Olej lniany – złoto polskie
Olej lniany – właściwości – głos eksperta
Znacie olej lniany ? Konsumenci szukają najlepszych olejów, tych uważanych za prozdrowotne i mających dobroczynnie wpłynąć na ich organizm.
Słyszeli co nieco o kwasach tłuszczowych omega-3 w oleju lnianym. I szukają szczegółowych porad pomocnych w wyborze.
Na pytanie: czy tak jest w istocie i jak dużo jest kwasów omega-3 w oleju lnianym odpowiada mgr inż., analityk żywności Adam Wolniak właściciel firmy „Złoto Polskie” w Kaliszu, firmy należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.
Olej lniany zawiera ok. 50-60 % kwasu alfa linolenowego, potocznie zwanego omega-3. Kwasy z grupy n-3 są bardzo ważne dla zdrowia człowieka. Jest to kwas tłuszczowy, którego organizm sam nie syntetyzuje i musi być dostarczany codziennie wraz z pożywieniem.
Kwas alfa linolenowy (omega-3) w swych przemianach metabolicznych w organizmie człowieka zostaje przekształcony w wiele bardzo korzystnych substancji, w tym m.in. do postaci mini hormonów – prostaglandyn, które mają bardzo znaczący, korzystny wpływ na organizm człowieka. Całkiem inne prostaglandyny powstają z tłuszczów zepsutych – nieświeżych, których działanie jest zupełnie odwrotne w porównaniu z tymi dobrymi.
Obecne w oleju lnianym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) mają szerokie i korzystne działanie w profilaktyce zdrowotnej człowieka. Mając to na uwadze można stwierdzić, że olej roślinny może być albo eliksirem dla zdrowia albo związkiem bardzo obciążającym organizm. Wszystko zależy od jego jakości.
Organizm ludzki potrzebuje codziennie niewielkich ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 spożywanych komplementarnie.
Tu uwaga o szerszym zasięgu – tłuszcze, w szczególności wielonienasycone, należą do produktów nietrwałych i łatwo psujących się.
Wszystkie tłuszcze pod wpływem: powietrza, wody, światła i temperatury, oraz enzymów znajdujących się w tkankach roślinnych i zwierzęcych, ulegają rozmaitym zmianom. Objęte są one ogólną nazwą “jełczenia”.
Główne procesy zachodzące podczas jełczenia tłuszczów to hydroliza i utlenianie. Oleje zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone, omega-3 i omega-6 są najbardziej nietrwałymi tłuszczami ale też wyjątkowo wartościowymi. Im więcej tych kwasów tłuszczowych znajduje się w oleju, tym bardziej jest on narażony na „zepsucie”.
A olej lniany zawiera ponad 70 % owych kwasów tłuszczowych. Od jakości tłuszczów zależy ich prawidłowy metabolizm w organizmie człowieka. Tłuszcze NNKT są konieczne do naszego prawidłowego funkcjonowania.
Olej lniany tłoczony na zimno – jakość oleju a zawartość omega-3
Kolejne pytanie, kierowane do eksperta, dotyczy jakości oleju lnianego , a co za tym idzie dużej zawartość cennej omegi-3 ?
Co ma kluczowy wpływ na wysoki skład omega-3 w oleju lnianym? Przede wszystkim jakość surowca i technologia produkcji oleju. Jednakże nie tylko fakt, czy jest tłoczony na zimno, czy na ciepło, aczkolwiek tłoczenie na zimno jest podstawowym warunkiem uzyskania właściwych ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i zachowania odpowiednich parametrów fizykochemicznych.
Istotny jest rodzaj użytej prasy, jak również pilnowanie temperatury w procesie tłoczenia, filtracji i magazynowania.
Podstawową sprawą jest także dobór odpowiednich nasion z odmian oleistych i odpowiednia ich uprawa. Ma to wpływ na jakość surowca do produkcji. Nieobojętna jest też pogoda, a przede wszystkim klimat, w którym len jest uprawiany”
Kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem
Dlaczego w ogóle warto pić olej lniany ?
- poprawia trawienie,
- wspiera odchudzanie – problem nadwagi narasta, więc warto mieć olej lniany na uwadze,
- obniża poziom złego cholesterolu (neutralizuje go),
- cenny jako kosmetyk – utrzymuje wilgotność skóry, używany jest też do nawilżania włosów, ich rozczesywania – zwłaszcza wtedy gdy ktoś ma długie, kręcone włosy.
Olej lniany stosowany jest często do picia w ramach tzw. diety dr Budwig, która przewiduje picie oleju lnianego w dawkach od 4 do 8 łyżek dziennie. Początkowo należny trzymać się niższych dawek dobowych, by sprawdzić reakcje organizmu. Najlepiej spożywać go wtedy na czczo, rano
Pić oczywiście należy olej: świeży, nierafinowany, tłoczony na zimno i bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Olej lniany nadaje się również do sałatek. Pamiętajmy przy tym by olej konsumować wyłącznie na zimno.
Z powyższych względów zwrócić uwagę na miejsca kupowania oleju. Na targowisku nie szukajmy wysokich wartości prozdrowotnych w tanim oleju lnianym. Ponieważ temperatura prymitywnej obróbki sięga 100 st.C to i efekty jakościowe są mizerne.
Co innego markowy olej, zapakowany do butelki z ciemnego szkła i trzymany w lodówce sklepowej w temperaturze nie wyższej od 10 st. C. Zastanówmy się nad sensem sięgania po olej w przezroczystej butelce i wystawiony na działanie światła.
Gdy to będzie produkt z masowej produkcji, gdzie liczy się najwyższa wydajność, a zastosowana technologia wypłukiwania tłuszczu rozpuszczalnikiem dająca szybkie efekty, to miejmy świadomość, że górę wzięły względy ekonomiczne a nie zdrowotne.