Top 10 Toksycznych składników kosmetyków dla skóry

Uwaga na składniki kosmetyków

Prawdopodobnie słyszeliście o wszystkich ukrytych chemikaliach i toksycznych zagrożeniach dla zdrowia występujących w wielu produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych na rynku? Czym dokładnie są i czy kiedykolwiek będziemy w stanie zastosować nasz balsam lub krem pod oczy ponownie w spokoju – nie zastanawiając się, czy zatruwamy organizm ?

Odpowiedź brzmi: tak !

Kluczem do zdrowej pielęgnacji urody jest zrozumienie, co naprawdę kryje się pod przykrywką opisów producenta.

Mimo, że może wydawać się to trudne do wykrycia, to trzeba tylko wiedzieć, na co mieć oczy otwarte.

toksyczne substancje

Jeśli wiadomo czego szukać (potencjalnie toksycznych składników), to można dodać siebie do szybko rosnącej grupy Konsumentów, którzy są uprawnieni do zadawania pytań i będących (co uzasadnione) snobistycznymi w swoich wyborach produktów.

Aby pomóc w tej misji przemiany osobistego zapasu kosmetyków, prezentujemy listę toksycznych 10 składników których należy unikać dokonując zakupu.

Kierując się tymi wskazówkami, można być pewnym, że cokolwiek nakłada się na swoją skórę nie powinno jej to zaszkodzić.

Lista toksycznych składników

Poniżej lista 10 najbardziej toksycznych składników.

Parabeny

Parabeny są bez wątpienia najczęściej stosowanymi konserwantami w przemyśle kosmetycznym. Są w niemal każdym kremie którego używasz, ponieważ zapobiegają pleśni, grzybom i pasożytom rosnącym w Twoich produktach.

Problemem jest to, że mogą one być absorbowane przez skórę i często były wykrywane w guzach raka piersi ! Wszystkie znaki wskazują, że produkty do pielęgnacji skóry są przyczyną ich powstawania.

Z tego powodu rośnie obawa, że nadmierne korzystanie z parabenów może powodować raka piersi u kobiet i raka jąder u mężczyzn. Mimo, że nie odnotowano żadnych rozstrzygających badań to potwierdzających, już to co wiemy powinno wystarczyć, aby być czujnym.

W rzeczywistości – dlaczego jest tak wiele “paraben-free” produktów, które pojawiają się w supermarketach i aptekach w całym kraju ?

Parabeny mogą pojawić się w różnych formach, więc pokazujemy to, na co zwrócić szczególną uwagę:

 • benzylparaben
 • butyiparaben
 • propylparaben
 • methylparaben
 • ethylparaben
 • isobutylparaben

Ftalany

Ta trudna do wymówienia klasa substancji znajduje się w prawie wszystkim, nawet w Tobie. Badania wykonane przez amerykańskie Centrum Kontroli Chorób wykazało ślady w każdej osobie, którą przebadano na ich zwartość.
Jest to problematyczne, ponieważ – ftalany, które są stosowane w kosmetykach, a także w wielu innych przedmiotach z tworzyw sztucznych – okazały się działać jako zakłócające… hormon związany z wadami rozrodczymi, odpornością na insulinę i zaburzeniami rozwoju u dzieci.

Ftalany zwykle nie są wymienione na etykiecie produktów firm, więc trzeba zrobić trochę testów w celu określenia ich obecności. Podpowiedź ? Często znajdują się w czymkolwiek, co mylnie wymienia “zapach” jako składnik.
Trzymaj się produktów, które mają pachnące olejki eteryczne.

Nadtlenek benzoilu

W ciągu ostatniej dekady, wzrosła gwałtownie popularność produktów na trądzik. Nadtlenek benzoilu jest również tego zasługą, ale należy uważać na jego używanie. Powód: możliwa rakotwórczość. Jest to przerażające !

