Widmowe białe rowery….

rower duch

Urugwaj to kolejne Państwo, które przyłączyło się do inicjatywy, która została zapoczątkowana w 2003 roku, w Saint Louis, w stanie Missouri, a dziś znajduje odzwierciedlenie w ponad 200 miastach na całym świecie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, widmowe białe rowery pojawiły się jako cichy hołd dla rowerzystów zabitych na drogach Urugwaju, rowery te mają też za zadanie podnosić świadomość społeczną w zakresie roli rowerów, jako bezpiecznego i zdrowego środka transportu.
W Urugwaju, pierwszy rower duch został zainstalowany w dniu 27 kwietnia 2014 r ku pamięci Natalii Mastroianni, 22-letniej rowerzystki, która została śmiertelnie potrącona w Montevideo, w sierpniu 2009 roku.

Kampania Bicicletas Blancas została uruchomiona przez organizację pn: Ciclovida (cykl życia), organizacji, której celem jest promowanie korzystania z rowerów i kultury na drogach, ale także jako sposób na zwrócenie uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury rowerowej.

Wspólne działania różnych organizacji, instytucji państwowych podejmowane są w celu promowania zarówno wykorzystania rowerów, jak i szacunku dla zasad ruchu drogowego.

Mają również na celu podniesienie świadomości kierowców i rowerzystów – w jaki sposób zachowywać się w wspólnej przestrzeni ruchu.

Może w Polsce też powinny pojawić się ”rowery duchy”, aby kierowcy i rowerzyści potrafili się cieszyć jazdą z zachowaniem szacunku dla zasad ruchu drogowego i aby powstało jak najwięcej bezpiecznych ścieżek rowerowych ?

 Tekst na podstawie: Global Voices

Zdjęcie: Facebook by Bicicletas Blancas

czytaj też >> Polski rower elektryczny

Jeden komentarz do “Widmowe białe rowery….

  • 11 lipca, 2014 o 12:15 am
    Bezpośredni odnośnik

    W Polsce ghostbike’i pojawiły się o wiele wcześniej niż w Urugwaju. Pierwszy stanął w Łodzi dnia 02-09-2009. Rok później w Poznaniu. Idea świetna, godna kontynuowania. Zmusza do myślenia i rozmowy na temat bezpieczeństwa na drogach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 7 =