Taśmy LED i wysiew pomidorów w domu

Klucz do uprawy pomidorów na parapecie – zastosowanie taśmy LED

Taśmy LED pomogą w uprawie – wysiew pomidorów, a następnie ich wzrost będzie stymulowany, a Ty będziesz miał/-a  zdrowe warzywa.

Zobacz jak to zrobić 🙂

W ostatnich latach idea uprawy świeżych warzyw, na domowym parapecie, staje się coraz bardziej powszechna.

Taka uprawa to nie tylko zdrowe i pożyteczne hobby, brak konieczności zakupów w sklep czy na rynku, ale też ulga dla kieszeni.
Zatem, skoro znamy już korzyści z uprawy pomidorów w domu, co należy zrobić, żeby otrzymać pełno wartościowy urodzaj i aby to nie było zbyt drogie ?
Jednym z głównych problemów w tym zakresie – jest prawidłowe i przystępne cenowo oświetlenie (szczególnie ważne zwłaszcza w zimie)
Utrzymywanie stale (lub znacznym okresie czasu w ciągu dnia) włączonych żarówek jest drogie, zwłaszcza w czasach gdy ceny energii elektrycznej rosną.

Ale gdy rosną ceny warzyw, w tym pomidorów, to tym bardzie warto zastanowić się na uprawą domową.

Wysiew pomidorów w domu – ważne jest oświetlenie

Żarówki halogenowe mają tą wadę, że uzyskane światło nie jest zupełnie takie, jakie potrzebują rośliny, co wpływa na plony.Natomiast tradycyjne żarówki, ostatnimi czasy są słabo dostępne (występują w handlu jedynie jako tzw. warsztatowe, przeciwwstrząsowe), a poza tym są nietrwałe. Przy tym są bardzo energochłonne – sporo energii jest w nich przetwarzane na ciepło, nie tylko na światło.

Podobne problemy z oświetleniem mają też ci, którzy zawodowo zajmują się uprawą warzyw w szklarniach lub ci, którzy tworzą w domach ogrody zimowe albo w mieszkaniu posiadają dużą kolekcję kaktusów i roślin tropikalnych.
Dlatego to nie przypadek, że i profesjonaliści i entuzjaści upraw domowych zwrócili uwagę na nowe technologie, a przede wszystkim na taśmy LED, tym bardziej, że zastosowanie oświetlenia tego typu wykazało szereg interesujących i przydatnych efektów.
Lampy LED mają bardzo długą żywotność – do 80 tysięcy godzin, co daje 10 lat ciągłego oświetlenia, lub 20 lat o ile symulujemy oświetlenie dzienne roślin.

lampa led
lampa LED dla ogrodu na parapecie 🙂

W tym czasie trzeba by zmienić ok. setki lamp halogenowych lub ok. 30 metalo halogenowych. O tradycyjnych żarówkach lepiej nie wspominać.

Oświetlenie upraw oparte o taśmy led do kuchni

Tego rodzaju świetlenie upraw pozwala zaoszczędzić do 50% energii w porównaniu ze świetlówkami energooszczędnymi i do 85% w porównaniu do tradycyjnych żarówek.
Ponadto lampy czy taśmy tego typu są one trudne do rozbicia (szkła czasami w ogóle nie stosuje się w konstrukcji) i są bezpieczne (odporne na spadki napięcia i mają niski pobór prądu).

Jednak co najważniejsze, są one dostępne z różnym spektrum światła (czerwone, niebieskie), co jest bardzo ważne dla stymulowania wzrostu roślin !

taśma diody led
taśmy LED emitujące światło w kolorach

Przyjrzyjmy się zastosowaniu taśm LED na przykładzie doświadczeń z uprawą pomidorów, która już kilku lat odbywa się w Mińsku i jest skuteczna.

Wysiew pomidorów do skrzynek i ich odpowiednie doświetlenie

Nasiona lub sadzonki sadzi się w skrzynkach lub pojemnikach.
Wskazane jest, aby wybrać odmiany pomidorów pnące się, wysoko rosnące.
Nad nimi dostatecznie nisko (one nie nagrzewają się) umieszcza się lampy LED lub specjalne taśmy LED (z diodami) w trzech kolorach: białym, niebieskim, czerwonym, w proporcji 1: 1: 3
I tu dochodzimy do bardzo ważnego punktu.

Czerwony i niebieski kolor światła – są niezwykle ważne do fotosyntezy, przy tym niebieski przyspiesza wzrost biomasy, a czerwony zwiększa obfitość kwitnienia i owocowania.

Biały kolor światła jest również wymagany, ale jeśli nie wdawać się w szczegóły, to on w znacznej części zabezpiecza szereg procesów życiowych roślin.
Stosują te lub inne lampy LED, zmieniając gammę kolorów światła, można przyspieszyć i dostosować procesy wzrostu i dojrzewania roślin. Oczywiście trzeba trochę poeksperymentować 🙂

Bo przecież każdy parapet czy zakątek kuchni to trochę inne warunki oświetlenia, warunki cieple itd..

Niezwykłe efekty z domowej uprawy pomidorów

Ta technologia pozwala uzyskać do 50 owoców (pomidorów) z jednej rośliny. Większość z nich to duże owoce, o wadze do 300 g.

Tak więc, wydajność z jednego krzaka stanowi 5-6 kg i jest to dużo jak dla hodowli prowadzonej na domowym parapecie.
Ponadto, jedna roślina owocuje do sześciu miesięcy.

pomidory i taśma led
pomidory na parapecie – oświetlenie – kompozycja światła led

Ogólnie, dzięki uprawie na parapecie otrzymamy ważny dodatek świeżych warzyw dla potrzeb naszej domowej kuchni i oczywiście naszego zdrowia. Bo nie ma to jak warzywa z własnej uprawy bez chemicznych dodatków 🙂
Ponadto wykorzystując tą metodę, także doświadczeni hodowcy kaktusów mogą osiągnąć imponujące sukcesy i obfite kwitnienie swoich ulubionych roślin.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 16 =