Poza tym, wytwarza ryzyko toksycznych skutków w organizmie po prostu przez inhalację i jest znany z toksycznych właściwości drażniących dla skóry, oczu i układu oddechowego. Jakby to samo w sobie nie było już na tyle złe, to dodatkowo jest bardzo toksyczny, jeśli się go połknie. Ohyda!

Triclosan

Technicznie pestycyd – przynajmniej według Agencji Ochrony Środowiska – triclosan jest popularnym składnikiem niemal każdego produktu, zakładając, że ma właściwości antybakteryjne.
Niby działa bardzo dobrze, bo zabójczo dla bakterii, ale…. nie wszystkie bakterie są złe dla Ciebie, a co więcej, niektórzy eksperci spekulują powszechnie na temat tej substancji chemicznej, która może prowadzić do rozwoju “superbugs” – szkodliwych bakterii odpornych na antybiotyki.

To nie wszystko; wykazano że triclosan działa zarówno jako hormon zaburzający działanie tarczycy. Na dodatek należy do substancji toksycznych, okropnych dla środowiska.

Resorcinol

Dlaczego jest tak, że rezorcyna – popularny składnik wybielaczy – jest ograniczona w federalnych budynkach rządowych, ale jest swobodnie wykorzystywana w wielu produktach do koloryzacji włosów ? To chyba nie brzmi dobrze.

Rezorcyna znana jest z podrażniania skóry, które wykazano w badaniach na zakłócanie dobrych funkcji tarczycy u zwierząt. Jest to także częstą przyczyną alergii na barwnik, która występuje u wielu kobiet. Nie chciej, tego ani na włosy, ani gdziekolwiek indziej !

Hydrochinon

Jako rozjaśniający skórę, który zmniejsza ciemne przebarwienia spowodowane przez wszystko, od reakcji medycznych do siniaków. Hydrochinon brzmi zbyt dobrze by mógł być prawdziwy…

Hydrochinon zmniejsza ilość melaniny w skórze, aby pozbyć się tych brzydkich przebarwień, ale w ten sposób, kaleczy skórę na wiele sposobów.
Przede wszystkim, trwale zmieniając pigment, a jednocześnie osłabiając elastynę i kolagen w okolicy’’ problemu’’ – klucz do utrzymania jędrnej i młodej skóry!

Niektórzy ludzie mają nieestetyczne plamy po użyciu hydrochinonu, wielu zapalenie skóry lub reakcje alergiczne po regularnym stosowaniu, co może wskazywać na zawartość toksycznych, uczulających substancji. Biorąc pod uwagę, jak łatwo drażni skórę, to dziwne, że jest w ogóle używany. Wreszcie, podobnie jak wiele składników na tej liście, istnieją pewne podejrzenia, że należy do substancji potencjalnie toksycznych i jest rakotwórczy. Rezultaty nie są warte szkód które powoduje.

Ropa naftowa

Ropa naftowa pojawia się w wielu kosmetykach, a to może wydawać Ci się niedorzeczne. Tak, to ta sama substancja, z której robiony jest Twój olej silnikowy.

ropa naftowa
unikajmy potencjalnie toksycznych i alergizujących substancji

Ukrywa się za wieloma nazwami, z którymi powinieneś się zapoznać. Są to:

 • Wazelina
 • Ksylen
 • Toluen
 • Olej mineralny
 • Parafina ciekła

Jako standard w branży, jest w niej wiele informacji, podkreślających i reklamujących bezpieczeństwo produktów zawierających ropę naftową, więc można się zastanawiać, dlaczego należy jej unikać. To dlatego, że zawiera 1,4-dioksynę, która został wymieniona, przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Agencję Ochrony Środowiska, jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy.
Rak spowodowany używaniem balsamu ? Nie, dziękuję.

Methylisothiazolinone

Wystarczy że sama nazwa jest zastraszająca. Na szczęście znany jako MIT w skrócie, metyloizotiazolinon jest coraz bardziej powszechnym składnikiem konserwującym o działaniu antybakteryjnym we wszystkim – od szamponu dla dzieci do balsamu.

