GMO w Argentynie podwoiło zgony na raka !

Raport z Argentyny

(06 lipca 2014) Raport Ministerstwa Zdrowia w Cordobie (Argentyna) pokazuje, że zgony z powodu guzów nowotworowych przekraczają dwukrotnie średnią krajową w obszarach, w których uprawy genetycznie zmodyfikowane są uprawiane i rolno-chemicznie używane.

Ten kompleksowy raport uwzględnia pięcioletnie informacje na temat przypadków raka w prowincjach.

Dostarcza więcej dowodów, że bynajmniej uważane za cud przemysłowy – napędzane uprawy GMO, obracają się w piekło publicznej służby zdrowia.

Najwyższy wskaźnik zgonów występuje w obszarze “Pampa Gringa”, gdzie większość upraw GMO jest uprawiana i używana większość agrochemicznych środków.

“Pampa gringa” tworzy całą wschodnią prowincję Córdoby i jest jej głównym regionem rolniczym.

Średnia zgonów prowincji z powodu nowotworów jest 158 na 100.000 mieszkańców, ale w czterech z “Pampa Gringa” departamentów śmiertelność jest znacznie wyższa – od 216 do prawie 230.

Inne intensywne regiony rolnictwa Córdoby również odnotowują zgony związane z rakiem powyżej prowincjonalnej i krajowej średniej- od 180-201 na 100,000 mieszkańców.

Rak mnoży “jak nigdy dotąd” poprzez łącza pestycydów

“Raport na temat raka w Cordobie 2004-2009” jest kulminacją oficjalnego dochodzenia i został przygotowany przez Wojewódzki Rejestr Nowotworów i Departament Statystyki i Spisu.

Ale jego ostatnia publikacja ,,rozpaliła,, krytykę lekarzy i naukowców na temat opóźnień rządowych i niechęci do podejmowania działań.

Dr Medardo Avila Vazque z Sieci Uniwersyteckiej Środowiska i Zdrowia (Reduas) powiedział; na co skarżyliśmy się przez wiele lat zostało potwierdzone( a szczególnie co lekarze mówią o opryskanych miastach i obszarach, na które przemysłowe rolnictwo wpłynęło.Przypadki raka mnożą się jak nigdy dotąd w obszarach o ogromnej ilości stosowania pestycydów “

Dr Fernando Manas z genetyki i środowiska Mutagenesis Grupa w National University of Rio Cuarto, bada efekty stosowania środków agrochemicznych. Nie uważa,że zachorowania na raka w obszarach rolniczych są przypadkiem.

Naukowcy Rio Cuarto badali mieszkańców Cordoby przez osiem lat i potwierdzili, w piętnastu publikacjach naukowych, że ludzie narażeni na pestycydy cierpią na uszkodzenia genetyczne i są bardziej podatni na raka.

Manas zwraca uwagę, że glifosat – herbicyd, który stanowi podstawę upraw GMO i jego główny produkt degradacji, AMPA został wykryty w jeziorach, glebie, a nawet w wodzie deszczowej w tych najbardziej dotkniętych regionach.

Rząd i przemysł odmawiają działania

Damian Verzeñassi lekarz i profesor zdrowia społecznego i środowiskowego na Wydziale Nauk Medycznych w Rosario mówi:

“Badanie z Córdoby pasuje do badań, które zaprowadziliśmy w osiemnastu przemysłowych obszarach rolnictwa. Rak wzrósł w zawrotnym tempie za zeszłych piętnaście lat. “

Wyraża się pogardliwie o niepowodzeniu rządu i przemysłu w przedsięwzięciu działań zapobiegawczych.

”Oni kontynuują domaganie się nauk na czymś, co już jest dowiedzione i nie podejmują pilnych działań w celu ochrony populacji.Istnieje wiele dowodów na to, że model rolnictwa ma konsekwencje dla zdrowia, mówimy o modelu produkcyjnym, który jest ogromnym problemem zdrowia publicznego. “

Avila Vasquez domaga się pilnego działania rządowego zakazującego rozpryskiwania z powietrza, zapewnienia, że żadne stosowanie na ziemi nie są dokonywane w odległości 1000 metrów od domów, i zakazu używania chemikaliów rolniczych i urządzeń rozpylających w obszarach miejskich.

Ale to mogą być tylko wstępne środki ograniczające nadmierne i ekstremalne używanie pestycydów, które atakują zdrowie Argentyny.

Jedynym realnym rozwiązaniem jest długoterminowa zmiana intensywnie napędzanego GMO, przemysłowego systemu rolniczego, któremu Argentyna i inne kraje stały się oddane i wdrożenie prawdziwie zrównoważonej, agroekologicznej alternatywy.

Lawrence Woodward

(Z tłumaczeniem GMWatch)

źródła:

http://gmwatch.org/index.php/news/archive/2014/15506-cancer-deaths-double-where-gm-crops-and-agro-chemicals-used

http://www.pagina12.com.ar/diario/sociedad/3-249175-2014-06-23.html

Pierwotnie opublikowany na GMeducation.org Lawrence Woodward. Kliknij tutaj, aby zobaczyć oryginał.

 

Serdeczne podziękowania dla Ocean Robbins

 

 Zobacz także:

Przewodnicząca Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności pracuje dla Monsanto i Basf

Kolejna ofiara GMO ?

Pomoc USA w zamian za akceptację GMO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + osiemnaście =