Gotuj mięso z grzybami !

W tradycyjnej kuchni chińskiej stosuje się mięso, ale po pierwsze – w niewielkich ilościach (rzędu 10 %), a po drugie niezwykle ważny jest sposób jego przyrządzenia.

Stosuje się to co można nazwać ”jinizacją” albo przesunięciem natury mięsa z poziomu zwierzęcego do roślinnego.

Polega to na gotowaniu go z dużą ilością grzybów i owoców.

Grzyby zawierają białka o naturze ochładzającej liang, równoważące tym samym białko zwierzęce typu wen.

Taka kombinacja ożywia ciało, a nie powoduje zachwiania równowagi energetycznej.
Główne zalecenie wiec brzmi: jeśli jemy mięso to nie spożywajmy go zbyt wiele i łączmy je z grzybami.
Razem z nim jedzmy wiele gotowanych warzyw i minimalną ilość soli.

Powyższe działanie grzybów widać jeszcze wyraźniej na przykładzie zatrucia proteinowego występującego wtedy, gdy mięso stanowi podławe diety, albo np. u osób z niewydolnością nerek, gdy zachodzi konieczność dializowania.

Ludzie tacy mają wyraźnie brudno brązowy kolor twarzy – co nie ma żadnego związku z opalaniem.

Po sześciu miesiącach diety bezmięsnej, zastąpiona dietą oparta na grzybach, albo specjalnej diety jarskiej, skóra przybiera normalny kolor.

W kuchni polskiej znajdujemy bardzo dużo potraw opartych na mięsie i tłuszczach wieprzowych.

Jednak wieprzowina wieprzowinie nierówna.

W tradycji chińsąiej można spotkać się z zastosowaniem wieprzowiny w celach leczniczych lecz w takich przypadkach chodzi o mięso pochadzące z czarnych swiń.

Zwierzeta te są hodowane w wielu krajach, lecz nie w Polsce, a warunki ich ich życia są znacznie bliższe naturalnym (wypas na polach, pasze przygotowywane indywidualnie, pozbawione sztucznych srodków konserwujących, unikanie nadmiernego zagęszczenia zwierząt).

Przemysłowy chów zwierzat rzeźnych stosowany u nas (bez względu na to, czy odbywa się w małym gospodarstwie, czy w wielkich chlewniach) nie spełnia tych warunków, co doprowadza do wynaturzenia zwierząt.
Skutkiem tego ich mieso staje się ”skondensowaną trucizną” – zawiera powstałe na tle przewlekłego stresu, zmagazynowane głównie w tkance tłuszczowej, produkty przemiany materii, które wprowadzone do organizmu ludzkiego wywierają trujące działanie.

Wynika to z biologicznego podobieństwa przemian metabolicznych u świni i człowieka (np. podobne hormony)
W kościach tych zwierząt zgromadzone zostają w dużych ilościach substancje chemiczne używane do konserwacji pasz, różne leki, w tym antybiotyki, srodki ochrony roślin itp.

Wysoka zawartość tłuszczu w wieprzowinie, jak stwierdzono, ma znaczący udział w patogenezie wielu chorób.

Wobec powyższych faktów słusznym jest ograniczenie ilości spożywanego mięsa i dążenie do tego, aby pochodziło ze znanych źródeł oraz było przygotowywane w sposób równoważący jego jednostronną naturę.

wykorzystano fragment książki : Chiny, kuchnia…tajemnice medycyny. Kuchnia a zdrowie według tradycyjnej medycyny chińskiej. wykłady Claude’a Diolosy, tłumaczone, opracowane i rozszerzone przez Marka Kalmusa  (Wydawnictwo M&M )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 2 =