Pomoc USA w zamian za akceptację GMO

pomoc za wprowadzenie GMO

Wyszło na jaw, że rząd USA wstrzymuje 277 milionów dolarów pomocy finansowej dla Salwadoru, aby wymóc zaakceptowanie genetycznie zmodyfikowanych nasion opatentowanych przez firmę Monsanto.

Prezes El Salvadoran Center for Appropriate Technology, (CESTA), Ricardo Navarro, zażądał, by ambasador USA w Salwadorze, Mari Carmen Aponte, powstrzymał naciski na rząd Salwadoru aby zkupił genetycznie zmodyfikowane nasiona firmy Monsanto, zamiast nasion nie-GMO od krajowych dostawców.

“Chciałbym powiedzieć, ambasadorowi USA by zaprzestał wywierania presji na rząd (El Salvador), aby zakupić nasiona “ulepszone przez GMO” – powiedział Navarro – taki zakup byłby tylko korzyścią dla międzynarodowych korporacji z USA i szkodą dla produkcji nasion lokalnych”

W ostatnich tygodniach, USA nawołuje rząd Salwadoru do podpisania Pakietu na rzecz Wyzwań Milenijnych [ Millennium Challenge Corporation (MCC) ]
Jednym z głównych warunków w umowie jest rzekomo zakup nasion GMO z Monsanto.

Pod koniec 2013 roku ogłoszono, że bez “konkretnych reform” polityki gospodarczej i ochrony środowiska, rząd USA nie zapewni Salwadorowi 277 milionów dolarów pomocy finansowej w ramach Pakietu na rzecz Wyzwań Milenijnych
Pakiet na rzecz Wyzwań Milenijnych (MCC) jest agencją pomocy zagranicznej USA, która została utworzona przez Kongres Stanów Zjednoczonych w styczniu 2004 roku.
Według MCC że “zmienił rozmowę o tym, jak najlepiej zapewnić “inteligentnych “amerykańskiej pomocy zagranicznej, koncentrując się na” dobre polityce”.

Jest teraz jasne, że “konkretne reformy” to takie, które pozwolą uprawiać rośliny GM i stosować związane z nimi środki ochrony roślin, do takich reform chcą nakłonić rząd Salwadoru i jego obywateli.
Czy to przypadek, że MCC opóźnił, wstępnie ustalone, wypłaty pomocy po ogłoszeniu przez rząd Salwadoru, zakazu stosowania glifosatu (Roundup) i 52 innych niebezpiecznych substancji chemicznych we wrześniu 2013 roku?
Glifosat ( Roundup ) i sprzedaż herbicydów są głównym źródłem zarabiania pieniądzy dla przemysłu biotechnologicznego na całym świecie i podstawą całego systemu, który pozwala uprawiać rośliny GMO.
Zakaz rządu Salwadoru dotyczący stosowania glifosatu został wprowadzony w obliczu tajemniczej choroby nerek, która zabija tysiące robotników rolnych w regionie.
Ministerstwa zdrowia państw Ameryki Środkowej podpisały deklarację, w marcu 2013 odwołując się do priorytetów zdrowia publicznego i zobowiązując się do szeregu kroków w celu zwalczania tej choroby, Centrum Publicznego Servisowy ujawnił.
W ciągu ostatnich dwóch lat, Centrum Public Integrity zbadała, jak rzadki rodzaj przewlekłej choroby nerek (CKDu) zabija tysiące robotników rolnych wzdłuż Ameryki Środkowej Pacific Coast, jak również na Sri Lance i Indiach.
Naukowcy nie odkryli jeszcze ostatecznie przyczyny dolegliwości, choć coraz więcej dowodów wskazuje na toksyczne metali ciężkie zawarte w pestycydach jako na potencjalnego sprawcę.
Naukowiec dr Jayasumana ze Sri Lanki niedawno opublikował wyniki badań w International Journal of Environmental Research and Public Health.

Badania te określają związek między Roundup (glifosat) a CKDu.

“Nie ma bardziej szkodliwej korporacji na planecie niż zwana Monsanto … to jest naprawdę niepokojące, że USA stara się ją promować …” – mówi Navarro, który ma nadzieję, że członkowie Zgromadzenia Ustawodawczego Salwadoru nie poddadzą żadnym manipulacjom ze strony USA

artykuł na podstawie: Food Revolution Network, pierwotny artykuł w Sustainable Pulse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =