Organiczne rolnictwo bez orania i przekopywania

Lasagna Gardening

Rolnictwo / ogrodnictwo organiczne to metoda której ostatecznym efektem jest bogata, puszysta gleba i  niewiele pracy dla rolnika/ ogrodnika podczas corocznej uprawy.

Gleba, którą tworzymy w takim ogrodzie, nakładając kolejne warstwy, przypomina włoską  lazanię, stąd czasami używa się nazwy ogrodnictwo lazania

WARSTWA NA WARSTWĘ

Metoda budowania organicznego ogrodu (przygotowania pola) polega na dodawaniu warstw materiałów organicznych. które podobnie jak kompost, będą z czasem, nadawać glebie bogatą, puszystą strukturę, w którj rośliny będą się korzystniej rozwijać.

DLA ŚRODOWISKA

Organiczne ogrodnictwo jest dobre dla środowiska, ponieważ używasz odpadów, w tym  kuchennych i “kompostujesz” je w miejscu, nowego ogrodu / pola, od razu tworząc warstwy gruntu uprawnego.

 BEZ ORANIA i PRZEKOPYWANIA !

Ogrodnictwo organiczne jest łatwe i pozwala wyeliminować liczne czynności, charakterystyczne dla tradycyjnych sposobów uprawy.

  • nie musisz usuwać istniejącej na polu (w ogrodzie) darni i chwastów.
  • nie musisz przekopywać ani orać – w rzeczywistości

ORGANICZNA GLEBA – JAK JĄ WYTWORZYĆ

  • pierwsza warstwa w organicznym ogrodzie  składa się brązowy tektury falistej lub 4  – 5 warstw (nawet do 20 gdy przykrywamy np: bujny perz) papieru gazetowego, rozłożonych bezpośrednio na trawie lub chwastach, na terenie, na którym zaplnowaliśmy nasz ogród.

organiczny ogród tworzymy glebę

Kontakt tej warstwy z gruntem umożliwi z czasem penetrację wilgoci z gruntu i zapoczątkuje proces rozkładu. Przykryte tekturą / gazetami trawy lub chwasty ulegną degradacji. zepsuje Warstwa ta zapewnia również ciemny, wilgotny obszar, co przyciągnie dżdżownice, które rozluźnią glebę, tworząc w niej tuneliki. Warstwę tą należy dobrze zmoczyć.

  • Następne warstwy to, naprzemian układane:
    • warstwy “Brązowe”- bogate w węgiel, potrzebują dobrego nawadniania i ich grubość jest 3-4 razy większa niż warstw Zielonych, min: liście, rozdrobnione gazety, torf i igliwie .
    • warstwy “Zielone” – organicznych materiały, bogate w azot, m.in: resztki warzyw, skoszona trawa

Może to przykładowo wyglądać tak:

gleba w ogrodzie organicznym

Wszystko, co mógłbyś umieścić w pryzmie kompostowej, można umieścić w warstwach tworzących podłoże organicznego ogrodu, stosujemy to co jest dostępne.

organiczny ogród w trakcie powstawania

Materiały te ulegając rozkładowi w ogrodzie, zapewnią mu bogate w składniki odżywcze, kruchy gleby, w której do zakładu.

 UTRZYMANIE OGRODU

Możesz zrobić ogród organiczny o każdej porze roku, ale jesień to najlepszy czas ze względu na ilość materiałów organicznych, które można pozyskać za darmo np: liście.

Aby pielęgnować ogród, po prostu dodaje się ściółkę jako nową górną warstwę w postaci słomy, skoszonej trawy, kory, itd

OGRODY NA DACHACH

Bardzo zbiżony sposób wytwarzania gleby, do przedstawionego powyżej, znajduje zastosowanie w coraz bardziej rozwijanych ogrodach na dachach

FILM – jak założyć ogród organiczny w skrócie 🙂

{youtube}TwFoBuPIFkw|450|350|0{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − cztery =