Hotele w stylu świdermajer dla… zapylaczy

Swider

W  sobotę (5.09.2015) w Gimnazjum nr 1 im. Batalionu „Zośka” w Otwocku (Mlądz, ul. Majowa 267) odbyło się spotkanie na rodzinnym pikniku, w czasie którego  budowane były domki w stylu świdermajer, w których niczym dawni letnicy zamieszkają dzikie zapylacze. To już druga odsłona inicjatywy obywatelskiej realizowanej przez stowarzyszenie ”Chodź nad Świder” w ramach projektu ”Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Zapylacze, czyli m.in. pszczoły i trzmiele, motyle, osy, muchówki i chrząszcze, w czasie odżywiania przenoszą pyłki z kwiatka na kwiatek i dzięki temu mogą się zawiązać owoce. Aż 1/3 naszego pożywienia zależy właśnie od nich! Niestety wskutek przemian środowiska zapylacze są zagrożone wyginięciem.

Podczas rodzinnego pikniku wraz z lokalnym stolarzem – Tomkiem Gołębiowskim – wybudowane zostały domki w stylu świdermajer specjalnie dla dzikich zapylaczy.

Przy okazji było  można nauczyć się snycerki pod okiem fachowca!

20 dużych hoteli zostanie na terenie gimnazjum i domu kultury, ale zbudowane małe domki każdy  mógł zabrać do domu, ogrodu, na działkę czy balkon. Posadzone też zostały miododajne rośliny w ogrodzie szkoły. Dla najmłodszych odbyły się zajęcia edukacyjne o życiu zapylaczy.

Tak przebiegał plan imprezy:

Piknik rodzinny: sobota (5.09.2015), Gimnazjum nr 1 im. Batalionu „Zośka” w Otwocku (Mlądz, ul. Majowa 267).

11.00–13.30 Wielka Otwarta Stolarnia – budowa 20 dużych hoteli dla owadów w stylu świdermajer, które na stałe zostaną na terenie Gimnazjum nr 1 i Klubu Mlądz. Dzieci będą mogły pomalować hotele w wymyślone przez siebie wzory. Prowadzący: Tomek Gołębiowski.

12.00–13.00 Wykład pt. Jak założyć przydomową pasiekę? – Prowadzący: Kamil Baj z Pszczelarium Pasieki miejskie, który zakłada pasieki np. na dachach galerii handlowych w Warszawie.

13.30–17.00 Warsztaty pt. Wybuduj swój świdermajerowy domek dla zapylaczy – w czasie warsztatów każdy będzie mógł stworzyć domek dla zapylaczy, który potem zabierze do domu i umieści w ogrodzie czy na balkonie. Prowadzący: Tomek Gołębiowski.

15.00–17.00 Warsztaty dla dzieci pt. Życie zapylaczy – co nieco o zapylaczach żyjących w sąsiedztwie. Prowadząca: Katarzyna Roguz.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Chodź nad Świder i Klub Gaja. Partnerzy: Gimnazjum nr 1 w Otwocku, Klub Mlądz. Patroni: Platforma Kultury i Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio RDC, Nadleśnictwo Celestynów.

“Inicjatywa obywatelska „Leć nad Świder. Pensjonaty w stylu świdermajer dla pszczół w powiecie otwockim” realizowana jest przez Stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − dwa =