Oregano zredukuje emisję metanu.

oregano

Zespół badawczy z Danii bada zdolność oregano odnośnie redukcji emisji metanu podczas hodowli zwierząt.

Metan jest gazem cieplarnianym, którego potencjał cieplarniany jest 72 krotnie większy niż dwutlenku węgla (w skali 20 lat) lub 25 krotnie (w skali 100 lat), a średnia zawartość w atmosferze wynosi 1,7 ppm .W ciągu minionych dwustu lat wzrosła ponad dwukrotnie.
Za taki stan odpowiada w dużej mierze emisja powodowana przez zwierzęta gospodarskie i zwiększenie spożycia mięsa, zwłaszcza wołowego.

Zatem redukcja emisji metanu w hodowli zwierząt, wraz ze zmianą nawyków żywieniowych, są uważane za główne przesłanki do powstrzymania globalnego ocieplenia.

Zmiana nawyków żywieniowych wśród ludzi  nie jest procesem łatwym. Przyzwyczajenia robią swoje. Ograniczenia hodowli zwierząt również nie są możliwe – uwarunkowania rynkowe.

Szybszy sposób…

Naukowcy z Danii, wśród nich Kai Gkrevsen ( Uniwersytet w Aarhus) rozpoczęli projekt badawczy, który dotyczy wpływu oregano na układ pokarmowy bydła i potrwa do 2019r.

Dlaczego oregano?

Oregano zawiera pewne olejki eteryczne z łagodnym przeciwbakteryjnym karwakrolem, który może zabić niektóre bakterie w układzie pokarmowym krowy produkujące metan
Oregano uniemożliwia odbijanie, czyli wyeliminowanie powietrza z żołądka.
Naukowcy uważają też, że zmniejszenie odbijania może przynieść dodatkowe korzyści: krowy zaoszczędzą energię zużywaną przez uwalnianie takich ogromnych ilości metanu, aby produkować więcej mleka.
Ponadto oregano może zmieniać strukturę kwasów tłuszczowych w mleku i uczynić go bardziej przyswajalnym, dodatkowo o wyższej wartości odżywczej.

Naukowcy będą używać oregano z Grecji, ponieważ zawiera wyższe stężenie olejków eterycznych.

Jednym słowem greckie oregano o wspaniałym aromacie może już wkrótce stać się naturalną metodą walki ze zmianami klimatycznymi.

zdjęcie: Pixabay (ariesa66)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 4 =