Letnie spotkania edukacyjne na Wyspie Sobieszewskiej

Spotkania edukacyjne na Wyspie Sobieszewskiej

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING organizuje spotkania edukacyjne w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. To doskonała okazja na poznanie tego wyjątkowego miejsca. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest partnerem przedsięwzięcia.

Rezerwat przyrody Mewia Łacha to perła polskiego wybrzeża. Ta ostoja ptaków to jeden z najbardziej unikatowych i urokliwych zakątków Polski i Europy.

W 1895 roku wykonano Przekop Wisły. Od tego czasu niesione z prądem osady rzeczne oraz wiatr i fale morskie tworzą malownicze łachy i wyspy.

Stały się one lęgowiskiem dla jedynej w Polsce kolonii rybitw czubatych i wielu innych cennych gatunków np. ostrygojada, sieweczki obrożnej czy rybitwy białoczelnej.

Rezerwat jest również miejscem odpoczynku i żerowiskiem dla wielu ptaków podczas migracji. W ostatnich latach także foki szare wybrały sobie to miejsce do odpoczynku.

Od 1991 roku miejsce to jest chronione jako rezerwat przyrody. Ochroną objętych zostało 150 ha po obu stronach ujścia Przekopu Wisły. Na terenie rezerwatu znajdują się piaszczyste wydmy, zarośla, zbiorowiska leśne i jeziora przymorskie, a przede wszystkim piaszczyste łachy stożka ujścia Wisły, które przyciągają tysiące lęgowych i wędrownych ptaków.

„Spotkania z ornitologami to wyśmienita forma spędzenia czasu na łonie natury. Nasze wakacje to dla wielu ptaków czas jesiennej wędrówki .

Przez lunetę można bliżej przyjrzeć się stadom żerujących biegusów zmiennych, krzywodziobych, polującym rybitwom, a często również odpoczywającym fokom” – mówi Jowita Kurach z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING.

„Niedawno w rezerwacie Mewia Łacha padł „foczy rekord”. Edukator Dawid Kilon wypatrzył na jednej z piaszczystych wysp aż 135 fok szarych.

Do ujścia Wisły zalatują również tzw. „ptasie rarytasy” – niedawno gościł biegus wielki, a dwa dni później obserwowaliśmy sieweczkę morską. W spotkaniach mogą uczestniczyć zarówno osoby indywidualne, rodziny, jak i grupy kolonijne” – dodaje Jowita Kurach.

Spotkania edukacyjne odbywać się będą do 14 września 2014 roku.

Zbiórki organizowane są codziennie o godz. 11:30, 13:00, 15:00, 16:30, 18:00 przy punkcie widokowym na ścieżce turystyczno – dydaktycznej w rezerwacie Mewia Łacha.

mapka Mewia Lacha edukacja

Dojazd do rezerwatu Mewia Łacha autobusem ZTM Gdańsk linia 112 przystanek Przystań. Z przystanku należy przejść do ujścia Przekopu Wisły.

Spotkania edukacyjne są częścią programu „Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansowuje czynną ochronę w rezerwacie, budowę infrastruktury turystycznej, monitoring oraz edukację.

Spotkania prowadzone są w miejscu, w którym w ubiegłym roku wybudowano platformę widokową. Mieszkańcy i turyści mieli podziwiać z niej ujście Wisły oraz obserwować ptaki i foki. Niestety, przed oddaniem jej do użytku, platforma spłonęła. Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING planuje odbudowę obiektu.

 Materiał : WFOŚi GW Gdańsk ( zdjęcie:Piotr Kendzierski )

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 1 =