Protokół z Nagoi już obowiązuje !
Uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści płynących z wykorzystania zasobów genetycznych to główne założenie Protokołu z Nagoi, który wszedł w życie 12 października br.
Jednocześnie w Pyeongchang w Korei Południowej trwa pierwsze posiedzenie 54 Stron Protokołu (w tym UE).
W spotkaniu uczestniczy wiceminister środowiska, Główny Konserwator Przyrody Piotr Otawski.
Protokół z Nagoi do Konwencji o różnorodności biologicznej zakłada sprawiedliwy podział korzyści między tzw. „dawcami” i „biorcami” zasobów genetycznych.
Oznacza to, że np. kraje rozwijające się, które udostępniają największe zasoby genetyczne, takie jak lasy tropikalne czy tundry i tajgi, mają prawo do udziału w korzyściach, które przynoszą wytworzone z wykorzystaniem tych zasobów produkty – nawet jeśli te przebywają drogę do odległych zakątków świata.
W praktyce – jeśli podmiot sprzedaje rzadkie nasiona, które posłużą do produkcji kosmetyków, to ma prawo do udziału w przyszłych zyskach z ich sprzedaży lub innego wynagrodzenia uzgodnionego wcześniej i zawartego w kontrakcie.
Protokół reguluje również zagadnienia takie jak: współpraca transgraniczna, monitoring wykorzystania zasobów genetycznych, transfer technologii, ale też mechanizmy i zasoby finansowe.
Protokół z Nagoi jest nowym instrumentem prawa międzynarodowego, wdrażającym trzeci cel Konwencji o różnorodności biologicznej.
Został on przyjęty przez Dziesiątą Konferencję Stron Konwencji w 2010 roku.
Polska podpisała Protokół w roku 2011.
Protokół ma zastosowanie do zasobów genetycznych, zarówno organizmów dziko występujących, jak i użytkowanych w gospodarce (z wyjątkiem zasobów genetycznych człowieka) oraz tradycyjnej wiedzy związanej z tymi zasobami.
Nie narusza on praw i obowiązków wynikających z innych porozumień międzynarodowych, np. nie dotyczy tych gatunków roślin uprawnych, które są objęte Międzynarodowym Traktatem o Zasobach Genetycznych Roślin dla Wyżywienia i Rolnictwa.
Tekst: Ministerstwo Środowiska