Olbrzymie osuwiska przewidywalne !

Osuwisko na Filipinach

Olbrzymie osuwiska zostaną zidentyfikowane porzez sejsmiczny ‘odcisk palców’

Nowa technika która pozwoli zidentyfikować katastrofalne osuwiska bazuje na ich sejsmicznych sygnałach.

Technologia ta może kiedyś doprowadzić do utworzenia globalnego systemu identyfikacji obszarów szczególnie zagrożonych tym zjawiskiem.

Olbrzymie osuwiska obejmują miliony ton skał i gruzu poruszającego się z prędkością często większą niż 110 mili na godzinę.

OSUWISKA – SIŁA NATURY

Osuwiska są rzadkie, ale kiedy występują, zniszczenia materialne oraz ofiary śmiertelne wśród ludzi są ogromne.

Poniższy film przedstawia skutki największych tego typu katastrof

 {youtube}0Vf7P-hKDpM|450|350|0{/youtube}

300 osuwisk w podobnej skali było udokumentowanych naukowo od XIX wieku, ale ciągle nie ma globalnego systemu identyfikowania tych zdarzeń gdyż są one nieczęste i często mają miejsce w odległych obszarach.

Poniżej osuwisko, które w 2010 roku pochłonęło port kontenerowy w Brazylii.

{youtube}Kx2cloz7kl0|450|350|0{/youtube}

OSUWISKA PRZEWIDYWALNE ?!

W artykule opublikowanym w Science w zeszłym tygodniu, Göran Ekström i jego kolega z Columbi Colin Stark stwierdzili, że znaleźli drogę odróżniania “fal powierzchniowych” związanych z gigantycznymi osuwiskami od kakofonii tła sejsmicznego szumu, zwłaszcza pochodzących z trzęsień ziemi, za pomocą techniki (algorytmu) analizy danych.

Stosując swoją technikę do historycznych danych sejsmicznych, które są ogólnie dostępne w Internecie, uczeni potwierdzili kilka znanych ogromnych osuwisk oraz określili inne, które wcześniej były niezweryfikowane.

Jednym z rezultatów niezależnie potwierdzonych jest to że​​ osuwisko wystąpiło w odległej wiosce, w północnym Pakistanie, w dniu 4 stycznia 2010 roku.

Ekström mówi, że głównym czynnikiem ich sukcesu jest to, że naukowcy mają teraz lepsze obrazy z wnętrza Ziemi, co sprawia, że ​​można bardziej realistycznie modelować jak fale sejsmiczne poruszają się po planecie.

“Otwarty dostęp do zgromadzonych danych sejsmologicznych na całym świecie jest kluczowy i niezbędny,” mówi.

Jednym z obecnych ograniczeń techniki jest to, że generuje około dziesięciu fałszywych alarmów dla każdego prawdziwego osuwiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × jeden =