Pozew Amerykańskich Rolników przeciw biotechnologicznemu gigantowi Syngenta.

pozew

Amerykańscy rolnicy uprawiający kukurydzę uruchomili pozew na kwote 1 miliarda dolarów amerykańskich przeciwko firmie Syngenta, twierdząc, że gigant biotechnologiczny spowodował ogromne szkody dla popytu na amerykańskiej kukurydzy na rynku międzynarodowym.

Kukurydziane zboże Syngenty otrzymane w wyniku manipulacji genetycznej jest zabronione w wielu narodach, które teraz odmawiają importowania jakiegokolwiek amerykańskiego zboża kukurydzianego z powodu skażenia.

Oryginalny tekst: Christina Sarich opublikowany w Nation of Change

Amerykańscy Rolnicy wnoszą miliardowy pozew przeciwko firmie Syngenta.

Kolejna porażka biotechnologicznego giganta – firma Syngenta mogła przyczynić się do zniszczenia amerykańskiej działalności eksportowej na rynku kukurydzy, która stanowi główne źródło dochodu dla wielu gospodarstw rolnych w USA, wprowadzając do obrotu genetycznie zmodyfikowany gatunek kukurydzy zanim zyskał oficjalną aprobatę władz.

Czy w obliczu tego faktu USA zachowa pozycję światowego lidera w produkcji kukurydzy? Swoim działaniem Syngenta (1) mogła przyczynić się do zniszczenia amerykańskiej działalności eksportowej na rynku kukurydzy, jednocześnie doprowadzając do obniżenia cen kukurydzy na rynku krajowym.

Teraz ten biotechnologiczny potentat musi stawić czoła pozwowi o odszkodowanie na kwotę miliarda dolarów amerykańskich wniesionemu przez poszkodowanych rolników w trzech rożnych stanach USA.

Niedawno rząd Chin nie wpuścił na swoje terytorium ogromnego transportu zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy z USA ponieważ w transporcie znajdowała się nowa odmiana kukurydzy GMO, którą Syngenta wprowadziła do obrotu jeszcze zanim została one zatwierdzona do konsumpcji i sprzedaży na chińskim rynku.
Przedstawiciele Volnek Farms Inc. z Omaha twierdzą, że Syngenta (w USA siedziba firmy znajduje się w miasteczku Hopkins w stanie Minnesota), która jest odpowiedzialna za tuszowanie prawdy o toksyczności atrazyny, doprowadziła do całkowitego upadku eksportu amerykańskiej kukurydzy do Chin.

Cronin Inc. oraz Jim Ruba Jr. z miasta Sioux City w stanie Iowa oskarżyli firmę Syngenta o doprowadzenie do skażenie upraw wolnych od GMO przez genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę Viptera wyprodukowaną w laboratoriach Syngenta.
Ci sami ludzie stwierdzili także, że oświadczenia Syngenta dotyczące zgody Chin na import nowego gatunku genetycznie modyfikowanej kukurydzy o nazwie MIR162 (Agrisure Viptera) były niezgodne z prawdą i rolnicy, którzy zasiali na swoich polach tę odmianę ponieśli dotkliwe straty. Konsekwencje wpływu szczepu Viptera na rynek kukurydzy będą odczuwalne zarówno w USA jak i w innych państwach przez wiele kolejnych lat.

W Sądzie Federalnym stanu Illinois w Springfield zostaną wniesione podobne pozwy.

Wyprodukowana w laboratoriach firmy Syngenta genetycznie zmodyfikowana kukurydza o nazwie Agrisure Viptera (MIR 162) po raz pierwszy została wprowadzona do uprawy w USA w 2009 roku za zgodą amerykańskich agencji rządowych jako odporna na szkodniki omacnicę prosowiankę oraz kukurydzianą stonkę korzeniową.

Firma Syngenta utrzymywała w swoich oświadczeniach, że gatunek GMO Agrisure Viptera został dopuszczony do uprawy i obrotu także poza granicami Stanów Zjednoczonych jeszcze zanim rządy innych państw faktycznie wyraziły zgodę na import genetycznie zmodyfikowanego ziarna.

Tymczasem chińskie agencje rządowe nadal odrzucają import genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy z USA nawet jeżeli zawiera minimalną domieszkę szczepu Viptera. Jakiś czas temu pozew przeciwko Firmie Syngenta złożył inny potentat agrobiznesu– Cargill Inc. (2) oskarżając szwajcarskiego giganta o narażenie firmy na straty przekraczające 90 milionów dolarów amerykańskich z powodu sprzedaży do Chin szczepu kukurydzy GMO, który nie posiadał oficjalnej aprobaty chińskiego rządu.

Genetycznie zmodyfikowany gatunek kukurydzy Agrisure Viptera (MIR 162) został pierwotnie wysiany zaledwie na 3% ogólnej powierzchni zasiewów w USA, ale nastąpiła jego ekspansja poprzez krzyżowanie się tradycyjnymi odmianami kukurydzy. Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Ziarna i Pasz szacuje, że odrzucenie przez Chiny importu
amerykańskiej kukurydzy spowodowało spadek cen tego surowca o 11 centów za buszel i wezwało firmę Syngenta do zaprzestania sprzedaży kukurydzy GMO zgodnie z pozwem sądowym z Iowa.

Nikogo nie dziwi, że Syngenta próbuje minimalizować swój współudział w doprowadzeniu do zniszczenia amerykańskiego rolnictwa eksportowego, jednocześnie poszukując innych rynków zbycia dla swoich produktów GMO.

Firma otrzymała zgodę na uprawę gatunku MIR604 oraz tetraploidalnego gatunku Agrisure Viptera 4 od Ministerstwa Rolnictwa Argentyny. Dodatkowo Syngenta zamierza zainwestować w najbliższych 10 latach pół miliarda dolarów amerykańskich w budowę wartego przeszło bilion dolarów biznesu na obszarze kontynentu afrykańskiego.

Departament Rolnictwa USA opublikował na swojej stronie internetowej, że współpraca eksportowa z chińskim partnerem jest obecnie trudna do przewidzenia, a państwo środka od lat odmawia wpuszczenia na swoje terytorium genetycznie modyfikowanego ziarna z eksportu.
Taki los spotkał dotychczas 887 tyś. ton amerykańskiej kukurydzy GMO oraz około ośmiu dodatkowych transz tego samego produktu z powodu wykrycia w transporcie śladów genetycznie zmodyfikowanego szczepu Agrisure Viptera.
Stanowisko amerykańskiego rządu w całej sprawie jest co najmniej zastanawiające, skoro władze Chin od dawna nalegają na amerykańskich urzędników aby poprawili swoje procedury kontroli tak, aby odpowiadały chińskim standardom jakości.

Na stronie internetowej Departamentu Rolnictwa USA można znaleźć informację o tym, że Stany Zjednoczone eksportują za granicę około 20% rodzimych upraw kukurydzy.
Zanosi się na to, że ten wskaźnik wkrótce znacznie się obniży. USA nadal jest światowym liderem w produkcji kukurydzy, ale decyzja firmy Syngenta o wprowadzeniu na rynek gatunku Agrisura Viptera już niedługo może tę pozycję znacząco osłabić.

 

1 Syngenta AG jest firmą biotechnologiczną o międzynarodowym zasięgu, z siedzibą w Szwajcarii. Specjalizuje się w produkcji nasion oraz środków ochrony roślin. Jest także zaangażowana w badania nad genetyczną modyfikacją roślin uprawnych w celu zwiększenia plonów. – przyp. tłum.

2 Cargill, Inc. – światowy koncern zajmujący się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego, prowadzi bardzo szeroką działalność produkcyjno-handlową, (m.in. handel zbożem i roślinami oleistymi; przetwarzanie: roślin oleistych, wieprzowiny, wołowiny i drobiu; handel: bawełną, cukrem, koncentratami soków owocowych; produkcja: pasz, syropów glukozowych, a także produkcja: wyrobów stalowych, powłok chemicznych, nawozów azotowych; wydobycie soli oraz usługi finansowe).

 Dziękujemy The Food Revolution Network za możliwość skorzystania z materiału

Tłumaczenie: Agnieszka Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × trzy =