Jak wytwarzać sery podpuszczkowe ?

warsztaty serowarskie

W najbliższy weekend odbędą się na Mazowszu warsztaty naturalnej żywności. Będzie można  nauczyć się wytwarzać sery podpuszczkowe (np goudy i oscypki) piec chleby na zakwasie i robić własne masło.

Akademia Siedliska pod Lipami organizuje warsztaty serowarskie, chlebowe i inne, podczas których uczestnicy poznają tajniki wytwarzania tradycyjnej żywności.

Nasze warsztaty odbywają się na terenie całej Polski, biorą w nich udział osoby reprezentujące kilka środowisk. Dużą grupę stanowią rolnicy, którzy planują poszerzenie lub zróżnicowanie oferty swoich gospodarstw. Otworzenie własnej serowni i wyrób serów zagrodowych daje im możliwości rozwoju i zarobkowania. Kolejne grupy odbiorców to właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz osoby planujące przeprowadzkę z miasta na wieś i poszukujące pomysłu na wiejskie życie.

Na każdych warsztatach jest również reprezentacja mieszkańców miast, którzy interesują się zdrowym żywieniem, kulinariami i są zwolennikami modnych ostatnio trendów slow life i slow food. I jeszcze jedna grupa zawodowa, którą daje się zauważyć – kucharze, szefowie kuchni i właściciele restauracji.

Podczas dwudniowych warsztatów uczymy od podstaw wytwarzania 5 gatunków sera podpuszczkowego. To między innymi:gouda, ser koryciński i camembert, pieczemy chleby na zakwasie i robimy masło.

warsztaty serowarskie 2

Najbliższe z organizowanych przez nas kursów odbędą się w dniach 13-14 lutego w Dworze Mościbrody w Wiśniewie koło Siedlec, 90 km od Warszawy.

Założycielką Akademii Siedliska pod Lipami i prowadzącą warsztaty jest Joanna Włodarska, szefowa kuchni, dziennikarka, współpracująca m.inn. z magazynami Sielskie Życie, Weranda Country, Siedlisko, Kuchnia.

Joanna Włodarska

Warsztaty organizowane są od 3 lat i w sumie wzięło w nich udział już ponad 800 osób. Twórcy Akademii sami są przesiedleńcami z miasta na wieś, a pierwsze warsztaty odbyły się w ramach działalności lokalnego stowarzyszenia, były realizowane z projektu i dedykowane mieszkańcom terenów wiejskich powiatu elbląskiego. Zainteresowanie było tak duże, że postanowiliśmy zorganizować kolejne, już poza projektem. I tak to się zaczęło…

Działalność Akademii łączy się z działalnością Stowarzyszenia “Dwie Wsie“, którego Joanna Włodarska jest prezeską. Powstało ono z inicjatywy mieszkańców dwóch wsi- Dłużyny i Węziny w Gminie Elbląg. Dziś zrzesza już mieszkańców 6 wsi, z powodzeniem pozyskuje środki zewnętrzne, zarówno krajowe, jak i unijne i zajmuje się odtwarzaniem i propagowaniem dawnych tradycji i receptur kulinarnych. Powstała wieś tematyczna ( w zasadzie dwie wsie…) Żuławska Wieś Tradycji.

W świetlicy wiejskiej stowarzyszenia prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży, również dla grup zorganizowanych. Tu także odbywają się warsztaty serowarskie, zielarskie i chlebowe – z wykorzystaniem tradycyjnego pieca chlebowego.

Szczegółowa informacja na temat naszych przyszłotygodniowych warsztatów w Dworze Mościbrody koło Siedlec:

https://web.facebook.com/events/642776352495215/

Akademia na FB

www.facebook.com/pages/Akademia-Siedliska-pod-Lipami

Akademia w sieci

www.akademiasiedliska.blogspot.com

Nasz blog osobisty

www.podlipami.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 12 =