Wieprzowina i coraz więcej przypadków zapalenia wątroby typu E.

Berlin, 10 maja 2016 roku
Raport medyczny w Niemczech: Coraz więcej przypadków zapalenia wątroby typu E.

W 2015 roku było 1267 osób zakażonych, prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku i trzy razy tyle, ile w roku 2013. Rząd federalny pozostaje bezczynny mimo alarmujących danych liczbowych- skrytykowała organizacja konsumencka foodwatch . Zatem polityka umożliwia, że zakażone mięso wieprzowe jest sprzedawane swobodnie, pomimo, że choroba wirusowego zapalenia wątroby typu E u ludzi może mieć poważne konsekwencje – nawet przypadki zgonów. W przypadku kobiet w ciąży, śmiertelność wynosi do 25 procent.

“Rząd federalny wie, że każdego roku około 1,8 miliona świń są ubijane z zakaźnym wirusem zapalenia wątroby typu E i sprzedawane. Kontakt z tymi świniami, ale także spożywanie wyrobów i surowych kiełbas stanowi poważne ryzyko infekcji. Ze względu na drastyczny wzrost liczby nowych zakażeń, rząd federalny musi niezwłocznie zapewnić, aby mięso i podroby z wirusowym zapaleniem wątroby typu E zakażonych świń nie mogy być dostarczone na surowo do konsumenta końcowego “, wyjaśnia Matthias Wolfschmidt, zastępca dyrektora generalnego foodwatch.

Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BmEL) odmówiło do tej pory zwalczania wirusa już w chlewniach. W tym celu “nie ma konkretnych planów”, powiedział rzecznik Ministerstwa .Odwołał się jednak do Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) i doradza konsumentom przestrzeganie rygorystycznych środków higieny: wystarczająco długo gotować mięso lub smażyć i całkowicie wyeliminować zużycie fermentowanych kiełbas, takich jak salami.

“Zamiast walczyć z przyczyną, rząd krąży wokół ryzyka pracowników ubojni ,a konsumenci wokół
poważnej choroby do zgonów włącznie” powiedział Matthias Wolfschmidt.

Foodwatch zażądał rutynowych badań serologicznych wszystkich świń. W przypadku obecności wirusa należy zapewnić, że mięso i podroby są wystarczająco ogrzewane podczas przetwarzania.
Pilne są także publiczne inwestycje w projekty badawcze dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu E, aby wyczerpująco przedstawić problem.

Długo uważano zapalenia wątroby typu E jako importowaną chorobę zakaźną z Azji i Afryki. Ale teraz zostało udowodnione, że wirus o genotypie 3 pochodzi z Niemiec. Jego główne drogi transmisji są zarówno poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, głównie ze świniami domowymi i dzikimi, a także w wyniku spożywania skażonej żywności, w tym mięsa wieprzowego, które było niedostatecznie ogrzewane podczas przygotowywania. Nawet kiełbas i innych wędlin mogą być zawirusowane. Około trzystu świń (1,8 mln rocznie) są ostro zakażone podczas uboju z wirusowym zapaleniem wątroby typu E lub niezauważone w handlu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu E działa u ludzi, w większości przypadków bez żadnych objawów.

Ale jest grupa ryzyka, w tym kobiety w ciąży, gdzie niedobór odpornościowy może mieć ostry i czasami śmiertelny przebieg zapalenia wątroby.

W dniu dzisiejszym po 22.00 niemiecka stacjaSWR-Fernsehsendung “odysso wyemituje program dotyczący wirusowego zapalenia wątroby typu E w pożywieniu.

foodwatch

foodwatch to niezależna organizacja non-profit, która obnaża praktyki w przemyśle spożywczym, które nie są w interesie konsumentów. foodwatch walczy o prawa konsumentów, aby dokładnie wiedzieć, co kupują i cieszyć się dobrym jedzeniem, które jest zdrowe i nieskażone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =