Co na mdłości w podróży i szum w uszach – mudra nieba

Meczy Cię szum w uszach –  zacznij praktykować Shunya mudra

Mudra nieba (Shunya mudra, czasami zapisywana jako Shoonya mudra) to układ palców dłoni, który pomoże Ci na szum w uszach oraz będzie remedium na pytanie co na mdłości w podroży 🙂  

Wspomniana mudra to gest jogi, który ma na celu zmniejszenie elementu eteru (akasha) w naszym ciele. Jest to jedna z mudr terapeutycznych, o których medycyna ajurwedyjska sądzi, że mają właściwości lecznicze.

Znaczenie tej mudry, jej nazwa mudry wywodzi od sanskryckiego shunya, co oznacza „pustkę”, „przestrzeń” albo „niebo” Natomiast mudra, oznacza „gest” lub „pieczęć.

Dlatego też nazwa tej mudry bywa tłumaczona jako „mudra nieba”.

Mudra ta daje odczuwalną ulgę przy:

  • schorzeniach  ucha, np.: ostry ból, niedosłuch, dzwonienie czy szum w uszach
szum w uszach

W kilkanaście minut możemy sobie zlikwidować ból ucha, a stosując regularnie przez dłuższy czas możemy całkowicie wyleczyć prawie wszystkie choroby uszu.

Choroba lokomocyjna – co na mdłości – oczywiście mudra nieba

Ale mudra ta ma też inne zastosowanie, również bardzo praktyczne i przydatne w podróży.

Pomaga w łagodzeniu mdłości i wymiotów odczuwanych podczas jazdy po krętych pagórkowatych zakrętach lub podczas startu lub lądowania w samolotach.

co na mdlosci

Dodatkowo pomaga przezwyciężyć też zawroty głowy.

Wspomina się też o jej skuteczności w przypadkach drętwienia różnych części ciała.

Mudry to gesty / układy rąk, które są rozwijane i używane już od czasów w starożytnych w Indiach, przekierowują równowagę pięciu elementów w ciele.

Dlatego  z punktu widzenia medycyny ajurwedyjskiej, ta mudra jest korzystna dla osób z dominującą vata, którą jest dosha (energia rządząca) związana z układem nerwowym.

W starożytnych tekstach Shunya mudra była cytowana jako zapewniająca dostęp do królestwa nieba za pomocą energii ognia (reprezentowanej przez kciuk) i energii eteru (reprezentowanej przez środkowy palec)

Mudra nieba – jak ją wykonać

Gdy nie masz jeszcze odpowiedniej praktyki, to zaczynając usiądź sobie wygodnie, połóż obie dłonie na kolanach. Dłonie powinny być skierowane do góry.

W tej mudrze czubek środkowego palca jest umieszczony u podstawy kciuka, a kciuk delikatnie naciska na środkowy palec tuż pod knykciem. Pozostałe trzy palce rozciągają się wygodnie do nieba. Powinny one być wyprostowane i co ważne rozluźnione.

Oczywiście,  jak każda mudra, shunya mudra jest szczególnie korzystna podczas medytacji. Można ją ćwiczyć siedząc, leżąc, stojąc, a nawet chodząc. Ważne by ciało jest zrelaksowane, a nasza postawa symetryczna.

Zaleca się, aby shunya mudra była praktykowana do trzech razy dziennie przez pięć do 15 minut za każdym razem i powinna zostać przerwana, gdy nie jest już potrzebna ze względu na korzyści zdrowotne.

Minimalny czas poprzez jaki powinniśmy wykonywać mudrę wynosi to 4-5 minut. Oczywiście najlepiej by było to zalecane 15 minut. Pamiętajmy też by wykonywać mudrę na obu dłoniach (na lewej i prawej jednocześnie).

Wykonywanie tej mudry powinno zostać przerwane po przywróceniu normalnego słuchu (ustąpieniu dolegliwości)

Inne korzyści z wykonywania mudry

Regularne wykonywanie tej Shunya mudry daje nam sporo różnych korzyści, nie tylko łagodzi szum w uszach 😉

Przy tym wykonując ja robimy to z pełną uwagą (uważność !) . Wykonując tę ​​mudrę, możemy np.:  skupić się na oddechu, odczuciach lub postawie.

Praktykując ją przez dłuższy długi czas, zwiększa się nasza zdolność koncentracji, a zmniejsza niepokój. Znikają negatywne myśli, pojawia się uczucie odprężenia, zanika stres.

Niektórzy wykonując ta mudrę (nie tylko tą ) dodatkowo wizualizują. Odbywa się to w taki sposób, że np.: wizualizują prąd /przepływ energii z dwóch punktów na obu rękach, który zbiega się do ucha, poprawiając wszystkie jego funkcje słuchowe, w tym zdolność słuchania i pozostawania obecnym.

Jeszcze inni łączą wykonywanie mudry z ćwiczeniami oddechowymi.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =