Szczelinowanie przepisów w Niemczech ?

stop szczelinowaniu hydraulicznemu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rząd niemiecki twierdzi, że wkrótce (do roku 2021) przymierzy się do zakazu szczelinowania w kraju, sprawiając w ten sposób, że kolejny kraj (po Francji i Bułgarii ), wyeliminuje destrukcyjny proces pozyskiwania gazu ziemnego.
Podczas konferencji prasowej, minister gospodarki Sigmar Gabriel i Barbara Hendricks – minister środowiska, stwierdziły, że przepisy zostaną sporządzone i zatwierdzone w ostatnim półroczu.

 

“Nie będzie szczelinowania gazu łupkowego i gazu węglowego z przyczyn ekonomicznych w dającej się przewidzieć przyszłości,” potwierdziła Hendricks .

PRZEPISY TWORZONE W INTERESIE KORPORACJI ?

Jednakże można wyczytać miedzy wierszami i można zobaczyć ,że jest… wciąż miejsce na wykorzystywanie przez korporacje tej metody pozyskiwania gazu ziemnego.

Dobrym przykładem: jest szereg “znamiennych okoliczności” który pozwoli „szczelinowo” ominąć ustawodawstwo.
Język ustawy stanowi, że “niekonwencjonalne” szczelinowanie nie może odbywać się głębiej niż 3000 metrów pod powierzchnią – ale “konwencjonalne” szczelinowanie może.

Partie polityczne, w tym Partia Zielonych zareagowały z ostrą krytyką; przewodniczący grupy parlamentarnej Zielonych , Oliver Krischer, poszedł tak daleko i nazwał ‘prawo szczelinowania “umożliwieniem szczelinowania”, dostrzegając rozróżnicę pomiędzy potencjalnie zwodniczą propozycją i faktycznym zakazem szczelinowania:

“rozporządzenie, które nie pozwala na szczelinowanie w Niemczech z lukami, które są tak duże, jak drzwi od stodoły. “

Hubertus Zdebel z Lewicy zgodził sie, zauważając,

“Szczelinowanie musi być zakazane w Niemczech, bez żadnych wyjątków, aby nie stwierdzić, że istnieje zakaz szczelinowanie na papierze .
Oni chcą wymusić regulację, która pozwala w większości szczelinować pod pozorem domniemanego zakazu”

Powołując się na szacunki uzyskane z Federalnego Instytutu Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych, dodał, że:

“planowane ograniczenia wciąż pozwolą na wykorzystywanie połowy wszystkich niekonwencjonalnych depozytów gazu ziemnego w Niemczech.”

Powiedział również, że istnieją inne potencjalne zagrożenia związane z przyzwoleniem głęboki ego szczelinowania, w tym emisja gazów np. niekontrolowanego metanu.

Francisco Szekely, piszący dla EnergyBiz, zaznaczył, że prawodawstwo może stłumić obawy ekologów, jednocześnie zmniejszając zależność Niemiec od Rosji na import gazu.
Powiedział jednak: Ta decyzja nie jest trwałym rozwiązaniem.
Chwilowa ulga dla geopolityki nie powinna być osiągnięta kosztem długotrwałej degradacji środowiska.
Aby umieścić naszą gospodarkę i nasz świat na drodze do zrównoważonego rozwoju, rząd i przedsiębiorstwa muszą skupić się na naprawdę dobrej pracy dla społeczeństwa, a nie tylko robić mniej szkód, co wydaje się być kwestią w przypadku szczelinowania .

Dowody zmian klimatu są coraz bardziej wyraźniejsze niż kiedykolwiek.

Wegług niego, Niemcy powinny być bardziej ostrożne zanim pozwolą na szczelinowanie na swoim terytorium.
Ponadto:

“jakakolwiek tymczasowa obietnica szczelinowania również odrywa nas od pilnej potrzeby przejścia do większej ilości odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr i energia słoneczna”

Tak w skrócie, można by stwierdzić, w Niemczech “zakaz szczelinowania” może być trochę więcej niż taktyką opowiadania (bajek) i złudzeń.

Szekely, powiedział, cytując Alberta Einsteina:

“Nie możemy rozwiązywać problemów stosując ten sam rodzaj myślenia który kiedyś, stworzył te problemy “

 Oryginalny artykuł został opublikowany w People’s World  przez Blake’a Deppe, na licencji CC BY-NC-ND 3.0 US

Foto: Greensef (CC BY 2.0)

zobacz też >> Technologia wydobycia gazu łupkowego stwarza ryzyko endokrynologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − jedenaście =