Sadzenie lasu – bieg 1000 drzew
Spis treści
Sadzenie lasu – 1 drzewo za 1 uczestnika
Wesprzyj sadzenie lasu 🙂 Bieg 1000 Drzew na rzecz poprawy klimatu ma szczytny cel. Zapisz się ! 🙂
Wydarzenie odbędzie się dniach 13-21 listopada, w całej Polsce. Bieg będzie miał charakter wirtualny.
odbędzie się pod hasłem: Bieg 1000 Drzew.
Każdy zarejestrowany uczestnik = 1 drzewo.
Bieg 1000 Drzew dla poprawy klimatu
Celem wydarzenia jest posadzenie w Polsce 1000 drzew!
Za każdego zarejestrowanego uczestnika biegu, Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie oraz Fundusze Norweskie zasadzą jedno drzewo w lesie. Wybrany będzie las który wymaga odnowienia drzewostanu, na co remedium będzie sadzenie lasu.
Poprzez wspólne działanie organizatorzy pragną zwrócić naszą uwagę na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i jednocześnie na wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.
Do udziału w biegu Organizatorzy zapraszają wszystkich, komu nie jest obojętny nadchodzący kryzys klimatyczny.
Do 21 listopada zarejestruj się na stronie www.bieg1000drzew.pl i w dniach 13-21 listopada weź udział w biegu na rzecz naszej planety.
Możesz wziąć udział w dogodnej dla siebie formie oraz w dogodnym miejscu i czasie. Możesz przejść lub przebiec dowolny dystans. Możesz nawet pokonać go jadąc na rowerze.
Liczy się intencja i udział, a tym samym wsparcie idei posadzenia 1000 drzew – sadzenie lasu.
Sadzenie lasu ma sens – posadźmy wspólnie 1000 drzew
Nasadzenia drzew planowane są północy województwa Śląskiego, na terenie gminy Ogrodzieniec i okolic. W tych okolicach, wichura spowodowała liczne zniszczenia na obszarach leśnych i zaplanowane w ramach akcji sadzenie lasu, będzie istotnym wsparciem dla środowiska.
Jeżeli posadzimy wspólnie 1000 drzew, to one, w ciągu roku, mogą pochłaniać nawet do 6 ton dwutlenku węgla produkowanego do atmosfery !
Przy okazji dostarczą też tlenu potrzebnego do oddychania dla 660 osób.
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez ograniczanie emisji CO2 to najważniejszy aspekt w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Sadzenie drzew to łatwy i stosunkowo skuteczny sposób na walkę ze zmianami klimatu oraz działanie, w którym wszyscy możemy wziąć udział – powiedział Anders H. Eide, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie
Ponadto, zdaniem ambasadora, wspólna praca, w dobrej sprawie, buduje więzi międzyludzkie, tak potrzebne każdemu społeczeństwu.
Dlatego serdecznie zachęca wszystkich do przyłączenia się do Biegu 1000 Drzew i dołożenia swojej cegiełki do ekologicznej inicjatywy, jaką jest sadzenie lasu -1000 drzew 🙂
Fundusze Norweskie na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu
Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach.
Ale nie tylko takie inicjatywy mogą liczyć na wsparcie.
Również zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizacja zielonych inwestycji w miastach.
Fundusze zostaną przeznaczone również na wsparcie pilotażowych przedsięwzięć z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym i energetycznego wykorzystania biomasy.
Tego rodzaju projekty, mogą uzyskać wsparcie z uruchomionego, w 2020 roku, Programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.
Dzięki programowi, finansowanemu z Funduszy Norweskich i EOG, do Polski trafi 140 mln euro, przeznaczonych na złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu.
Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc finansowa dla 15 członków Unii Europejskiej.
Idea jest taka, że fundusze te przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej.
Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich. Do naszego kraju, od 2004 roku, trafiło ponad 1 miliard euro, które wsparły projekty z zakresu:
- ochrony środowiska, badań naukowych,
- wymiany kulturalnej,
- ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego,
- wspierania społeczeństwa obywatelskiego,
- zwalczania przemocy,
- wsparcia wymiaru sprawiedliwości
- ochrony zdrowia.
Obszar Łagodzenie zmian klimatu
W ramach obszaru priorytetowego pn: Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany przewidziano następujące nabory wniosków o dofinansowanie:
- realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach,
- działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat łagodzenia zmian klimatu i adaptacji przeprowadzane przez szkoły,
- wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym.
W wymienionym wyżej obszarze priorytetowym będzie realizowany jeden z projektów predefiniowanych, ustalony na etapie negocjowania Programu.
Uczestnikami projektu będą: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) wraz z partnerem, Norweskim Instytutem Badań Powietrza (NILU). Projekt pod nazwą Wzmocnienie oceny osadzania atmosferycznego w Polsce na podstawie norweskich doświadczeń będzie realizowany w okresie od 2021 do 2022 roku.
Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwych substancji, które wraz z opadami atmosferycznymi przenikają do ziemi i mogą mieć wpływ na zmiany klimatu i niszczenie ekosystemów.