Pierwsza szczepionka GMO przeciw grypie zatwierdzona w USA

szczepionki GMO na grypę

Pierwsza w historii szczepionka przeciw grypie zawierająca genetycznie modyfikowane białka – pozyskane z komórek owadów – właśnie wchodzi na rynek Stanów Zjednoczonych.

FDA – Agencja ds. Żywności i Leków USA – zatwierdziła szczepionkę o nazwie Flublok, w której zastosowano technologię rekombinacji DNA oraz wirusa owadów zwanego bakulowirus, co ma przyspieszyć jej produkcję.

Zgodnie z ulotką Flublok jest szczepionką trójwalentną, co oznacza, że zawiera genetycznie modyfikowane białka pochodzące z trzech różnych szczepów wirusa grypy.

MODYFIKOWANE GENETYCZNIE

Producent szczepionki – Protein Sciences Corporation (PSC) – wyjaśnia, że Flublok jest produkowany poprzez pozyskanie komórek Spodoptera frugiperda (rodzaj gąsienicy), które są następnie modyfikowane genetycznie w taki sposób, aby już zmienione, wytwarzały duże ilości hemaglutyniny – białka wirusa grypy, które umożliwia szybkie wprowadzenie wirusa do ciała.

Dzięki GMO koncerny będą mogły teraz produkować duże ilości szczepionek w krótkim czasie – a nie jak do tej pory, w tradycyjny sposób przy użyciu jajek – co bez wątpienia przełoży się na wzrost ich zysków.

EFEKTY UBOCZNE

Niestety, na liście efektów ubocznych producent szczepionki wymienia między innymi możliwość wystąpienia śmiertelnej choroby, jaką jest zespół Guillaina-Barrégo.

Według danych – które zawarte są w ulotce udostępnionej przez producenta szczepionki Flublok – do tej pory dwóch uczestników zmarło w trakcie przeprowadzania badań klinicznych nad tą szczepionką.
Producent jednak cały czas utrzymuje, że szczepionka jest bezpieczna i efektywna..

KOMÓRKI z NEREK PSA

FDA zatwierdziła również kolejną szczepionkę przeciw grypie, która zawiera komórki pozyskane z ..nerek psa.
Flucelvax – bo tak się ona nazywa – podobnie jak Flublok nie jest uzyskiwana w sposób tradycyjny z wykorzystaniem jajek i może być produkowana w bardzo krótkim czasie.

Źródła:

Źródło polskie: PRESSMIX.PL

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − trzy =