internetowej.

4 komentarze do “Dziecko trojga rodziców..

  • 24 września, 2012 o 8:32 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Ja sobie wyobrażam te ‘modyfikacje’ również dla celów militarnych itp.. Lepiej nie dawać tego typu przyzowleń.

    Odpowiedz
  • 26 września, 2012 o 9:05 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Tak. Oczywiście za parawanem pomocy rodzinom dotkniętym wadami genetycznymi rozpoczną się badania wielkich koncernów bio-medycznych, o charakterze przyprawiającym o drżenie serca osoby, które mają dość rozumu by sobie wybrazić do czego zdolne są korporacje.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + dziesięć =