“Papierosowa” rewolucja w Australii ?

Graficzne ostrzeżenia zdrowotne na australijskich wyrobach tytoniowych.

Australijski Sąd Najwyższy podtrzymał ustawę rządu, która nakłada obowiązek stosowania od 01 grudnia 2012 jednolitych opakowań papierosów i wyrobów tytoniowych.

Przepisy ustawy usuwają kolory, marki i logo producenta z opakowania. Spotkało się to z protestami koncernów tytoniowych. Australijskie prawo dotyczące jednolitych opakowań wyrobów tytoniowych  jest pierwszym tego typu w świecie.

Warto w tym miejscu przytoczyć fragmenty wspólnego oświadczenia, wydanego 15 sierpnia 2012 roku (źródło: Ministerstwo Zdrowia Australii) przez:

Hon Nicola Roxon MP
Prokurator Generalnyego
Ministera ds. Zarządzania Kryzysowego

Hon Tanya Plibersek MP
Minister Zdrowia

Rząd z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu Najwyższego Australii o odrzucenia sprzeciwu wniesionego przez wielkiego koncerny tytoniowe wobec światowego lidera jakim jest Australia, odnośnie prawa o zwykłych (dop. aut: standaryzowanych, jednorodnych) opakowaniach tytoniowych.

Jest to zwycięstwo tych wszystkich rodzin, które utraciły kogoś na skutek chorów związanych z tytoniem. Zwycięstwo wszystkich, kto kiedykolwiek stracił kogoś, również Twoje.

(…)

Zwykłe opakowanie jest ważnym prewencyjnym środkiem publicznego zdrowia, który usuwa ostatnią drogę dla wielkiego przemysłu tytoniowego, do promowania swoich śmiercionośnych wyrobów. W ciągu ostatnich dwóch dekad, ponad 24 różne badania (dop. aut: konsultacje społeczne) poparło zwykłe opakowania, a teraz będzie to w końcu mogło stać się rzeczywistością.

Zwykłe opakowanie ograniczy loga przemysłu tytoniowego, zdjęcia marki, kolory i tekst promocyjny umieszczone na opakowaniach. Marki i nazwy produktów będą umieszczane na opakowaniu w standardowym kolorze, pozycji i standardowej wielkości czcionki i stylu.

Wszystkie produkty tytoniowe sprzedawane w Australii muszą być sprzedawane w zwykłym opakowaniu od 1 grudnia 2012.

Wielki przemysł tytoniowy rzucił wszystko, co mógł, aby spróbować zatrzymać tę reformę.

Ale Najwyższy Australijski Sąd podtrzymał australijskie prawo do ochrony Australijczyków od szkodliwości palenia.

Firmy tytoniowe powininny przestać próbować ograniczać tę reformę w skali międzynarodowej i dostosować się do realizacji tej ważnej zmiany.

Jest to przełomowy moment dla kontroli spożycia tytoniu na całym świecie. Australijskie działania są bacznie obserwowane przez rządy na całym świecie, w tym przez rządy: Norwegii, Urugwaju, Wielkiej Brytanii, UE, Nowa Zelandia, Francja, RPA i Chin. Inne kraje mogą teraz rozważyć kolejne kroki.

Wiadomość do reszty świata jest taka: wielki przemysł tytoniowy mogą być wyzwany i zwyciężony. Bez odważnych rządów gotowych podjąć walkę z wielkim przemysłem tytoniowym, oni nadal będą chcieli byśmy wierzyli, że tytoń nie jest ani szkodliwy, ani wciągający. (podkr. aut)

(…)

Fakty o zwykłym opakowaniu tytoniu

Rząd Australijski jako pierwszy na świecie przyjął przepisy wymagające aby wszystkie wyroby tytoniowe trafiały do sprzedaży w zwykłym opakowaniu (…)

Ustawa o Zwykłych Opakowanie Tytoniowych (dop. aut. The Tobacco Plain Packaging Act 2011) wymaga, aby wszystkie wyroby tytoniowe w sprzedaży detalicznej w Australii były w zwykłym opakowaniu do 1 grudnia 2012.

Ustawodawstwo ogranicza stosowanie logo, zdjęcia marki, symboli innych obrazów, kolorów i tekstu promocyjnego na wyrobach tytoniowych i opakowaniach wyrobów tytoniowych. Opakowanie musi być standardowo szare, ciemno brązowe, kolor w matowym wykończeniu.

Jedyną rzeczą, na opakowaniach do odróżnienia danej marki będzie marka i nazwa – w standardowym kolorze, położeniu, rozmiarze czcionki i stylu na opakowaniu.

(…)

Zwykłe opakowanie jest istotną częścią rządowego, australijskiego, kompleksowego pakietu środków kontroli tytoniu. Do szeregu rządowych inicjatyw zmierzających do ograniczenia palenia i jego szkodliwych skutków należą:

 • Wzrost akcyzy tytoniowej o 25 procent w kwietniu 2010 roku;
 • przepisy i regulacje w celu ograniczenia reklamy internetowej wyrobów tytoniowych w Australii;
 • ponad 85.000.000 dolarów w antynikotynowych społecznych kampanii marketingowych, w tym 27,8 milionów dolarów na kampanie skierowane do grupy wysokiego ryzyka i znajdujace się bardzo niekorzystnej sytuacji, do których trudno dotrzeć poprzez kampanie głównego nurtu; (…)
 • rozszerzone wykazy nikotynowych terapii zastępczych i innych rzucania palenia wspiera na Pharmaceutical Benefits Scheme;
 • (…)
 • obniżka cła zasiłku wolnego wyrobów tytoniowych od 250g do 50g jednej osoby, od 1 września 2012;
 • silniejsze kary dla osób skazanych za przestępstwa przemytu wyrobów tytoniowych

