Sadzenie lasu – bieg 1000 drzew

Sadzenie lasu – 1 drzewo za 1 uczestnika

Wesprzyj sadzenie lasu 🙂 Bieg 1000 Drzew na rzecz poprawy klimatu ma szczytny cel. Zapisz się ! 🙂

Wydarzenie odbędzie się dniach 13-21 listopada, w całej Polsce. Bieg będzie miał charakter wirtualny.

odbędzie się pod hasłem: Bieg 1000 Drzew.

Każdy zarejestrowany uczestnik = 1 drzewo.

Bieg 1000 Drzew dla poprawy klimatu

Celem wydarzenia jest posadzenie w Polsce 1000 drzew!

Za każdego zarejestrowanego uczestnika biegu, Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie oraz Fundusze Norweskie zasadzą jedno drzewo w lesie. Wybrany będzie las który wymaga odnowienia drzewostanu, na co remedium będzie sadzenie lasu.

Poprzez wspólne działanie organizatorzy pragną zwrócić naszą uwagę na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i jednocześnie na wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.Do udziału w biegu Organizatorzy zapraszają wszystkich, komu nie jest obojętny nadchodzący kryzys klimatyczny.

Do 21 listopada zarejestruj się na stronie www.bieg1000drzew.pl i w dniach 13-21 listopada weź udział w biegu na rzecz naszej planety.

Możesz wziąć udział w dogodnej dla siebie formie oraz w dogodnym miejscu i czasie. Możesz przejść lub przebiec dowolny dystans. Możesz nawet pokonać go jadąc na rowerze.

Liczy się intencja i udział, a tym samym wsparcie idei posadzenia 1000 drzew – sadzenie lasu.

bieg 1000 drzew 3

Sadzenie lasu ma sens – posadźmy wspólnie 1000 drzew

Nasadzenia drzew planowane są północy województwa Śląskiego, na terenie gminy Ogrodzieniec i okolic. W tych okolicach, wichura spowodowała liczne zniszczenia na obszarach leśnych i zaplanowane w ramach akcji sadzenie lasu, będzie istotnym wsparciem dla środowiska.

Jeżeli posadzimy wspólnie 1000 drzew, to one, w ciągu roku, mogą pochłaniać nawet do 6 ton dwutlenku węgla produkowanego do atmosfery !

Przy okazji dostarczą też tlenu potrzebnego do oddychania dla 660 osób.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez ograniczanie emisji CO2 to najważniejszy aspekt w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Sadzenie drzew to łatwy i stosunkowo skuteczny sposób na walkę ze zmianami klimatu oraz działanie, w którym wszyscy możemy wziąć udział – powiedział Anders H. Eide, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie

 Ponadto, zdaniem ambasadora, wspólna praca, w dobrej sprawie, buduje więzi międzyludzkie, tak potrzebne każdemu społeczeństwu.

Dlatego serdecznie zachęca wszystkich do przyłączenia się do Biegu 1000 Drzew i dołożenia swojej cegiełki do ekologicznej inicjatywy, jaką jest sadzenie lasu -1000 drzew 🙂

Bieg 1000 Drzew

Fundusze Norweskie na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu

Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach.

Ale nie tylko takie inicjatywy mogą liczyć na wsparcie.

norweskie granty

Również zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizacja zielonych inwestycji w miastach.

Fundusze zostaną przeznaczone również na wsparcie pilotażowych przedsięwzięć z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym i energetycznego wykorzystania biomasy.

Tego rodzaju projekty, mogą uzyskać wsparcie z uruchomionego, w 2020 roku, Programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

Dzięki programowi, finansowanemu z Funduszy Norweskich i EOG, do Polski trafi 140 mln euro, przeznaczonych na złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu.

Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc finansowa dla 15 członków Unii Europejskiej.

Idea jest taka, że fundusze te przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej.

Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich. Do naszego kraju, od 2004 roku, trafiło ponad 1 miliard euro, które wsparły projekty z zakresu:

  • ochrony środowiska, badań naukowych,
  • wymiany kulturalnej,
  • ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego,
  • wspierania społeczeństwa obywatelskiego,
  • zwalczania przemocy,
  • wsparcia wymiaru sprawiedliwości
  • ochrony zdrowia.

Obszar Łagodzenie zmian klimatu

W ramach obszaru priorytetowego pn: Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany przewidziano następujące nabory wniosków o dofinansowanie:

  • realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach,
  • działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat łagodzenia zmian klimatu i adaptacji przeprowadzane przez szkoły,
  • wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym.

W wymienionym wyżej obszarze priorytetowym będzie realizowany jeden z projektów predefiniowanych, ustalony na etapie negocjowania Programu.

Uczestnikami projektu będą: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) wraz z partnerem, Norweskim Instytutem Badań Powietrza (NILU). Projekt pod nazwą Wzmocnienie oceny osadzania atmosferycznego w Polsce na podstawie norweskich doświadczeń będzie realizowany w okresie od 2021 do 2022 roku.

Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwych substancji, które wraz z opadami atmosferycznymi przenikają do ziemi i mogą mieć wpływ na zmiany klimatu i niszczenie ekosystemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 13 =