Aquarius MRE System. Energia wiatru i słońca w transporcie morskim

 Świat żeglugi jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza i oceanów.

Transport morski na całym świecie wymaga dużej ilości oleju i innych paliw kopalnych, które zużywają statki różnej wielkości.

Ale coraz większy nacisk kładzie się na ograniczenie emisji CO2 i życia w bardziej zrównoważony sposób.

Jasne jest zatem, że zmiany będą musiały dotyczyć napędów i systemów elektroenergetycznych na pokładzie nowoczesnych statków.

Wiatr i energia słoneczna są już popularnymi źródłami czystej energii odnawialnej na lądzie, więc Eco Marine Power współpracuje z wieloma partnerami na rzecz rozwoju, w międzynarodowym projekcie, Aquarius MRE System (Morskiej Energii Odnawialnej), który pozwoli na zasilanie statków w bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób, przy użyciu tych nieograniczonych źródeł energii.

System może być wdrożony do istniejących projektów statków lub być zintegrowany w ramach przyszłych projektów, takich jak Statek Eco Wodnik, który jest również opracowany przez Eco Marine Power.
Wodnik MRE System to zaawansowany, zintegrowany system sztywnych żagli, paneli słonecznych i modułów magazynowania energii, które umożliwią statkom wykorzystywać odnawialne źródła energii poprzez wykorzystanie energii dostarczanej przez wiatr i słońce.

Tablica sztywnych żagli jest tak umieszczona, aby najlepiej była dostosowana do panujących warunków pogodowych. Dodatkowo żagle mogą być opuszczane i przechowywane, gdy nie są używane lub jest zła pogoda.

Tablica sztywnych żagli jest oparta na technologii EnergySail EMP (patent).

Może być stosowana, gdy statek jest na kotwicy lub w porcie.

eco statek mre solar
eko statek

Ekologiczne przesłanie – mniej paliwa i mniej emisji.

Wodnik MRE system znacznie zmniejsza zużycie paliwa oraz skutki szkodliwych gazów, dzięki temu właściciele i operatorzy statków będą w stanie zmniejszyć emisję CO2 w ich flotach i zastosować rozwiązanie na różnych statkach i okrętach.

Wodnik MRE na system Eco Ship (z dodatkowymi panelami słonecznymi)

Gdy statek znajduje się na kotwicy lub w porcie moduły magazynowania energii mogą stanowić alternatywne źródło energii, a tym samym zmniejszyć paliwo wykorzystane przez generatory pomocnicze.
Ten innowacyjny system przeznaczony jest dla statków działających na morzu i nie jest to rozwiązanie, które zostało zaprojektowane dla promów i innych małych statków i po prostu przeskalowane.
Statki, które działają na morzu różnią się wzorem od małych statków, które działają na zatokach i w portach, więc wiatr i energia słoneczna dla systemu oceanicznych statków musi być taka, która jest przeznaczona do tego celu.

Mimo, że ten system jest nowatorski i początkowo przeznaczony dla dużych statków, wiele technologii opracowywanych będzie również dla mniejszych statków, takich jak frachtowce przybrzeżne, promy pasażerskie, łodzi turystycznych i bezzałogowych statków nawodnych.

Badanie prowadzone jest również w celu ustalenia, czy byłoby możliwe, aby korzystać z systemu na statkach marynarki wojennej i sił rządowych, takich jak statki patrolowe.
Kluczowe cechy MRE systemu Wodnik m.in. łatwość użycia, w pełni zautomatyzowany system sterowania, atrakcyjny zwrot z inwestycji (ROI) i niezawodne działanie.

Wodnik MRE przez system Eco Marine Power jest innowacyjnym podejściem do korzystania z energii wiatrowej i słonecznej razem na statkach. Zastosowana technologia pomoże uczynić świat bardziej ekologiczny i czystszy w nadchodzących latach.

Nagrody i nominacje

System Wodnik MRE był finalistą w 2011 Sustainable Shipping Awards, zdobył nagrodę Rozwiązanie Inspirujące działanie w 2012 Savannah Ocean Exchange i została nominowana do Ship Technology Award 2013.

 tekst i zdjęcia: Eco Marine Power Co. Ltd. (EMP), Fukuoka, Japan

czytaj >> Meduza wzorzec energooszczędnego napędu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − pięć =