Rośliny do sypialni – świeże powietrze

Rośliny do sypialni oczyszczające

Rośliny do sypialni, oczywiście właściwie dobrane, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie jakość powietrza, którym zależy na jego czystości i świeżości.

W dzisiejszym świecie czyste i świeże powietrze jest coraz trudniejsze do pozyskania..

Szybki postęp technologiczny sprawia, że na rynku jest mnóstwo dostępnych produktów, które pomagają w poprawie jakości powietrza. Szybko jednak można się rozczarować.

W toku przeprowadzonych badań i bazując na opinii wielu użytkowników, produkty te bardzo często zawierają substancje chemiczne, alergizujące, niekorzystnie wpływające przede wszystkim na nasze zdrowie, samopoczucie, a także środowisko.

Nic wiec dziwnego, że wiele osób na całym świecie poszukuje rozwiązań, które naturalnie pomogą uzyskać ten sam efekt świeżości i czystości w sposób najbardziej naturalny

Najzdrowsze rośliny do sypialni

Kamal Meattle wyjaśnia, jak ten problem rozwiązał w swojej ojczyźnie, w Indiach, gdzie zanieczyszczenie powietrza osiąga poziom jednego z najwyższych na świecie. Rozpoczął eksperymenty z różnymi roślinami, aby stwierdzić, że są w stanie produkować czyste i świeże powietrze dla jednego człowieka, przez cały dzień, wykorzystując trzy rodzajów roślin.

Co więcej te rośliny okazały się w zastosowaniu jako idealne rośliny do sypialni i przy tym najzdrowsze kwiaty do sypialni.

Chodzi o trzy rośliny:

  1. Areca Palm
  2. Sansewieria gwinejska (Dracaena trifasciata)
  3. Epipremnum złociste.

Areca palm – najzdrowsze kwiaty do sypialni

Łacińska jej nazwa to Dypsis lutescens.  Jest bardzo ciekawym i ładnym gatunkiem, który wyróżnia się swoim wyglądem na tle innych palm.

Dypsis lutescens
Areca palm – najzdrowsze kwiaty do sypialni, foto: KENPEI, licencja: CC BY-SA 3.0

Podobnie jak palma areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) ma typowe, pierzaste liście.

W naturalnych warunkach osiąga nawet do 20 m wysokości, ale w warunkach domowych jej wysokość nie będzie tak imponująca, co nie zmienia faktu, że może urosnąć do samego sufitu.

Roślina ta oprócz produkcji tlenu i obniżenia poziomu dwutlenku węgla, również usuwa niektóre zanieczyszczenia z powietrza i pomaga produkować czyste, świeże powietrze. Meattle sugeruje, że dla jednej osoby już cztery wysokie liście rośliny są wystarczające, tak efektywne w oczyszczaniu powietrza są te najzdrowsze kwiaty do sypialni.

Palma Areca rośnie dobrze w jasnych pomieszczeniach i lubi być często podlewana 🙂

Jako roślina do sypialni wprowadzi także niepowtarzalny nastrój.

Sansewieria gwinejska – kwiaty do sypialni na dobry sen

W Polsce nazywana jest często wężownicą.  Najczęściej spotkamy ją w biurach, ponieważ jest bardzo łatwa w uprawie i nie jest wymagająca, jeżeli chodzi o pielęgnację.

Sansewieria gwinejska
Sansewieria gwinejska (Dracaena trifasciata)
foto: Martin Olsson, licencja: CC BY-SA 3.0

Została odkryta przez NASA w celu usunięcia benzenu z powietrza. Roślina ta może stać w pełnym świetle słonecznym, ale również rośnie dobrze w słabym świetle. Nie musi być podlewana bardzo często.

To bardzo popularna roślina ozdobna gospodarstw domowych w obu Amerykach i jednocześnie kwiaty do sypialni na dobry sen 🙂

Meattle nazywa ją ” Zakładem Nocnym”, ponieważ wytwarza tlen w nocy. Sugeruje, że dla jednej osoby, już  sześć do ośmiu wysokich liści rośliny  wystarcza, aby dostarczyć odpowiednia dawkę tlenu.

UWAGA !

ta roślina została uznana za toksyczną dla psów i kotów, więc jeśli masz zwierzęta, które lubią zjadać rośliny,

należy być ostrożnym i umieścić tę roślinę z dala od nich, lub znaleźć alternatywną roślinę, która pomoże dać świeże powietrze.Rośliny do sypialni – Epipremnum złociste

Epipremnum złociste występuje naturalnie jedynie na Moorea, wyspie wulkanicznej w archipelagu Wysp Towarzystwa. Roślina ta została introdukowana na całym świecie. To gatunek wieloletnich i wiecznie zielonych pnączy. Liście to główny walor ozdobny tej rośliny.

Epipremnum aureum
Epipremnum aureum ; foto: Ben PL, licencja: CC BY-SA 4.0

Liście są  pojedyncze, ostro zakończone, sercowate u nasady, silnie błyszczące, zielone lub charakterystycznie plamiste i smugowane żółtymi lub jasnozielonymi plamami. W przypadku niektórych odmian całkowicie jasne lub żółtawozielone.

Roślina wraz z innymi roślinami była badana i obserwowana przez NASA, zwłaszcza pod kątem właściwości dotyczących usuwania substancji chemicznych i innych zanieczyszczeń z powietrza.

Warto dodać, że większość tych zanieczyszczeń usuwa (a w szczególności mowa tu o dymie tytoniowym). Skoro się na nią zdecydujemy, to ta roślina lubi średnie światło słoneczne i regularne zraszanie.

Kupując tę roślinę warto upewnić się, sprawdzając jej nazwę naukową, że jest to roślina właściwa.

To także idealna roślina do sypialni, ale jeśli w nocy towarzyszą Wam zwierzęta to jest niestety problem.

UWAGA !

Ta roślina została uznana za toksyczną dla psów i kotów, więc posiadacze zwierząt, które lubią zjadać liście roślin,

muszą zachować ostrożność i umieścić tę roślinę z dala od nich, lub znaleźć alternatywną roślinę, która pomoże dać świeże powietrze.

To trzy idealne rośliny do sypialni, które warto tam jak najszybciej umieścić, lub chociaż jedna z nich 🙂

Źródło: By Compostkitty licencja (CC BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 9 =