Zika czy insektycyd pyriproxyfene ?

Lekarze z Argentyny i Brazylii analizując w ostatnich miesiącach  tysiące przypadków małogłowia u dzieci  rozważają inną przyczynę niż oficjalnie podawany wirus Zika.

Według nich warto rozważyć wpływ na zdrowie społeczeństwa insektycydu pyriproxyfene.

Dlaczego ?

W 2014 roku pyriproxifen dodano do brazylijskich dostaw wody w celu walki z rozprzestrzenianiem się larw komara.

Insektycyd uniemożliwia wzrost larw komara, ale badając zachorowania wśród dzieci zauważono, że…

Identyfikacja tysięcy niemowląt z wadami wrodzonymi miała miejsce w obszarach, w których rząd brazylijski zezwolił na stosowanie owadobójczego pyriproxifenu.

Czy to przypadek?

W styczniu 2016, Stowarzyszenie Associação Brasileira de Saúde Coletiva, Abrasco) skrytykowało wprowadzenie pyriproxyfenu w Brazylii, twierdząc, że jego teratogenne skutki nie powinny być dozwolone w wodzie pitnej zwłaszcza w kontekście trwającego ”wybuchu” wad rozwojowych płodu i zażądał natychmiastowego zawieszenia wykorzystania piryproksyfenu oraz wszystkich inhibitorów wzrostu … w wodzie pitnej”. (Wikipedia )

Tak postawiona teza zwróciła uwagę dziennikarzy i różnych środowisk, ale też wywołała lawinę negatywnych odniesień…

Nie milkną słowa krytyki ze strony rządu czy producenta środków, dystrybutorów dla tak postawionej tezy.

“grupa nie zrobiła żadnych badań laboratoryjnych lub badań epidemiologicznych na poparcie swoich twierdzeń, ale twierdzi, że używanie larwicydów może powodować deformacje człowieka.”- to tylko jedna z licznych negatywnych wypowiedzi ( wikipedia )

Sama organizacja Abrasco w ogniu krytyki mówi: “w żadnym momencie nie możemy stwierdzić, że pestycydy, środki owadobójcze lub inne środki chemiczne są odpowiedzialne za rosnącą liczbą przypadków małogłowia w Brazylii”.

Jednak w dniu 13 lutego, w Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul zawieszono stosowanie pyriproxyfenu, powołując się na sprawozdania Abrasco

Minister Zdrowia Brazylii Marcelo Castro skrytykował ten krok, stwierdzając, że wniosek jest “plotką pozbawioną logiki i sensu. To nie ma podstaw. “
Zwolennicy stosowania środka powołują się na fakt, ”że środek owadobójczy jest zatwierdzony przez Narodową Agencję Kontroli Sanitarnej Brazylii ( National Sanitary Monitoring Agency ) oraz “wszystkie organy regulacyjne na całym świecie”. ( wikipedia )

Producent środków owadobójczych, Sumitomo Chemical (PARTNER STRATEGICZNY FIRMY MONSANTO ! ) , stwierdził, że “nie ma naukowych podstaw do takiego twierdzenia”, a także odniósł się do zatwierdzenia piryproxyfenu przez Światową Organizację Zdrowia ( od 2004 ) roku i przez Agencję Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych (od 2001r ) ( wikipedia )

Na chwilę obecną- oficjalną przyczyną wielu przypadków małogłowia jest wirus Zika, ale wiele osób nie odpuszcza… i dopatruje się jeszcze jednej zbieżności.

Komary zakażone insektycydem rozprzestrzeniają truciznę, która powoduje te same nieprawidłowości morfologiczne i funkcjonalne (zniekształcenia)…

(Wykorzystano: Wikipedia, )

Zdjęcie: Pixabay

Warto przeczytać:

Środki owadobójcze mogą ”zabić” dzieci.

Chemikalia mogą zmieniać geny łożyska i zagrażać płodowi.

Rakotwórczy lindan, DDT, 2,4-D.

Jak mężczyźni pijąc wodę wodociągową ulegają zniewieścieniu?

Toksyny środowiskowe bardzo niebezpieczne dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + trzy =