Hybrydowa Odmiana Krokosza

Już nie tylko źródło oleju, krokosz może również być użyty jako pokarm, barwnik, lekarstwo i jako składnik przy wielu innych zastosowaniach. Dodatkowo, wydajność tej nowej hybrydy jest o wiele wyższa i zapewni rolnikom większe dochody.

Indie są znane z obfitych upraw, które, przy zachowaniu odpowiednich warunków, mogą zmienić lokalną agrokulturę. Jedną z takich upraw jest krokosz, którego plon używany jest głównie do uzyskiwania oleju z jego nasion.
Krokosz jednak nie musi wiązać się wyłącznie z produkcją oleju spożywczego. Jest teraz wiele innych możliwości hybrydowych tej rośliny, np. mogą one być wykorzystane do produkcji pokarmów, barwinków i wielu innych.
Nimbkar Agricultural Research Intiture (NARI), Instytut Badawczy w rolniczej wiosce Maharashtra, odkrył wiele ulepszonych wersji krokosza, które, w odpowiednich warunkach i przy przychylności rynku może wspomóc hinduskich rolników w suchych rejonach i zapewnić im większe dochody.
“Indie są największym producentem nasion krokosza (2.0 ton lakh) na świecie, na największej powierzchni (4.3 hektary lakh), ale produktywność mamy przeciętną (465kg/ha). Nieskuteczne zarządzanie uprawą tej rośliny w biednych rejonach jest głównym powodem tak niskich zbiorów na hektar kwadratowy. Mimo że Indie są największym producentem, nie ma zainteresowania uprawą krokosza, gdyż nie jest znana ze swojej najbardziej efektywnej strony,” mówi Dr Anil Rajvanshi z NARI.
Naukowcy NARI wymyślili osiem odmian hybrydowych krokosza, które mogą być wykorzystane to produkcji czegoś więcej, niż oleju spożywczego.

Jak naukowcy NARI wynaleźli hybrydy

Krokosz jest odporny na susze, ma grube łodygi, sięgające nawet 2-3 metrów. Pozwala to roślinie pobierać wilgoć z głębszej warstwy ziemi, niedostępnej dla większości innych upraw.
Głównym punktem skupienia NARI było stworzenie odmian krokosza z wzbogaconym olejem i większą tolerancją na pestycydy i choroby. Dr Rajvanshi i jego zespół przeprowadzili szczególowe badania na plaźmie zarodkowej i prześledzili rozwój różnych sterylnych linii męskich (MS), które są eksploatowane w NARI, aby uzyskać różnorodność hybrydową.
Zespół po raz pierwszy osiągnął sukces w 2001 roku, kiedy stworzył krokosz bez kolców, który zwiększył wydajność z 18q/ha do 20q/ha pod irygacją. Zawierał on 35% oleju w nasionach, oraz wyprodukował prawie 2q kwiatów/ha.
Ten rozwój dał wielkie możliwości. Z lepszą irygacją, odmiana hybrydowa bez kolców może przynieść większe zbiory oraz być użyta jako pokarm dla zwierząt, ze względu na jej wysoką wartości odżywczą.
“Największą zaletą jest większa wydajność. Ponadto, kwiaty tej hybrydowej odmiany mogą przynieść potencjalnie większe zyski rolnikom. Ze względu na prostą budowę, jest prostszy do wyrywania i uprawy. To pomoże krokoszom odzyskać popularność pośród rolników, którzy zaprzestali jego uprawy z uwagi na brak siły roboczej,” mówi Dr Rajvanshi.

Wyniki

Rajvanshi wspomina, że z regularnej rośliny krokosza można uzyskać około 25-30% oleju z nasion, a z odmiany hybrydowej aż 45%. “Dodatkowo, kwiaty są sprzedawane za Rs.1,000/kg na rynku. Jest to źródło dodatkowych dochodów,” dodaje.
Oprócz jadalnego oleju, krokosz może być wykorzystywany do uzyskiwania barwników z jego kwiatów.. Pył pozostały po wydobyciu oleju z nasion, może być podany zwierzętom jako pożywienie, a z nieobłuszczonych nasion może powstać nawóz.
Z uwagi na to, że krokosz jest bardzo bogaty w witaminę A, żelazo, fosfor i wapno, jego liście i korzonki mogą być przetworzone na zioła i sałatki. Dodatkowo, krokosz może być wykorzystany jako jadalny barwnik; daje on szafranowy odcień i może być użyty jako substytut prawdziwego szafranu, z uwagi na większą miękkość.
Zespół NARI zauważył, że wydajność krokosza uzyskiwana przez rolników prawie podwoiła się, odkąd zaczęli korzystać z odmiany hybrydowej krokosza. Ponad 5000 rolników korzysta z tej odmiany i osiąga lepsze i zwiększone wyniki zbiorów.

krokosz 1

Dalsze badania i pomoc

Około 6-7 lat trwa proces tworzenia hybrydy nasion, gdyż wymaga to rozległych badan i długich testów potwierdzających skuteczność.
“Wyłącznie cytoplazmiczny system oparty na męskiej sterylności może pozwolić na stworzenie hybrydy nasion, szczególnie przy kręconej budowie krokosza. Z tego powodu NARI próbuje stworzyć cytoplazmiczną sterylność męską w krokoszu, aby uzyskać wyjątkowo wysoko produktywną hybrydę,” Dr V. Singh, dyrektor badan nad krokoszem, w NARI.
NARI nadal prowadzi badania nad krokoszem i ich największym celem jest osiągnięcie jak największej produktywności tej rośliny.
“Powinno pojawić się większe wsparcie dla uprawy tej rośliny. Powinny pojawić się też większe zyski z uprawy oraz zachęta do kultywacji krokosza. Skoro nie ma odpowiedniego rynku zbytu dla krokosza, rolnicy nie będą chętnie jej uprawiać. Krokosz może się stać wsparciem dla suchych rejonów, jak Gujarat i Rajasthan,” mówi Rajvanshi.
Największym punktem skupienia NARI jest popularyzacja tej rośliny jako pokarm dla zwierząt, oraz jako dodatek to tradycyjnych zastosowań rolników.

Serdeczne podziękowania dla The Better India za możliwość skorzystania z materiału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =