Sri Lanka wakacje – powrót do natury
Spis treści
Ekologiczny hotel w Jetwing Vil Uyana
Gdy myślimy Sri Lanka wakacje to od razu warto spojrzeć na niezwykły ekologiczny hotel, utworzony na zrekultywowanych obszarach rolniczych. Stworzono tam m.in rozlewiska. Obecnie tereny na których zlokalizowane są pawilony hotelowe to prywatny rezerwat przyrody.
Ten ekologiczny kurort położony jest w okolicy o niezwykłym pięknie. Turyści, którzy poszukują spokoju wraz ze wspaniałą obsługą, jedzeniem, praktykami Ajurwedy i spa oraz cudownymi widokami, w tym na skalną fortecę Sigiriya, znajda tam miejsce dla siebie.
By lepiej wyobrazić sobie czym jest hotel, a właściwie kurort warto spojrzeć na poniższa prezentację – sfilmowaną przy pomocy drona.
Ośrodek powstał w toku 4 letnich prac. Położony jest pięć godzin drogi samochodem od stolicy kraju.
Na filmie możemy obejrzeć tez naturalne, lokalne materiały, które posłużyły do budowy ośrodka.
Sri Lanka wakacje – walory przyrody wokół sanktuarium Jetwing Vil Uyana
Wśród walorów przyrodniczych i krajobrazowych ośrodka warto wymienić, też widok na skalną twierdzę Sigiriya (ujęta na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego). Twierdza ta znajduje się w pobliżu hotelu. Niedaleko położone są też warte uwagi parki narodowe.
Naturalna architektura – hotel w Jetwing Vil Uyana
Prawdopodobnie jest to jedyny, bardzo wygodny hotel na świecie, zbudowany nad szuwarami i polami ryżowymi, celowo utworzonymi by kultywować lokalną kulturę i krajobrazy.
Inspiracje ?
Urzekają pokryte strzechą pawilony hotelowe, niektóre z własnymi basenami. Obiekty położone są, z zależności od lokalizacji siedlisk przyrodniczych:
- nad wodą,
- nad szuwarami / rozlewiskami,
- nad polami ryżowymi lub
- w lesie.
Dominują naturalne materiały, m.in. drewniane i kamienne chodniki, strzechy na dachach…
Na terenie kurortu można poruszać się łodziami, rowerami lub elektrycznymi pojazdami.
Architektura części wspólnych kurortu: restauracji, salonu i biblioteki – to duże, otwarte przestrzenie, które zmniejszają zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie i wentylację.
Salon i biblioteka również korzystają z zalet zbudowania blisko wody, co pomaga w pasywnym chłodzeniu pomieszczeń.
Pokrycie strzechą, inspirowane tradycjami lokalnymi, pomaga zmniejszyć nagrzewanie się w ciągu dnia, minimalizując potrzebę klimatyzacji, Pokrycia dachowe i tynki z mieszanki gliny służą również jako naturalny system chłodzenia naszych wnętrz.
zobacz: Zalety tynku z gliny
Oczywiście dokładnie takich samych domków w Polsce nie zbudujemy, choćby z uwagi na klimat, ale warto przyjrzeć się jak harmonizują z przyrodą naturalne materiały 🙂
Zrównoważony ekologicznie kurort
Ośrodek promuje własne harmonijne zaangażowanie w zrównoważoną turystykę.
Jest to możliwe dzięki:
- naturalnym siedliskom,
- przyjaznej dla środowiska architekturze,
- florze, faunie,
- kuchnie hotelowe zarówno piece na biogaz, jak i piece na biomasę opalane lokalnym drewnem cynamonowym,
- własna biogazownia przetwarza wszystkie odpady żywnościowe powstałe w wyniku działalności hotelowej i produkuje gaz na potrzeby własne kuchni,
- sztuczne rozlewiska wypełnione są wodą zbieraną w całości z deszczu. wody nie pozyskuje się z lokalnych źródeł i kanał irygacyjnych, przez co kurort nie konkuruje o wodę z lokalnymi rolnikami,
- wszystkie ścieki hotelowe są oczyszczane na miejscu i wykorzystywane do nawadniania w celu zmniejszenia zużycia wody słodkiej,
- planowa rekultywacja i stworzenie rozlewisk – siedliska podmokłe, spowodowało znaczny wzrost różnorodności flory i fauny. Odnotowano aż 140 gatunków patków zamieszkujących tereny przyhotelowe,
- ziemia jest również wykorzystywana do uprawy ryżu przy użyciu tradycyjnych metod,
- oprócz tych rodzimych drzew, do hotelowego rezerwatu wprowadzono tylko rodzime gatunki ryb,
- utworzony specjalny obszar ochronny dla unikalnej małpiatki szarej Lori,
- stworzono lokalne centrum edukacji przyrodniczej,
- wielu innym cennym, lokalnym elementom
pozostałe fotografie i osnowa tekstu: by Rohan Kar , lic. CC BY 2.0
mam NOWY dom ze słomy i gliny, okolice Wroclawia