Niestety, badania wykazały, że zawiera właściwości neurotoksyczne, które powinny być poważnym problemem dla wszystkich Klientów, którzy unikają toksycznych składników.

W badaniach na szczurach: zaledwie 10 minut ekspozycji na MIT, wystarczało, by spowodować uszkodzenia komórek mózgu. Dalsze badania stwierdziły, że niskie stężenie MIT w czasie rozwoju neuronów zwiększa ryzyko drgawek i zaburzeń wizualnych. Ponadto, Environmental Working Group sklasyfikowała go jako uczulający i drażniący dla skóry.

Argumentem często stosowanym przez firmy do pielęgnacji skóry, jest to, że MIT są stosowane w bardzo małych stężeniach, przeważnie w produktach, które są przeznaczone do spłukiwania, zmniejszając ekspozycję na substancję.

Jednak biorąc pod uwagę powagę jego skutków ubocznych, to chyba najlepiej, aby ograniczyć oddziaływanie na niego całkowicie i unikać takich potencjalnie toksycznych substancji.

Oxybenzone

Oksybenzon jest aktywnym składnikiem w sporej ilości produktów ochrony przeciwsłonecznej. Niestety, ten chemiczny produkt jest związany z podrażnieniem skóry i alergiami, zaburzeniami hormonalnymi i niską wagą urodzeniową u dziewczynek.

Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób wykazało, że oksybenzon jest obecny w moczu 97% Amerykanów.

Na jak duże oddziaływanie byliśmy narażeni i ile z tej substancji mamy w naszym organizmie ? Z takich wyników jak te, są szanse, że ta substancja jest również w organizmie każdego, więc warto ograniczyć stosowanie na ile jest to tylko możliwe.

Sztuczne barwniki i sztuczne kolory

Niezależnie od tego czy lubisz szokujące hot różowe szminki, klasyczny rouge, czy chcesz ,aby twoje kości policzkowe były idealnie podkreślone, lub użyjesz zbuntowanego czarnego lakieru do paznokci – są szanse, że te wszystkie środki upiększające są tak samo niebezpieczne jak i wspaniałe.

Wiele z tych produktów zostało prawdopodobnie wykonanych z syntetycznych kolorów, które są wykonane ze smoły węglowej.

barwniki
istnieje wiele toksycznych barwników

Te ostre sztuczne barwniki okazały się w badaniach rakotwórcze i mogą powodować wrażliwość skóry i podrażnienia spowodowane metalami ciężkimi osadzającymi się na skórze podczas korzystania z nich.

Nie chcesz tego, więc jeśli masz jakiekolwiek produkty, które zostały wykonane z syntetycznych kolorów, wyrzuć je do kosza i już ich nie kupuj! Na szczęście jest to dość proste do określenia, czy kolor twojej ulubionej szminki jest prawdziwy, czy nie: po prostu sprawdź składniki, a jeśli widzisz coś wymienionego począwszy od FD & C lub D & C, wiesz, że to nie jest to, czego naprawdę chcesz.

Następnym razem, kiedy w centrum handlowym ciągną cię na bok, aby zaoferować próbkę firmy X nowego luksusowo pięknego błyszczyka czy szminki- sprawdź i powiedz zdecydowane Nie !

Przejdź do najbliższego stoiska organicznego i skorzystaj z lepszych alternatyw. Będziesz zaskoczony, jak wiele ich tam jest !

TEKST ORYGINALNY: Lindsay Oberst

Dziękujemy foodrevolution.org za możliwość skorzystania z materiału

Jeden komentarz do “Top 10 Toksycznych składników kosmetyków dla skóry

 • 16 listopada, 2015 o 11:52 am
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo ciekawe ,dobrze znać skróty tych chemikalii . A może macie przepisy na naturalne kosmetyki ,które można by było je zrobić samemu w domu ? pozdrawiam .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =