Gdzie mieszkają biedronki, co murują murarki i kim są Ci pożyteczni zapylacze?

MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE

Kolektyw ŻyWa Pracownia i Fundacja Aeris Futuro zapraszają w niedzielę 13 września na wielki piknik entomologiczny inaugurujący wydarzenia w ramach projektu MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE.

Przez całą niedzielę w magicznym miejscu – podgórskim ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana przy ul. Przedwiośnie, w cieniu wierzbowej altany, odbywać się będą spotkania z entomologiem oraz poziomkowymi ogrodnikami. W ramach warsztatów przyrodniczo –edukacyjnych będzie można dowiedzieć się co nieco o pożyteczności miejskich owadów i zbudować mini domki dla zapylaczy, do wykonania których posłuży drewno, trzcina, patyczki, słoma, mech, glina czy też szyszki. Każdy uczestnik akcji będzie mógł zabrać taki domek ze sobą, aby stworzyć na własnym balkonie/ w ogrodzie owadzi kącik. W trakcie imprezy wykonany zostanie także wielki hotel dla owadów, posadzone zostaną również rośliny miododajne, tworzące na Poziomkowej Polanie zaczątek ogrodu dla pożytecznych zapylaczy.

Podczas pikniku nie zabraknie atrakcji dla rodzin, które będą mogły wziąć udział w owadzich animacjach i wybrać się na przyjemny spacer wzdłuż Wilgi w celu poszukiwania roślin przyjaznych owadom. W ramach zabawy przewidziane są także inne przyrodnicze przygody – wspólnie z entomologiem będzie można odkrywać i obserwować ogrodowe zapylacze, a wieczorną porą przyjrzeć się dokładnie wszystkim owadom na rozpiętej wśród drzew, podświetlonej białej tkaninie.

Miejsce, w którym odbywać się będzie piknik – Poziomkowa Polana – to 11 arowy, dziki zakątek tuż nad Wilgą, ocalony przed zabudową dzięki głośnej 3 lata temu inicjatywie społeczno-ekologicznej znanej jako “Akcja Poziomka”. Na uratowanym przed sprzedażą fragmencie terenu, przekazanym przez Miasto Kraków mieszkańcom na działania społeczno-kulturalne dzięki zaangażowaniu okolicznych mieszkańców powstaje maleńki ogród miejski – przestrzeń różnorodnych wydarzeń – warsztatów, wystaw koncertów i sąsiedzkich pikników wspierana przez lokalne instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Od ponad dwóch lat Kolektyw ŻyWa Pracownia – grupa rzemieślników, artystów, architektów krajobrazu, instruktorów rękodzieła, ogrodników, muzyków i arteterapeutów wraz z ogrodowymi wolontariuszami i okoilcznymi mieszkańcami angażuje się wspólnie w działania związane z życiem Poziomkowej Polany. W ogrodzie zobaczycie posadzone w wyplatanych z wikliny grządkach pomidory, pietruchy, dynie, melisę, cukinię, poziomki i inne smakowitości, zawieszone na drzewach huśtawki i ceramiczne dzwonki, żywe ławki wykonane z rosnącej wierzby, sensoryczną ścieżkę bosych stóp, patykowe kosze na śmieci, wiklinowo-tkaninowe instalacje – poziomkowe jajo – kryjówkę dla dzieciaków i łąkę wiklinowych kwiatów oraz ogromną, ukształtowaną z wierzbowych gałęzi altanę będącą sercem ogrodu.

Reszta z prawie 2ha terenu dawnych sadów i ogródków działkowych, o niezabudowanie którego walczyli mieszkańy, od zeszłego roku stopniowo przygotowywana jest przez dewelopera pod inwestycję – wycięte zostały prawie wszystkie drzewa i krzewy co spowodowało, że zamieszkujące ten teren zwierzęta straciły w dużej mierze swoje “miejsce na ziemi”.

Jednym z kierunków ogrodowych prac jest odtworzenie w zintensyfikowany sposób fragmentu zniszczonej przestrzeni życia zwierząt. W chwili obecnej w ogrodzie rosną już krzewy owocowe dające pokarm ptakom i rośliny miododajne sadzone z myślą o owadach. Znaleźc tam można domek dla jeża, usypane z gałęzi i liści kopce pełniące role kryjówek dla zwierząt, wiszące na drzewach (wykonane przez uczniów pobliskiego liceum) karmniki i powiedzone wiosną w ramach akcji “Jestem na pTAK” wraz ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie budki dla ptaków.

Teraz nadszedł czas na owady i wyjście poza granice Poziomkowej Polany. Oczywistym jest, że na 11 arach ogrodu nie da się odtworzyć przestrzeni życia zwierząt ze zniszczonych prawie 2 ha dawnego sadu. Pomysłem na działania jest więc stworzenie w dzielnicy Podgórze sieci nowych siedlisk dla owadów.

W ramach projektu MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE we wrześniu i październku odbywać się będą warsztaty budowy domków dla owadów dla dzieciaków z sąsiadujących z ogrodem przedszkoli i szkół, spotkania z podgórskimi seniorami, zajęcia majsterkowe dla młodzieży i akcje plenerowe w różnych miejscach Podgórza (Park Bednarskiego, Bulwary Wiślane i Targ Pietruszkowy) informujące o roli i sposobach ochrony owadów żyjących w miastach. Na Poziomkowej Polanie zbudowany zostanie wielki hotel dla zapylaczy stający się jedną ze ścian wybudowanego wiosną wierzbowego pawilony. Powstanie też częśc edukacyjna ogrodu, w której posadzone zostaną specjalnie dla owadów kwitnące o różnych porach roku rośliny miododajne. Podczas każdych z działań projektowych uczestnicy spotkań wykonać będą mogli miniaturowe domki dla owadów, które powędrują z nimi w ich miejsca zamieszkania. Na podstawie wykonanych ankiet sporządzona zostanie mapa występowania utworzonych w ramach projektu nowych siedlisk bytowania owadów, które choc w niewielkim stopniu rekompensowac będą niszczoną w wyniku zabudowy kolejnych terenów zielonych przestrzeń życia miejskich zapylaczy.

Projekt MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej informacji o projekcie i poszczególnych wydarzeniach na stronie organizatora www.zywapracownia.pl i www.facebook.com/poziomkowapolana

Miejskie Owady na Poziomie 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − dwa =