Medytacja jak zacząć, uważność – festiwal MoveOn Camp

Czym jest medytacja jak zacząć samorozwój ?

Move On Camp, medytacja jak zacząć to m.in. warsztaty świadomej pracy z ciałem.

To niemal 30 warsztatów i prelekcji, 17 inspirujących praktyków i nauczycieli, 5 kameralnych koncertów, relaks nad pięknym mazurskim jeziorem i  przede wszystkim atmosfera wspólnoty.

To unikatowe wydarzenie, łączące pracę z ciałem, taniec, ruch z uwalnianiem głosu, treningiem świadomego oddechu czy odkrywaniem tajemnic seksualności, a wszystko to z najlepszymi ekspertami.  Organizatorzy zapraszają na początku czerwca na Mazury.

MoveOn Camp

MoveOn Camp to pierwsze tego typu wydarzenie, łączące jednocześnie jakość i kameralność warsztatów (retreat) z otwartością i atmosferą festiwalu. Osią spotkania jest ruch, duchowość ciała oraz potęga wyrażania siebie.

Medytowanie poprzez ruch

Medytowanie to nie tylko siedzenie w ciszy.  O takich chwilach w życiu  codziennym  możemy często pomarzyć.. Mamy ich po prostu niewiele. Codziennie przemieszczamy się, zajmujemy bieżącymi  sprawami takimi jak mycie, jedzenie, picie, pranie i oczywiście praca lub nauka.

W jednym ze swoich przemówień, skierowanych do mnichów Budda stwierdza:

Mnich, idąc naprzód i wstecz, stosuje jasne zrozumienie; (…) w jedzeniu, piciu, żuciu i smakowaniu stosuje jasne zrozumienie; podczas chodzenia, stania, siedzenia, zasypiania, budzenia się, mówienia i zachowywania ciszy, stosuje jasne zrozumienie”

To jasne „jasne zrozumienie” interpretowane jest jako uważność (uważny ruch).

Ta uważność możemy odnieść naszych czynności codziennych. Wszystko, co musimy zrobić, to zwrócić uwagę a nie wykonywać je jak automat (odruchowo).

joga Wibracje 2020 fot.Kaja Kwasniewska 77

W praktyce istnieją wypracowane metody, które pozwalają medytować w ruchu, poniżej tylko niektóre spośród tych metod:

  • praktykowanie podczas chodzenia – praktykując ta metodę możesz np.: utrzymywać świadomość całego ciała gdy idziesz albo np.: lub możesz skupić się, na stopach, które odrywają się od ziemi, gdy maszerujesz krok za krokiem.
  • praktyki medytacyjne angażujące umyśl i ciało w ruchu – tu najbardziej znane to joga i tai chi, ale coraz większa popularność zdobywają metody oparte o taniec np.: gaga
  • uważne sprzątanie – to znana praktyka Zen. Możesz sprzątać w domu albo pracować w ogródku pieląc czy grabiąc. Metoda to pozwala na uważne skupienie.

Bo czym jest uważność ?

To w uproszczeniu zdolność do bycia w pełni obecnym, świadomym tego, gdzie jesteśmy i co robimy, a przytłoczonym tym, co nas otacza.

medytacja Wibracje 4.0 by Andriej Szypilow 503

Zawsze gdy zwracasz uwagę na to, czego w danej chwili doświadczasz, poprzez swoje zmysły lub stan umysłu albo poprzez myśli i emocje, jesteś uważny.

Celem uważności jest zwrócenie uwagi na wewnętrzne działanie naszych własnych procesów umysłowych, emocjonalnych i fizycznych.

MoveOn Camp – jedyny festiwal świadomej pracy z ciałem

Starannie dobrane warsztaty poprowadzą inspirujący praktycy i nauczyciele pracujący rozmaitymi metodami: medytacją w ruchu, gaga, improwizacją kontaktową, Body-Mind Centering, podejściem Laban/Bartenieff Movement czy performansem site-specific. MoveOn Camp ma poruszyć ciało, serce i umysł za pomocą ruchu, tańca, oddechu, wizualizacji czy pracy z głosem i oddechem.

ruch taniec

Wśród prowadzących znaleźli się tacy nauczyciele, tancerze, choreografowie i praktycy pracy z ciałem: Anna Sierpowska, Nadia Szypiłow, Adam Barley, Tomek Eichelberger, Natalia Iwaniec, Iwona Olszowska, Aga Sokołowska czy Paulina Święcańska.

Warsztaty poprowadzą także m.in. Zosia i Dawid Rzepeccy (tantra), Marta Niedźwiecka (psycholożka i sex coach), Grzegorz Pawłowski (trener oddechu), Łukasz Jakóbiak (coach, motywator), Anna Szyszka (artystka pracująca z głosem), Sylwia Nadgrodkiewicz (koncert kamertonowy).

Możliwość integracji

Będzie to też doskonała okazja dla integracji osób o podobnym światopoglądzie i zainteresowaniach, tworzenie wspólnoty ludzi, którym bliski jest samorozwój, świadomość, ruch i uważność oraz ludzi, którzy są gotowi, by poprzez pracę z ciałem otworzyć się na zmiany w swoim życiu.

MoveOn Camp odbędzie się w dniach 2-5 czerwca w otoczeniu pięknej mazurskiej przyrody, w Ośrodku Kołatek Mierki, będącym wyłącznie do dyspozycji uczestników. Między zajęciami będzie czas na relaks nad wodą, masaż, saunę, a wieczory uprzyjemni klimatyczna muzyka w wykonaniu duetu Nothing To Sniff ft. Moonsailor oraz Goorala i Paprodziada, twórców albumu Naturalna generacja.

Bilety na wydarzenie do kupienia wyłącznie w przedsprzedaży.

Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej szczegółów na temat programu oraz bilety do kupienia na stronie organizatora

Wykorzystano zdjęcia nadesłane przez MoveOn Camp


mudry dloni

ZOBACZ TEŻ: Joga małych palców – lecznicze mudry – na mdłości


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =