Prezydent USA podpisał: Monsanto protection act
26 marca prezydent Obama (USA) podpisał projekt ustawy pod nazwą: Agricultural Appropriations Bill, która przeszła przez Kongres w zeszłym tygodniu.
W podpisanej przez prezydenta USA ustawie (oznaczonej: HR933 – sekcja 735) znalazł się niewielki zapis – wielka sprawa dla interesów Monsanto.
Przepis ten chroni Monsanto i genetycznie zmodyfikowane nasiona od sporów sądowych, w sytuacji zagrożenia dla zdrowia.
Z tego względu został nazwany “Monsanto Protection Act” przez działaczy społecznych, którzy są przeciwni biotechnologicznym korporacjom.
BEZ WETA PREZYDENTA
Prezydent Obama podpisał ustawę Protection Monsanto Protection Act, pomimo ponad 250.000 Amerykanów, którzy wnioskowali, by skorzystał z instytucja weta.
IMMUNITET SĄDOWY DLA MONSANTO
Sądy federalne nie będą miały możliwości wstrzymania sprzedaży lub sadzenia genetycznie zmodyfikowanych (GMO) nasion, bez względu na problemy zdrowotne, które mogą powstać w związku z GMO w przyszłości.
Oznacza to, że nie będa mogły interweniować też w sytuacjach, gdy rolnicy zostali pozwani przez Monsanto o naruszenie patentów, w sytuacji gdy nasiona GMO zanieczyszczają pola tych rolników.
BEZPRECEDENSOWA OCHRONA INTERSÓW KORPORACJI
Ustawa pozostanie w mocy przez okres sześciu miesięcy, ale obserwatorzy zwracają uwagę, że jest to klarowny przykład, że korporacje mogą obejść zabezpieczenia prawne dotyczące bezpieczeństwa konsumentów (żywności), jeśli Kongres będzie po ich stronie.
Okoliczność, w której senator Roy Blunt, z Missouri, faktycznie współpracował z Monsanto nad redagowaniem przepisu ustawy, który w rezultacie pozwala utrzymać sprzedaż nasion GMO oraz sadzenie ich, nawet jeśli okażą się szkodliwe dla konsumentów, jest porażająca.
Jest to przykład wpływu korporacji na władze publiczne. Na dodatek taki, który może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w Ameryce.
Ponadto, precedens ten wskazuje, że możliwość dochodzenia sprawiedliwości przeciw wielkim korporacjom, przed sądem, staje się przywilejem, a nie w prawem.
Ekstra, gdzie politycy nie są na pasku korporacji?
Konkluzja – koncerny szkodzą ludzkości