Pojazd zasilany powietrzem

Samochód ma być przebojem rynkowym, zasilanym czystą energią.

Tata, indyjski producent samochodów zbudował prototyp samochodu napędzany sprężonym powietrzem.

Airpod – to pojazd o niezwykłej stylistyce i do tego przyjazny dla środowiska.

Pojazd napędzany powietrzem rozwija prędkość w okolicach 80km / h i może podróżować nawet 200 km bez koniecznością jej ładowania zbiornika powietrza.

Idea samochodu zasilanego sprężonym powietrzem nie jest niczym nowym, koncepcja znana jest już od wielu lat, to nigdy w praktyce pojazd taki nie został uznany za wykonalny i użyteczny.

Airpod jest naprawdę w czołówce innowacyjnych, przyjaznych środowisku pojazdów, a zachęcające jest to , że możemy zobaczyć, że motoryzacja powoli zmierza w kierunku bardziej przyjaznych dla środowiska pojazdów.

Z praktycznie zerową emisją CO2 i kosztem około 2,5 eurocenta (!!) za kilometr, będzie to z pewnością jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska i ekonomicznych pojazdów na świecie.

Pojemność zbiornika na sprężone powietrzewynosi około 175 litrów.

Zbiornik moze być wypełnione przez kompresor na stacjach lub przez uruchomienie silnika elektrycznego do zasysania powietrza z zewnątrz.

Oczekiwana cena Airpod’a ma wynosić około 7000 euro, a także tania eksploatacja sprawia, że ​ uruchomienie produkcji spowoduje, ze pojazd ten prawdopodobnie pokona większość samochodów ‘miejskich’ m.in. Smart, z obecnych aktualnie na rynku.

Airpod i Smart
miejskie samochody

wykorzystano zdjęcie samochodu Smart od HombreDHojalata, lic. (CC BY-SA 3.0)

Samochód może pomieścić trzy osoby, co robi wrażenie z uwagi na jego mały rozmiar.

Ale mimo jego stylizacji (lub jej braku, jak twierdzą niektórzy) Airpod, przy niemal zerowej emisji, niskich koszty utrzymania, prostej, bardzo lekkiej konstrukcji będzie na rynku stanowił prawdziwą rewolucję

 Tekst w oparciu o artykuł i zdjęcie Brendan’a Giles’a, licencja (CC BY 4.0)

Zobacz też >> samochód na wodę !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =