Ogród wiosną

wiosna w ogrodzie. pąki na drzewach

Mamy już kalendarzową WIOSNĘ.

Wszyscy zapewne cieszą się z tego faktu, ale największymi entuzjastami tej pory roku są zwolennicy prac na świeżym powietrzu, przede wszystkim miłośnicy ogrodów i ogródków.

Wiedzą oni też doskonale, że z niektórymi pracami w ogrodzie nie można czekać.. 

Dlatego poniżej przedstawiamy listę najpilniejszych prac, aby nasz ogród wyglądał kwitnąco do kolejnej zimy….

  • powinniśmy też już teraz, na przedwiośniu, bielić pnie drzew, aby zapobiec przedwczesnemu krążeniu soków i pękaniu kory, aby nie powstały tzw ‘’rany zgorzelinowe” na skutek różnicy temperatur w dzień i w nocy, unieszkodliwimy też w ten sposób szkodniki, które skryły się w korze.
  • warto już wiosną wyłożyć miedzy wschodzące rośliny warstwę rozdrobnionej kory (lub innej ściółki), w celu ich ochrony przed nadmiernym parowaniem gleby i zahamowaniem wzrostu chwastów.
  • mulcz ściółka
  • koniecznie trzeba przejrzeć bulwy, kłącza i cebule roślin przechowywane zimą, aby wyeliminować uszkodzone lub zaatakowane przez grzyby i wirusy.
  • pod koniec marca, w mniej słoneczny dzień, można zdjąć osłony chroniące rośliny zimą. Słońce wtedy nie uszkodzi delikatnych roślinek, które wzrastały pod osłonami.  
  • jeżeli nie ma już śniegu i jesteśmy pewni, że nie powrócą mrozy możemy przystąpić do uporządkowania trawnika po zimie. Prace rozpoczynamy od starannego wygrabienia, ale zróbmy to grabiami…. .tak, aby nie poodrywać namokniętej darni od podłoża, starannie wygrabmy trawnik. W ten sposób napowietrzymy trawnik, usuniemy wszelkie zanieczyszczenia.
  • mały ogrodnik grabi
  • zadbajmy też o drzewa. Możemy usunąć uschnięte lub chore gałęzie. Te gałązki, które są skrzyżowane lub rosną zbyt gęsto – przycinamy.  Dzięki tym zabiegom drzewa będą wytwarzać zdrowe, młode pędy. Ale należy pamiętać, aby wstrzymać się z przycinaniem takich drzew jak: brzoza, orzech włoski, grab i buk, gdyż jest to okres wydzielania soków przez te drzewa. Bezpieczniej będzie je przyciąć, kiedy wypuszcza listki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + osiem =