Rząd dąży do osiągnięcia (…) zmniejszenia krajowego poziomu palenia do 10 procent populacji do 2018 r. (…)

Fakty dla niepalących

 • Papierosy są toksyczne i trujące, zawierają ponad 4000 substancji chemicznych.
 • Szacunkowo 15.000 Australijczyków umiera każdego roku na choroby związane z paleniem. Konsumpcja tytoniu pozostaje jedną z głównych przyczyn śmierci i chorób w Australii.
 • W 2010 r. około 3,3 milionów Australijczycy jest palaczami, co stanowi równowartość około 15,1% Australijczyków w wieku 14 lat i powyżej. Oznacza to spadek z 30,5% w 1988 roku.
 • Społeczne i ekonomiczne koszty palenia w Australii szacuje się na 31,5 miliardów dolarów rocznie.
 • (…)

Przykład paczki papierosów zawierającej nową wymaganą w Australii szatę graficzną (źródło fotografii : http://www.yourhealth.gov.au )

 Przykład paczki papierosów zawierającej nową szatę graficzną z ostrzeżeniem zdrowotnym.Przykład paczki papierosów zawierającej nową szatę graficzną z ostrzeżeniem zdrowotnym.

 

Warto zauważyć, że według wymogów australijskiego prawa 75% obszaru strony frontowej opakowania zawierają ostrzeżenia, a w przypadku tylnej strony opakowania jest to 90% obszaru.

W UE i Polsce ?

Komisja Europejska rozważa wprowadzenie jednolitych opakowań na papierosy, w listopadzie b.r ma zostać przedstawiona propozycja nowelizacji prawa o wyrobach tytoniowych. Przewiduje ona wprowadzenie obowiązeku umieszczania zdjęć przestrzegających przed skutkami palenia. Powierzchnia ostrzeżeń na paczkach papierosów ma zostać powiększona. Niektóre kraje UE już wprowadziły ostrzeżenia obrazkowe.

Polska na początku przyszłego roku, tak obiecuje 😉 minister zdrowia, ma wprowadzić obowiązkowe ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów. Zobacz jak mają wyglądać >

Wcześniej, kwietniu b.r minister Arłukowicz odmówił podpisania rozporządzenia w tej sprawie. Spotkało sie to z protestami organizacji pozarządowych oraz lekarzy. Minister twierdził, że Bruksela jeszcze nie zakończyła swoich prac nad zmianą dyrektywy o produktach tytoniowych. W mediach stawiano wtedy m.in pytania: “Czy polskie Ministerstwo Zdrowia uległo lobby tytoniowemu?” – artykuł Katarzyny Szymańskiej-Borginon na www.rmf24.pl

Znamienna postawa urzędników wobec interesów korporacji kontra interes społeczny/zdrowotny.

Warto też zwrócić uwagę – podkreślony czerwoną czcionką fragment powyżej – na postawę urzędników australijskich wobec interesów korporacyjnych a zdrugiej strony interesów zdrowotnych społeczeństwa oraz skonfrontować tą postawę z postępowaniem urzędników Sanepidu w sprawie .. 26 – letniego mięsa (za: www.portalspozywczy.pl) :

Kierownik oddziału higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku w olsztyńskim Sanepidzie Bożena Tyśnicka poinformowała PAP, że do jednego z zakładów w woj. warmińsko-mazurskim trafiło 20 ton 26-letniego mięsa. Dwa rodzaje konserw – wieprzowo-wołowe i wołowe – wykorzystywane były przez ten zakład od 2007 roku. Jego nazwy ani miejsca, w którym się znajduje Tyśnicka nie ujawniła” (podkr. aut)

 

The Tobacco Plain Packaging Act 2011

5 komentarzy do ““Papierosowa” rewolucja w Australii ?

 • 22 sierpnia, 2012 o 8:19 pm
  Bezpośredni odnośnik

  W Polsce takie przepisy nie maja szans…Nikt z rządu by się pod nimi nie podpisał:))))

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia, 2012 o 8:27 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Zastanawiam się, czy takie coś przerazi palaczy…Moim zdaniem leczenie palaczy powinno być odpłatne, bo dlaczego za czyjąś głupotę my wszyscy mamy płacić…

  Odpowiedz
 • 17 września, 2012 o 10:25 am
  Bezpośredni odnośnik

  Każdy palacz za swoje choroby spowodowane paleniem powinien płacić sam, wtedy wielu by się zastanowiło ! Ale te jednorodne opakowania to dobry pomysł, bo nachalna reklama wprost już ogłupia ludzi.

  Odpowiedz
 • 18 września, 2012 o 12:55 pm
  Bezpośredni odnośnik

  A co z alkoholem ? Jakie sa koszty spoleczne spowodowane przez wypadki nietrzezwych kierowcow, jakie sa koszty walki ze spolecznymi skutkami alkoholizmu…bezdomnoscia, uzalenieniem, rozpadem rodzin.
  Moze rzady wszystkich krajow zajely by sie oszacowaniem ktory z w/w przemyslow przynosi wiecej szkody spoleczenstu.
  Nie ? Cos wiec jest na rzeczy

  Odpowiedz
 • 27 września, 2012 o 9:44 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Evita myslisz, ze wódka mogła by być tez sprzedawana w “jednolitych opakowaniach ” ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =