Toksyny środowiskowe bardzo niebezpieczne dla dzieci.
Profesor Uniwersytetu Simona Frasera w Kanadzie, dr Bruce Lanphear nie pozostawia złudzeń : nawet niezwykle niski poziom oddziaływania trucizn środowiskowych ma wpływ na rozwój intelektualny i rozwój zachowań dzieci.
Celem badań dr Lanpheara jest przede wszystkim zapobieganie chorobom i niepełnosprawności u dzieci, takich jak astma, urazy i ADHD. Jego badania dążą do określenia wpływu różnych czynników ryzyka – oddziaływania na metale ciężkie i substancje chemiczne, depresja poporodowa, ubóstwo – aby zrozumieć, dlaczego niektóre dzieci mają problemy w uczeniu się, mają zaburzenia w zachowaniu, inne schorzenia lub astmę.
Prowadzone przez niego badania wykazały, że zdrowie dzieci jest w dużej mierze powiązane z ich otoczeniem. Oddziaływanie toksyn zwiększa czynniki ryzyka dla nauki i problemy behawioralne u dzieci. Wpływ oddziaływania ołowiu jest związany z ADHD, zaburzeniami zachowania. Narażenie na tytoń jest związane z zaburzeniami zachowania.
Idąc tym tropem profesor przeprowadził jeszcze inne badania: jaki wpływ ma oddziaływanie minimalnej ilość toksyn środowiskowych ( ołów, rtęć, pestycydy ) na organizm dziecka, jeśli te minimalne i uważane za bezpieczne ilości w oddziaływaniu pojedynczo… zaczną wpływać razem?
“Istnieją mocne dowody, że trudności w uczeniu się i niższe IQ można przypisać bardzo już niskiemu poziomowi oddziaływania na metale toksyczne, takie jak ołów i rtęć, trwałe toksyny, takie jak polichlorowane bifenyle (PCB) i inne toksyny, w tym fosforoorganiczne (PO) pestycydy i związki, które stosuje się jako środki zmniejszające palność. Toksyny te są powszechne w naszym codziennym otoczeniu, “mówi Bruce.
”Nie możemy dłużej ignorować wpływu toksyn na rozwój mózgu i zdolności dzieci do nauki. ” – dodaje
Z jego inicjatywy powstaje film: Little things matter: the impact of toxins on the developing brain’
Profesor Lanphear w sposób niezwykle przejrzysty zobrazował całą problematykę, a zrobił to żeby pokazać, że nawet niski poziom oddziaływania toksyn środowiskowych może być nieodwracalny w skutkach dla rozwoju behawioralnego naszych dzieci.
Jedno jest pewne przemysł powinien być zobowiązany przez rządzących krajami, aby udowadniał każdorazowo, że substancje których używa nie są toksyczne i nie pojawią się na rynku.
W przeciwnym razie szybkość uczenia naszych dzieci może zacząć spadać i pojawią się inne problemy zachowań.