Laska SmartCane pomoże ludziom z dysfunkcją wzroku !

SmartCane

”Małżeństwo” dwóch technologii może osiągnąć niesamowite rzeczy.
Studenci w IIT Delhi z pewnością robią wrażenie nowym wynalazkiem.

SmartCane, która łączy tradycyjną  laskę   z  SONAREM, techniką używaną do nawigacji i komunikacji pod wodą –  pomoże osobom z dysfunkcją wzroku chodzić niezależnie.

Jedna z każdych trzech osób niewidomych na świecie (około 15 milionów) mieszka w Indiach. Istnieje około 2 milionów niewidomych dzieci w Indiach i tylko 5 procent z nich otrzymuje wykształcenie.

Osobom z widocznym upośledzeniem wzroku nie brakuje problemów w Indiach, gdzie niepełnosprawność może być szczególnie trudna.

Piesi często zmuszeni są do chodzenia ulicą, bo chodniki są zaśmiecone przez dostawców, zwierzęta i inne przeszkody.

Niewidomi zazwyczaj używają laski, ale tradycyjna laska nie może wykryć obiektów powyżej własnej talii.

Wymyślenie niedrogiego i prostego narzędzia do pomocy dla osób niedowidzących jest priorytetem dla wielu naukowców na całym świecie.
Innowacje takie jak Roshni, również opracowane przez studentów w IIT Delhi, są obiecujące, ale cierpią z powodu różnych problemów logistycznych, które sprawiają, że produkcja na dużą skalę jest niepraktyczna.

Profesor Meenakshi Balakrishnan, inżynier komputerowy w Indian Institute of Technology w Delhi, przewodniczy zespołowi naukowców i studentów do rozwijania SmartCane, która emituje fale ultradźwiękowe w celu wykrywania pobliskich przeszkód i wibruje, aby ostrzec użytkownika.

SmartCane kopiuje umiejętności zwierząt, takich jak nietoperze, które również emitują drgania ( podobnie jak sonar) i orientują się w otoczeniu w oparciu o fale odbite od przeszkody.
( Warto dodać,że nietoperze i delfiny wykształciły umiejętność echolokacji.)

Drganie jest znacznie lepsze niż dźwięk, a ponadto dźwięk może nie być słyszalny na hałaśliwych ulicach.

I co najważniejsze !

W przeciwieństwie do podobnej innowacji brytyjskiej, kosztującej 985 dolarów-USD UltraCane, laska SmartCane jest dostępna za 3000 INR (około 50 dolarów).

 źródło: GlobalVoice by Rezwan, lic. (CC BY 3.0)

Foto – zrzut ekranu z filmu wyjaśniajacego jak działa SmartCane

Inny przykład podglądania natury >> Robot biega jak Bazyliszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − pięć =