Owoce i warzywa – gwarancja dobrego nastroju

Zaskakujące wyniki badań dotyczące witalności

O tym, że owoce i warzywa są dobre dla naszego zdrowia wie zapewne każdy. Naukowcy zaczęli zastanawiać się, czy tylko dla zdrowia fizycznego  czy może iść krok dalej i przeanalizować, czy owoce i warzywa mogą pozytywnie wpływać także na nasz nastrój.

Badania prowadzone przez naukowców z Nowej Zelandii, opublikowane w British Journal of Psychology dowodzą, że jedzenie owoców i warzyw jest związane z większą witalnością w codziennym życiu.

Badanie przeprowadzono wśród 405 młodych ludzi przez 13 dni, i okazało się, że uczestnicy, którzy jedli więcej owoców i warzyw odnotowali wyższy poziom szczęścia, ciekawości i kreatywności.

Uczestnicy zauważalnie zdobywali lepsze wyniki w tych dniach, w których jedli najwięcej owoców i warzyw.

Mikroelementy – owoce i warzywa sezonowe

Zespół badawczy kierowany przez University of Otago psychologa Tamlin Conner, pisze, że jednym z możliwych wyjaśnień jest zawartość mikroelementów w świeżych warzywach i owocach. Wskazuje on także, że te produkty mają wyższy poziom witaminy C, która jest:

Istotnym czynnikiem wytwarzania dopaminy. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, tkwiącym u podstaw motywacji i promowania zaangażowania.

Miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień  to najbardziej sprzyjające miesiące by pozyskać dopaminę jaka zawierają owoce i warzywa. Dlatego pozyskanie owoców i ich spożywanie powinno być priorytetem. 

warzywa i owoce
owoce i warzywa = mikroelementy

Nawet nie mając własnego owocowego sadu czy ogrodu, zawsze możemy się udać na pobliskie targowisko.

Owoce i warzywa w szkole

Co więcej badacze zauważyli, ze antyoksydanty znalezione w owocach i warzywach redukują stany zapalne, a także chronią przed depresją.

Z pewnością korelacja nie jest związkiem przyczynowym. Jest możliwe, że uczestnicy jedzą więcej owoców i warzyw w dni, kiedy czują się lepiej i de facto konsumpcja była wywołana przez zmienny nastrój niż przez inne rzeczy.

Wszyscy wiemy, że czasami liczymy na ” wykwintne jedzenie”, np. czekoladki, danie mięsne czy kawałek tortu, kiedy mamy dołek psychiczny, ale mało kto rozważa owoce.

dopamina i owoce
owoce i warzywa albo nawet same owoce w pięknej kompozycji na pewno zainteresują nie tylko dzieci

Większość osób, w tym zwłaszcza dzieci, nie postrzega sałatki owocowej czy warzywnej, jako wykwintnego jedzenia, a być może powinna.

Co więcej wiele dzieci w ogóle nie ma nawyku jedzenia owoców czy warzyw, a już batoniki czy wafelki chętnie zje..

Może następnym razem kiedy nasze dziecko lub my będzie w smutnym nastroju czy w psychicznym dołku, po klasówce szkolnej 😉 , to zamiast jeść kolejne opakowania ciasteczek, batoników czy kawałków tortu, na poprawę humoru, zjedzmy lepiej owocową czy warzywną sałatkę ?

Przepisów jest bardzo dużo. Znajdziemy je wszędzie. Czasami wystarczy niewielka ilość owoców, nasiona, prosty sos z miodu i cytryny, aby powstała smaczna owocowa sałatka.

Międzynarodowy Dzień Owoców – koniecznie podziel się owocem

Od 2007 roku – 1 lipca obchodzony jest w wielu krajach Międzynarodowy Dzień Owoców.

Miedzynarodowy Dzien Owocow
owoc roku – jerzyna

Po raz pierwszy obchodzono go w Wall Park w Berlinie.  Od tego roku w tym dniu tradycją stają się pikniki w parkach, spotkania  w domach czy przydomowych ogródkach, gdzie ludzie dzielą się swoimi ulubionymi owocami z innymi.

Tego dnia koniecznie należy podzielić się owocami z rodziną, przyjaciółmi lub potrzebującymi.

Każdy może przynieść swoje ulubione owoce na piknik, aby podzielić się nimi z innymi. Międzynarodowy Dzień Owoców skierowany jest do wszystkich ludzi, którzy tworzą i zachowują pozytywne warunki życia.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2021 międzynarodowym rokiem owoców i warzyw, aby zwiększyć świadomość korzyści żywieniowych i zdrowotnych, a także ograniczyć straty i odpady w systemach żywnościowych.

W 2022 roku Owocem Roku jest jeżyna, a motto to Owocowy Pokój

Owoce i ludzie żyją na całej planecie: w Europie i na całym świecie.

jerzyny

Różnorodność regionalną i sezonową owoców można postrzegać jako różnorodność ludzi i ich kultur.

Ideą tego dnia jest dzielenie się owocami i warzywami z innymi podczas posiłku, aby zyskać solidarność i stworzyć wymianę kulturową.

Czy jest coś lepszego niż pyszna sałatka owocowa ? Szczęśliwego Dnia Owoców ! 😊


Jeżeli nas lubisz, czytasz i chcesz, aby Ekogazeta.eu się rozwijała to rozważ wsparcie nas darowizną


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + czternaście =