Ocean Spokojny rozgrzewa się
Najnowsze badanie wykazało, że głębsze rejony Oceanu Spokojnego ocieplają się 15 razy szybciej niż miało to miejsce w ciągu ostatnich 10 000 lat !
Zaobserwowane niedawno spowolnienie globalnego ocieplenia zmusiło niektórych sceptyków do odnowienia swoich twierdzeń związanych z faktem, iż emisja węgla nie powoduje znaczącego wzrostu powierzchniowej temperatury Ziemi.
Badanie potwierdza ideę, że oceany absorbują część nadmiaru ciepła obecnego w powietrzu.
TEMPERATURA OCEANU
Rekonstrukcja temperatur Oceanu Spokojnego wykazała, że niektóre obszary ociepliły się 15 razy szybciej w ciągu ostatnich 60 lat niż miało to miejsce przez minione 10 000 lat.
Braddock Linsley (współautor badania) z Lamont-Doherty Earth Observatory of Columbia University mówi:
„Eksperymentujemy pozwalając aby ciepło obecne w powietrzu zostało zaabsorbowane przez oceany nie zdając sobie sprawy jaki to będzie miało wpływ na ziemski klimat”.
„Nie chodzi tyle o stopień zmian, ale o ich tempo”.
Odkrycia sugerują, że oceany mogą magazynować nawet więcej skutków ludzkiego wpływu na środowisko, jednakże, naukowcy nie zdołali jeszcze ich wszystkich poznać.
Yair Rosenthal (główny autor badania; klimatolog) z Rutgers University twierdzi:
„Możemy niedoceniać oceanów jako magazynów ciepła i energii”.
„Nie wiem dokładnie ile, ale może to nam dać trochę czasu. Oceany opóźniają zmianę klimatu, jednakże, nie zatrzymają jej całkowicie”
Ciepło oceanu jest zazwyczaj mierzone za pomocą boi i urządzeń opuszczanych ze statków.
W niektórych miejscach zebrane dane sięgają nawet do lat 60 XX wieku.
Aby spojrzeć dalej w przeszłość i zrekonstruować dawny klimat naukowcy wymyślili sposób opierający się na analizie starożytnego życia morskiego.
Podczas ekspedycji do Indonezji w 2003 badacze zebrali osad z mórz, w których wody Oceanu Spokojnego wpadają do Oceanu Indyjskiego.
W osadzie znaleziono muszle jednokomórkowych organizmów noszących nazwę Hyalinea balthica.
Badając muszle i mierząc stosunek magnezu do wapnia naukowcy oszacowali temperaturę wody na głębokości której żyła H Balthica (tj. 1500 – 3000 stóp).
Uzyskane temperatury odzwierciedlają dawną temperaturę w zachodnim Oceanie Spokojnym.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science“.
współpraca redakcyjna: Szymon Czapla , Bydgoszcz