Estonia wprowadza sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

Sieć ładowania samochodów elektrycznych w Estonii

Estonia,niewielki kraj położony w regionie Morza Bałtyckiego, w północnej Europie, staje się pierwszym na świecie, który oferuje publiczną i ogólnokrajową sieć ładowania pojazdów elektrycznych – w łatwy sposób – płatności oparte m.in na subskrypcji .

Sieć składa się z 165 szybkich ładowarek, które pozwalą baterii samochodowej naładować się nawet do 90 procent w ciągu mniej niż 30 minut !

Szybkie ładowarki zostały zainstalowane w każdym mieście Estonii oraz w większych wsiach.

Stacje ładowania również zostały zbudowane wzdłuż dróg. Odległosci pomiedzy poszczególnymi stacjami ładowania wynoszą od 40 do 60 km.

Ponieważ sieć ładowania publicznego jest zarządzana przez jednego operatora, klienci będą mogli korzystać z tego samego wsparcia technicznego i systemów płatności w całym kraju .

Na potrzeby ładowania samochodów elektrycznych w  tych stacjach będą oferowane dwa różne rozwiązania płatnicze .

Można wybrać albo zapłacić za pojedyńcze ładowanie, co będzie kosztować pomiędzy € 2,5 i 5 €  albo wykupić subskrypcję miesięczną za € 30 z nieograniczoną ilością ładowań, na terenie całego kraju .

Co sprawia, że​​ sieć szybkiego ładowania w Estoni jest wyjątkowa to fakt, że wykorzystuje system płatności jednolitej, a można też użyć karty autoryzacji lub telefonu komórkowego do dokonania zapłaty .

Wierzymy, że w całym kraju sieć szybkich ładowarek zachęci do wzrost liczby użytkowników, ponieważ kierowcy nie muszą już martwić się nieco krótszym zasięgiem swoich pojazdów elektrycznych,

powiedział Jarmo Tuisk , szef Programu estoński pojazd elektryczny ( EV ) .

Istnieje 619 zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w Estonii ,większość z nich to pojazdy wykorzystywane przez władze państwowe .

To może nie wydawać się duża liczbą , ale warto pamiętać, że Estonia to mały kraj o populacji tylko nieco ponad miliona ludzi .

W rzeczywistości, jest to jeden z najmniej zaludnionych krajów Unii Europejskiej .

Pomimo tego, Estonia stała się drugim krajem na świecie pod względem udziału pojazdów elektrycznych .

I kraj ten teraz oferuje teraz również największą na świecie sieć publicznego ładowania .

Budowa sieci szybkiego ładowania zaczeła się w 2012r.

Poza inwestowaniem w publiczną sieć szybkiego ładowania, rząd Estonii oferuje również zachęty zarówno dla osób prywatnych i firm, które chcą kupić pojazd elektryczny.

Osoby zainteresowane zakupem nowego pojazdu elektrycznego może otrzymać do € 18.000 dotacji rządowych na zakup .

Natomiast obecni właściciele pojazdów EV mogą otrzymać 1000 € na zainstalowanie systemu szybkiego ładowania we własnym domu .

artykuł autorstwa Simona Leufstedt’a na: green-blog.org, licencja (CC BY-NC 4.0)

zobacz >> rower elektryczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =